دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
 
۰
۲۴

عملکرد چهره های مشهور/ شغل جدید: آتش بیار

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۶
کد مطلب: 813261
عملکرد چهره‌های مشهور نه‌تنها کمکی به کاستن از التهابات و احساسات و هدایت آن به مسیر درست و قانونی نکرده است بلکه عملا لیدری برخی اغتشاش‌ها که در انقلاب‌های رنگی نیز مسبوق به سابقه بوده است را تداعی می‌کند.
عملکرد چهره های مشهور/ شغل جدید: آتش بیار
به گزارش جهان نيوز به نقل از همشهری، سیاست ماجرای عجیبی دارد. شهید چمران می‌گوید:«وقتی شیپور جنگ نواخته می‌شود مرد از نامرد شناخته می‌شود.» این حکایت این روزهای بارز سیاست، ورزش، فرهنگ و هنر ایران است. در روزهای تلخی که اغتشاشگران فضای رها شده مجازی را در چنبره خود گرفته و جمع اندک خود را «زیاد نمایی می‌کنند»، برخی از به‌اصطلاح «سلبریتی‌های» عمدتا بدون آگاهی و دانش از فضای سیاسی از سوی این فضا شکار شده و به دام جوسازی و حتی همراهی با ضد‌انقلاب می‌افتند. مسئله‌ای که نشان می‌دهد افراد مشهور دیرزمانی است در جنگ نرم مغلوب شده و اینک به‌عنوان سربازانی «کر و کور» در خدمت جریانی قرار گرفته‌اند که ابایی در بیان اینکه اصل نظام را هدف گرفته‌اند، ندارند. در گزارش پیش‌رو؛ به بررسی عملکرد برخی سلبریتی‌ها در جریان اغتشاشات اخیر پرداخته‌ایم.

جوزده‌ها در بزنگاه سیاست 
مسعود کیمیایی که فیلم‌های اخیرش با استقبال چندانی مواجه نشده است، حالا به نظر می‌رسد وارد ماجرایی شده است که از آن چندان خبر ندارد! او در جملاتی که آشنا به‌نظر می‌رسد و از زبان مهندس شکست خورده انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88نیز مشابه آن به گوش رسیده است، کسانی که مأموران پلیس، مساجد، خودروها و... را به آتش می‌کشند «مردم» می‌نامد. او آتش زدن مأموران پلیس را تصمیم مردم می‌داند و آن را محکوم نمی‌کند. 
عمق بی‌اطلاعی و جوزدگی کیمیایی را می‌توان در اظهارات عجیب او از روند اتفاقات اخیر جست‌وجو کرد: «این دختر آمد تهرون تک و تنها! و کشتنش!» او که ادبیاتش در دهه40 باقی مانده است، از «ورکشیدن پاشنه کفش‌ها» می‌گوید و از دروغ نگفتن به مردم.

اتفاقی که خود در اظهاراتش مرتکب آن شد و مدعی شد مهسا تنها به تهران آمده و بعد او را کشته‌اند. درحالی‌که هیچ مرجعی قتل مهسا را تأیید نکرده است. با این حال، تعداد جوزده‌های این روزهای سینمای ایران را نباید محدود به کیمیایی دانست. 

«شهاب حسینی» هم یکی دیگر از این سلبریتی‌هاست که صید جو ناشی از ناراحتی درگذشت مهسا امینی شده است و او را به سمت واکنش کشانده است که از حقیقت فرسنگ‌ها فاصله دارد.

 از سوی دیگر، تخمین اشتباه از تغییر زمین بازی، برخی‌ها را که سال‌هاست به کنجی رفته‌اند مترصد آن کرده تا از آب گل‌آلود ماهی‌ درشت صید کنند و هنرهای! خود را که با بالا رفتن سن دیگر به‌کار کسی نمی‌آید در جای دیگری عیان کنند. 

هنرهایی که به‌گفته برخی ازهمین افراد منجر به تعرض به‌ خودشان شده است. «کتایون ریاحی»، بازیگری با 62سال سن و 2 ازدواج ناموفق چندی است در این فضا با استفاه از آن در حال زیست رسانه‌ای است.

 او این روزها با ادعای «سوگ زنان ایران» کشف حجاب کرده است، در همکاری مستقیم با رسانه ضد‌انقلاب سعودی اینترنشنال از این سخن به میان می‌آورد که هرگز حجاب نداشته است. ادعایی که البته با شکایت برخی عوامل یک ‌سریال تلویزیونی که بیش از 2دهه قبل ریاحی بازیگر آن بوده است و منجر به ابطال پروانه بازیگری‌اش از سوی خانه سینما شد همخوانی دارد. گرچه ریاحی چندی پیش در ادعایی رسانه‌ای از «تعرض» به‌خودش در آن سال‌ها خبر داده اما این ادعا به اتهام «دروغگویی» در دادگاه در حال بررسی است. با این حال، ریاحی به شکل زیرکانه‌ای به رسانه ضد‌انقلاب اینطور کد می‌دهد که حجاب‌نداشتنش سبب ممنوع‌الفعالیتی او شده است: «من 20سال است کار نمی‌کنم و ممنوع‌‌الفعالیت هستم. انتخاب من از امروز نداشتن حجاب است.» بازیگری که مجوز بازیگری‌اش را به هر دلیلی که اهالی سینما خود بهتر می‌دانند از دست داده است درتلاش است با سناریوسازی از خود تصویری زنده و به روز بسازد. تصویری که به‌نظر نمی‌رسد با سابقه‌‌ای که از این به‌اصطلاح «سلبریتی بیرون شده از دایره بازیگران» وجود دارد، بتوان آن را ساخت.

