يکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - 25 Sep 2022
 
۱
۵۰
توضیحات پلیس درباره ماجرای مهسا امینی:

مهسا امینی همراه ۳ خانم و ۲ آقا در پارک طالقانی قدم‌ می زدند/ حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل رفع بوده/ تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود/ پوشش خانم امینی با تصویر کلاس آموزشی متفاوت بود +فیلم

دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب: 812729
۹۰ درصد کسانی که توسط گشت ارشاد، ارشاد می‌شوند فقط به آنها تذکر داده می‌شود و ۹ درصد داخل ون تذکر گرفته و یک درصد به مقرر منتقل می‌شوند.
مهسا امینی همراه ۳ خانم و ۲ آقا در پارک طالقانی قدم‌ می زدند/ حجاب خانم‌های دیگر با تذکر قابل رفع بوده/ تنها حجاب خانم امینی مناسب نبود/ پوشش خانم امینی با تصویر کلاس آموزشی متفاوت بود +فیلم
به گزارش جهان نيوز، سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن ابراز همدردی با خانواده امینی توضیحاتی در خصوص حادثه رخ داده برای مرحوم مهسا امینی ارائه کرد.

سردار حسین رحیمی رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ضمن تسلیت به مناسبت فوت مهسا امینی گفت: این حادثه برای پلیس نیز ناگوار بود و ما همیشه به دنبال این بودیم تا اینگونه اتفاقات رخ ندهد.

وی ادامه داد: در تهران بزرگ ۱۵ الی ۱۷ هزار مراجعه کننده به مقرهای مختلف پلیس از آگاهی، کلانتری‌ها و راهنمایی رانندگی و… وجود دارد و ممکن است این گونه حوادث برای مراجعه کنندگانی که دارای کسالت هستند رخ دهد.

رحیمی با بیان اینکه پلیس یکی از مجموعه‌هایی است که بیشترین ارتباط را با مردم دارد گفت: مردم برای تأمین خواسته‌های خود به طور مرتب و با توجه به تنوع مأموریتی که بر عهده پلیس است به مجموعه آن مراجعه می‌کنند.

رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به شرح حادثه برای مهسا امینی گفت: سال‌ها است که گشت ارشاد نداریم بلکه گشت‌های امنیت اجتماعی و اخلاقی در تهران وجود دارد و اینها به معنای کنترل اخلاق و امنیت هستند و مطابق با وظیفه ذاتی و قانون بر عهده پلیس گذاشته شده است.

وی ادامه داد: این نیروها در نقاط مختلف تهران وظایفی را بر عهده دارند و مأموریت‌های خود را انجام می‌دهد و شکل کار این مأمور ها به گونه‌ای است که بخشی را همان ابتدا تذکر می‌دهند که این عدد بالغ بر ۹۰ درصد است و معمولاً افراد رعایت می‌کنند.

رحیمی اظهار کرد: از ۱۰ درصد باقیمانده ۹ درصد در در ون‌ها سوار می‌شوند و در آنجا تذکرات لازم به آنها داده می‌شود و آنها نیز معمولاً تمام این موارد را رعایت می‌کنند. یک درصد باقی مانده نیز به عنوان مصادیق بدپوششی در حدی که قابل تردد در خیابان‌ها نیست به مقر پلیس امنیت اخلاقی انتقال داده می‌شوند.

رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ بیان کرد: در مقر پلیس امنیت اخلاقی نیز دیگر بحث بازداشت وجود ندارد و این افراد همگی در سالنی وارد می‌شوند و تعدادی از همکاران خانم ما به عنوان مشاور با مدرک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس و دکترا آموزش کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای برای دختران برگزار می‌کنند و در این آموزش قانون را به آنها یادآور می‌شوند.

وی ادامه داد: این قانون درباره چگونگی تردد در شهرها است و این مشاوران مطابق با قانون توضیح می‌دهند که این افراد خطایی انجام داده‌اند و برایشان کلاس آموزشی برگزار می‌شود.