بازی خورده یا بازی‌ساز؟ 
در شرایطی که فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور ملتهب و عناصر ضدانقلاب در حال تهییج افکارعمومی برای ایجاد آشوب، فتنه‌انگیزی و بلوا در کشور است، چهره‌های شناخته شده نقش مهمی در جامعه برای آرام کردن فضای عمومی و نیز ایجاد کانال برای مطالبه‌گری از مجراهای قانونی هستند. 

چهره‌های مشهور در این میان نقش و مسئولیت مهمی بر عهده دارند. با این حال، در ایران و در جریان اتفاقات اخیر عملکرد چهره‌های مشهور نه‌تنها کمکی به کاستن از التهابات و احساسات و هدایت آن به مسیر درست و قانونی نکرده است بلکه عملا لیدری برخی اغتشاش‌ها که در انقلاب‌های رنگی نیز مسبوق به سابقه بوده است را تداعی می‌کند.

«علی کریمی» یکی از همین چهره‌هاست. او که این روزها از سوی اغتشاشگران تشویق می‌شود با خط دادن به آنان تلویحا از کشتن مأموران امنیتی حمایت کرده است. کریمی گرچه مدعی شده است منافق و ضد‌انقلاب نیست اما در عمل مدیریت جریان اغتشاش و کمک به آنها را در دستور کار دارد. انتشار محتواهایی با مضامین نفرت‌انگیز، تهییج کننده، مشوق حمله به مراکز امنیتی و مأموران انتظامی و ده‌ها اقدام دیگر را می‌توان ازجمله اقدامات این فوتبالیست سابق دانست. فوتبالیستی که درزمین چمن حریفان را دریبل می‌زند اما در زمین سیاست دریبل دوطرفه خورده است.

نان به نرخ روزخورها 
گرچه در فضای کنونی سیاست ایران، باید همیشه منتظر اتفاقات جدید بود اما برخی در این میان همیشه یک پای برد هستند. در ماجراهای اخیر برخی چهره‌ها مانند «مهران مدیری» را می‌توان ازجمله این دسته از افراد به شمار آورد. چهره‌‌ای که نشان داده است «مرد همه دوران‌ها»ست! 

مدیری که چند فصل از برنامه «دورهمی» را تولید کرده است و اکنون فصل پنجم آن در حال پخش است در ویدئویی خواهان آن شده است که دورهمی پخش نشود! البته این تقاضای مدیری عجیب است. مدیری تمام پولی را که بابت ساخت دورهمی باید دریافت می‌کرد قبلا گرفته است و عملا مالک آن نیست. ادعایی که مدیری درحمایت از اغتشاشگران مطرح کرده روغن ریخته‌ای است که نذر امامزاده شده است. مدیری اما در این ماجرا تنها نیست. چهره‌هایی مانند او در دنیای ورزش، فرهنگ و هنر هستند که در هر بزنگاهی رنگ و رویی تازه به‌خود گرفته و نان خود را در چنین فضایی جست‌وجو می‌کنند. نان به نرخ روزخورهایی که این بازی را به‌خوبی یاد گرفته‌اند.

چرا باید در مورد همه‌‌چیز نظر بدهیم؟
شاید بهترین پایان برای این گزارش جملات «پگاه آهنگرانی» بازیگر فیلم‌هایی مانند «دختری با کفش‌های کتانی» و «دربند» باشد که در گذشته در برخی حوزه‌های اجتماعی و سیاسی فعال بوده است. این بازیگر سینمای ایران چندی است از کناره‌گیری خودش از عرصه اظهارنظرات سیاسی و اجتماعی در فضای مجازی خبر داده است.