کار گشت پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی، ایجابی است

سردار رحیمی تصریح کرد: انشاالله آنهایی که این تهمت‌های ناجوانمردانه را به پلیس می‌زنند را به آن دنیا واگذار می‌کنیم اما تمامی کار پلیس و گشت پلیس امنیت اجتماعی و اخلاقی ایجابی است و حتی این نکته را گفتیم کسانی که شئونات اسلامی و عرفی را در جامعه رعایت نکرده‌اند خلافی را مانند خلاف راهنمایی و رانندگی مرتکب شده‌اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: ممکن است هر فردی پشت فرمان بنشیند حواسش نباشد و خطایی را انجام دهد و در آن زمان جرمی مرتکب نشده است بنده شخصاً ساعت‌های طولانی با همکاران خود موارد توضیحی را به تک تک افرادی که در خیابان‌ها در حال فعالیت هستند گفته‌ام و حتی بیان کرده‌ام تمامی افرادی که برای توضیح و آموزش منتقل می‌شوند خواهران و دختران ما هستند.

وی با بیان اینکه این روزها مشاهده می‌کنیم موارد و حرف‌هایی گفته می‌شود، اظهار کرد: اگر ما اقداماتی را انجام می‌دهیم مطابق با وظایف قانونی است که بر عهده پلیس گذاشته شده است، مگر می‌شود در ابعاد مختلف امنیت جامعه را تعطیل کرد؟ حتی یک تعلل کوچک در ابعاد و سطوح مختلف امنیتی تمام جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و امنیت را بر هم می‌زند امنیت تهدید بردار نیست و دارای سطوح مختلفی است.

سردار رحیمی گفت همانطور که در عرض ۴۸ ساعت بزرگترین سرقت تاریخ کشور را کشف کرده و سارقین آن را دستگیر می‌کنیم و به همان صورت که قمه کش و خفتگیر بزرگراه نیایش را در کمتر از ۲۴ ساعت و هم دست او را دو روز پیش دستگیر کردیم و به همان شکلی که سالی هزار تن مواد مخدر را کشف می‌کنیم و به همان شکل که پلیس با رکن اصلی مقابله با قاچاق کالا که صنایع کشور و مراکز کالای کشور را دچار چالش می‌کند مبارزه می‌کند درباره امنیت اجتماعی هم اقدام می‌کند.

وی با اشاره به مرحوم مهسا امینی گفت وی در پارک طالقانی در حال قدم زدن بوده است که با گشت امنیت اخلاقی پلیس روبرو می‌شود و از نظر تیم پلیس این چهار خانوم دارای وضعیت مناسبی نبوده‌اند به سه نفر تذکر داده شده که مشکلشان برطرف شده است.

رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ ادامه داد همراه خانم امینی سه خانم و دو آقای دیگر حضور داشته‌اند و پلیس به آنها اعلام کرده است که باید به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند و یک نفر باید لباس مناسب برای خانم امینی بیاورد و و چند دقیقه در محل پلیس امنیت اخلاقی بنشیند تا تذکرات و آموزش‌های قانونی به او داده و سپس به خانواده تحویل داده شود.

رحیمی با بیان اینکه سه نفر مشکل‌شان در همان محل و لحظه برطرف شد، گفت: فقط خانم امینی به مقر پلیس امنیت اخلاقی در ساعت شش و نیم روز سه شنبه هفته پیش مراجعه می‌کند. وی توسط ۵ خانم دیگر و یک همکار خانم ما که در ون بوده‌اند به پلیس امنیت اخلاقی منتقل می‌شوند.

وی گفت: با دو نفر از خانم‌هایی که در کنار مهسا امینی نشسته بودند صحبت کرده‌ایم و گفتند که خانم امینی تا رسیدن به مقر پلیس نیز درون ون چندبار شوخی و خنده داشته است. حتی چینش صندلی‌های ون به گونه‌ای است که بتوان در همانجا کلاس آموزشی برگزار کرد اما این خانم‌ها وارد کلاس مقر شده‌اند و تا زمانی که کلاس کامل بشود و استاد وارد کلاس شود کمی زمان می‌برد و در طول روز چندین کلاس برگزار می‌کنیم و این خانم‌ها گروه گروه در کلاس‌ها وارد می‌شوند و تا زمانیکه کلاس برگزار شود و خانواده برای شما لباس بیاورند. وی از جای خود بلند می‌شود و با یکی از همکاران خانم ما که نظم و انضباط سالن را تأمین می‌کند صحبت می‌کند و سوالی می‌کند و به یکباره حالش به هم می‌خورد.

رئیس فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: خانم امینی از همکار ما سوال کرده که وضع ظاهری او چه مشکلی دارد و همکار ما به او می‌گوید شلوار یا ساپورتی که پایش بوده است دارای ایراد بوده و زمانی که مانتویش باز می‌شود مشکل دارد و بر همین اساس باید تعویض شود و در همان زمان خانم امینی حالش به هم می‌خورد و کمتر از یک دقیقه پرستار و بهیار پلیس که مقیم سالن بوده‌اند بالای سر خانم امینی حاضر می‌شود و کار رسیدگی به وضعیت او را شروع می‌کنند.

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه معیار پلیس برای بدحجابی یک نفر چیست، گفت: ملاک حجاب برای خانم‌هایی که در خیابان حاضر می‌شوند را خانم‌ها باید بدانند آنها نمی‌توانند با یک ساپورتی که اگر مانتویش باز شود چهره قشنگی نخواهد داشت در خیابان حاضر شوند. ممکن است خانم‌ها و آقایان در منزل لباسی بپوشند که آن اشکالی ندارد اما آنها نمی‌توانند در مکان عمومی با آن پوشش حاضر شوند.

وی ادامه داد: همانطور که در فرانسه اگر روسری بر سر خانم‌ها باشد از خدمات اجتماعی و تحصیل بهره‌مند نخواهند شد. من زمانی که در راهنمایی و رانندگی حضور داشتم یک دختر و پسر جوانی به من مراجعه کردند و گفتند که ماشین آنها به دلیل خلاف‌هایی توقیف شده است و تخلف نیز به معنای توقیف خودرو است.

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره مجهز شدن البسه نیروهای گشت امنیت اخلاقی به دوربین گفت: پیش از این حادثه نیز نیروهای پلیس به دوربین البسه مجهز بوده‌اند اما ممکن است گاهی تعلل کنند. در این حادثه اما نیروهای پلیس مجهز به دوربین البسه نبوده‌اند.

پلیس حتی یک تلنگر هم به خانم امینی نزد

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پاسخ به این سوال که آیا در لحظه دستگیری نیز لباس خانم امینی مناسب بوده است یا خیر، گفت: نه لباس او مناسب نبوده است همانطور که گفتم در لحظه دستگیری چهار خانم و دو آقا حضور داشته اند که سه نفر از آنها در لحظه دستگیری موضوعشان برطرف شده و باید بگویم که هیچ بحثی بین خانم امینی و دیگر خانم‌ها و آقایان با پلیس رخ نداده است.

وی گفت: فیلم نیم ساعت است و تیکه‌ای از فیلم که خانم امینی اعتراض می‌کند و حرف خود را میزند را نشان داده ایم اما تمامی فیلم‌ها را به خانواده وی از لحظه‌ای که در پلیس امنیت اخلاقی وارد می‌شود نشان داده‌ایم.

سردار رحیمی گفت: خانواده مهسا امینی برای ما محترم هستند و ما در مراسم وی شرکت کرده‌ایم و شخص فرمانده انتظامی کل کشور اولین نفری بود که با خانواده مرحوم امینی همدردی کرد و با هماهنگی پلیس بود که خانم امینی به نزدیکترین بیمارستان در مقر پلیس امنیت اخلاقی منتقل شد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: ما هر چه در توان داشتیم برای نگه داشتن مهسا امینی به کار بردیم و او را به نزدیک ترین بیمارستان و حتی بیمارستان خصوصی منتقل کردیم. تمام صحبت‌هایی که در فضای مجازی درباره علت مرگ مهسا امینی منتشر می‌شود کذب محض است و از مردم می‌خواهیم به این شایعات توجه نکنند و اجازه دهند پزشکی قانونی نظر علمی و رسمی خود را منتشر کنند.