 او در یک گفت‌وگوی تصویری، از بازیگرانی که در فضای مجازی درباره همه‌‌چیز اظهارنظر می‌کنند انتقاد می‌کند و می‌گوید: «خیلی وقت است که نه در فضای مجازی‌ هستم، نه از کسی حمایت کرده‌ام و نه حرفی زده‌ام، البته این از سر ترس نیست زیرا حمایت از چهره‌های سیاسی ترسی که ندارد هیچ، اتفاقا بعدا امتیازاتی هم می‌توانی بگیری.» آهنگرانی ادامه می‌دهد: «بازیگران فکر کرده‌اند چون چند میلیون دنبال‌کننده دارند حق دارند درباره همه‌‌چیز حرف بزنند، مگر ما که هستیم و چه برتری‌ای‌ نسبت به دیگر مردم داریم که باید راجع به همه‌‌چیز نظر دهیم؟»
https://jahannews.com/vdciqpavzt1azr2.cbct.html
jahannews.com/vdciqpavzt1azr2.cbct.html
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آقای شهاب حسینی کسی که گلوی پلیس رو میبره، کسی که پلیس رو آتیش میزنه معترضه؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
عمری ژشست روشنفکری گرفتید و مردم رو نصیحت کردید.پای امتحان که رسید رفوزه شدید.
Iran, Islamic Republic of
دقیقا درست گفتی.
شجاع
Iran, Islamic Republic of
همه این ها با پول این ملت و در همین ملکت به اینجا رسیده اند و حالا ...
Iran, Islamic Republic of
چند سال است که به بعضی مسئولان صدا و سیما میگویم مهران مدیری و رامبد جوان را از صدا و سیما اخراج کنند، کو گوش شنوا؟
Iran, Islamic Republic of
کدوم رو اخراج کنن کدوم بمونه؟؟؟؟
مشکل اصلی صدا و سیما اینه که هنر پیشه انقلابی نتونسته تربیت کنه
Iran, Islamic Republic of
اینا کیف وحالشونو میبرن خارج نون از مردم میخورن کسی وطن پرست باشه .....
Iran, Islamic Republic of
ان شاالله این سری کلا از صدا و سیما حرفشون کنن چون اینا هربار موجب اغتشاش میشن یکی نیس بگه مگه شماها چتون از بقیه سردر دخالت میکنید ومردم رو به جون هم میندازین
Iran, Islamic Republic of
یک سوال:مگر خانمها خواستار کشف حجاب نیستند،پس چرا در اغتشاشات حضورشان کمرنگ هست!؟.
ع
Iran, Islamic Republic of
این ها معلوم حال بودند مخصوصا سلبریتی های بد حجاب ..
حامد
United Arab Emirates
درود بر جهان پهلوان حسن یزدانی
جاوید ایران
United States
لعن و نفرین بر ریاکاران . مرگ و ننگ بر کسانی که مرگ بر غرب میگن ،بیت المال چندهزار میلیاردی و خانواده رو میفرستن همون غرب.
Iran, Islamic Republic of
همه ی این آشغالها باید محاکمه بشن و پاسخگوی خونهای به ناحق ریخته باشن
Iran, Islamic Republic of
خدا ازشون نگذره همین اینا اونیکه تونسته رفته اونور آب اونی هم که نتوانسته داره امتیاز میخره که راحت ویزا بگیره لعنت بهشون
عادل
United Arab Emirates
اینهای که از این اغتشاشات حمایت کردن دقیقا .... نان به نرخ روزخورن...!!
عادل
United Arab Emirates
وقتی کسی مثل مهران مدیری که تمام حقش را گرفته و میگوید برنامه چرتش پخش نشود بایدتمام هزینه و ضررو زیان صدا و سیما راازش گرفت
یوشع
Iran, Islamic Republic of
لعنت خدا بر همه بازیگرایی که با پستهای مختلف تو اغتشاش نقش داشتن اینها اگه راست میگن چرا الان از اون آدمایی که شهید شدن توسط اغتشاشگرا حمایت نمیکنن چرا برا اون خانم محترم که چادرشو کشیدن از سرش هشتک نزاشتن چرا وهزاران چرا معلوم نقشه داشتن فکر کردن عالم کجا هستن نظر بدن ودخالت کنن اینا همشون تو شهادت وآشوب وتخریب اموال نقش داشتن خدا ازشون نگذره
Iran, Islamic Republic of

امثال اینا فکر کردند میتونید با انقلاب اسلامی ایران مبارزه کنید زهی خیال باطل.
Iran, Islamic Republic of
باید به این فتنه گران گفت: خدا انقلاب و اسلام و نگه داشته، شما کاره ای نیستید
Iran, Islamic Republic of
ایران انقدرمردداردکه با نامردی چندتابی معرفت خدشه ای برنمی دارد انشاالله
Iran, Islamic Republic of
وقتش رسیده مرد از نامرد مشخص بشه وقت حرف گذشته ناخالص ها دارن خودشونو نشون میدن
تو این نظام به نون و نوا رسیدن حالا جفتک میزنن خدا لعنتشون کنه و رسوا
قریشی
Iran, Islamic Republic of
وطن فروش نباشیم 4تاغربی خوشحال شه .
ق
Iran, Islamic Republic of
جالب اینه همه باسردارقاسم سلیمانی مشکل دارن چرا . خوب معلومه چون نگذاشت هیچ داعشی بیات کشورمار و ناامن کنه نگذاشت ناموس ماببرن حالا همه وحتی غربی‌ها وسبلریتیها ناراحت هستن دوزاریها
ریحانه
Iran, Islamic Republic of
مشکل اینه که هر کس سرش تو کاز خودش نیست
آخه بازیگر و ورزشکار چی از سیاست حالیشونه؟.