رئیس فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: ما به عنوان پلیس هیچ قصور تقصیری نداشتیم و حتی تلنگر نیز به خانم امینی زده نشده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
تو مملکت اسلامی نمیشه که برخلاف شرع و قانون هر کی هر جور دلش خاست بگرده و کسی کاری به کارش نداشته باشه .
Iran, Islamic Republic of
موافقم صد در صد
Iran, Islamic Republic of
ارشاد وظیفه پلیسه یا وزارت ارشاد؟
Iran, Islamic Republic of
در کجای قانون اساسی وظیفه ارشاد به پلیس سپرده شده؟
سلام
Iran, Islamic Republic of
در قانون اساسی خیلی از موارد به قوانین موضوعه سپرده شده است مثل قوانین داخلی مجلس و قانون مربوط به تخلفات اجتماعی. سئوال شما مثل شئوال کسی است که بپرسد در کجای قرآن نوشته شده که باید صبح دو رکعت نماز خوانده شود.
علیک سلام
Iran, Islamic Republic of
برادر سلام اگر یه نمونه از وظایف قانونی پلیس برای ارشاد را نام ببرید خوبه
سلام
Iran, Islamic Republic of
وظیفه کسی که قانون تعیین کرده است و قانون در اینجا وظیفه ارشاد خانمهای بی حجاب و برخورد با آنها را به پلیس داده است.
مجید
Iran, Islamic Republic of
هیچ کجای دنیا هرکسی هرجور دلش خواست نمیتونه عمل کنه.
قانون هر کشوری حرف آخر رو میزنه.
Iran, Islamic Republic of
بله
مجید
Iran, Islamic Republic of
پلیس مظلوم مقتدر
Iran, Islamic Republic of
مثل اراذل و اوباش. پس از فردا کاری به کاری هیچکس پلیس نداشته باشه که نکنه طرف اتفاقی براش بیفته.نیروی انتظامی رو کم ارزش نکنیم.
Iran, Islamic Republic of
ولی تو کشورهای دوست و مسلمان مثل سوریه و فلسطین و لبنان میشه!!!
مهدوی
Iran, Islamic Republic of
بی حجابی درمملکت اسلامی ساختار شکنی است .مخصوصا کشور ایران که برای احیای هرکدام از ارزشهای اسلامی و انسانی خون بهترین جوانانمان ریخته شده
Iran, Islamic Republic of
بله واقعا
Iran, Islamic Republic of
راست میگی ..
Iran, Islamic Republic of
با پوزش از سردار
حرفای پدرش با شما کلی متفاوت است. کدوم رو بارو کنیم ؟
Iran, Islamic Republic of
پدرش که پیشش نبود
Iran, Islamic Republic of
وقتی پدرش نبوده کنارش چطور میتونه اظهار نظر کنه؟
Iran, Islamic Republic of
قانون باید رعایت شود
Iran, Islamic Republic of
بله . کاملاً درست
Iran, Islamic Republic of
موافقم
Iran, Islamic Republic of
خوب است پلیس برای دفاع از عملکرد خودش و نظام، وضعیت بدحجاب اون مرحومه را از شبکه های دوربین پارک به اطلاع عموم و خواص برساند .
Iran, Islamic Republic of
خوب است پلیس برای دفاع از عملکرد خودش و نظام، وضعیت بدحجاب اون مرحومه را از شبکه های دوربین پارک به اطلاع عموم و خواص برساند
Iran, Islamic Republic of
باید پلیس بدون اغماض قبل و بعد این دختر را نشان بدهد متاسفانه ضعف رسانه ای باعث این همه تهمت و افترا به نیروهای خدوم انتظامی گردیده است
Kardarblash
Iran, Islamic Republic of
سلام و صلوات خداوند بر «سردار رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ» و سلام و صلوات خداوند بر همه حافظان حریم عفت و حیای عمومی ایران اسلامی
Kyrgyzstan
رعایت حجاب اگر نباشد می شود تیر شیطان تا در دل بینده می نشیند و در ادامه می شود فساد در جامعه
Kyrgyzstan
رعایت حجاب اگر نباشد می شود تیر شیطان تا در دل بینده می نشیند و در ادامه می شود فساد در جامعه
Iran, Islamic Republic of
.....
حسینی
Iran, Islamic Republic of
ما همه از پلیس وظیفه شناس متشکریم دشمن داخلی وخارجی همواره.
آماده اند که از آب گل آلود ماهی بگیرند.
نوری
Iran, Islamic Republic of
حجاب حکم اسلام است،دراماکن عمومی همه باید رعایب کنند.گشت ارشاد برای برخربا ناهناریهای اجتماعی ضروری است
پلیس باید به دوربین جهت ثبت تمام مراحل مجهزشود.
Iran, Islamic Republic of
حکم اسلام فقط حجاب است که باید رعایت شود یا احکام دیگری هم دارد که باید رعایت شود؟
Iran, Islamic Republic of
والا طبق ایه قران هست که زن برا حفظ خودش از دلهای مریض حجاب ورعایت کند
محمد
Iran, Islamic Republic of
مدیریت در ناهنجاریهای اخلاقی در جامعه ، بعهده پلیس میباشد ،باتوجه به مردم فهیم کشورمان با ادیان مختلف و رعایت اکثریت‌ مردم در مسائل اجتماعی،از درگذشت خانم امینی همه متاسفیم، ولی به تعدادی افراد مغرض که با کلان نظام مشکل دارند اجازه نمی‌دهیم به خادمین نظم وامنیت کشورمان جسارت نمایند، ضمنأ مسئولین هم موظف به پیگیری موضوع باید باشند.
Iran, Islamic Republic of
یعنی تو قران هم باید وحی میشد که گشت ارشاد باید درست بشه ؟!!!!مملکت قانون داره و پلیس و گشت ارشاد هم ضابطین قانون هستن
Iran, Islamic Republic of
افرین
Iran, Islamic Republic of
سلامت و مقتدر باشید نیروی انتظامی عزیز ما که با این همه هجمه و توهین و تهمت همچنان فعالیت دارید این اتفاق اوج مظلئومیت برادران و خواهران نیروی انتظامی و گشت ارشاد بود دعای ما پشت سر شماست محفوظ باشید
Canada
....
احمد
Iran, Islamic Republic of
ما جوان دادیم تا حجاب اسلامی و شئونات اسلامی رعایت بشه و نگزاریم دختران و پسران ما ملعبه دست سود جویان بازار و سیاست شوند . اکنون سودجویان می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند اما زهی ...
Iran, Islamic Republic of
نه تنها شما همه خانوارهای ایرانی جوان دادند که همه احکام اسلامی رعایت شود نه فقط حجاب.
Iran, Islamic Republic of
یعنی چی پوشش با کلاس متفاوت بوده؟!!
طه
Iran, Islamic Republic of
تو راه بردنش لباس فروشی لباس جدید و مناسب خریده!!!!!خخخ
Iran, Islamic Republic of
این همه هزینه برای این موضوع چه لزومی دارد؟ برخورد و مبارزه با بی‌قانونی وظیفه ذاتی پلیس است. .
سید مهدی
Iran, Islamic Republic of
با سلام خدمت مخاطبین محترم ، از آنجا که وظیفه نهادهای انتظامی برقراری و حفظ نظم و انضباط اجتماعی است لذا همه افراد جامعه باید به قانون احترام بگذارند و در صورت عدم توجه، هزینه عملکرد خود را بپردازند در این صورت افراد ملتزم به قانون آرامش بیشتری خواهند داشت.
مهربان
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
به کوری چشم ضد انقلاب و دشمنان ایران اسلامی
همه بانوان ایران زمین هشتگ من_حجاب_ را_ دوست_دارم را در صفحات مجازی ترند میکنیم.

من_حجاب_ را_ دوست_دارم
Iran, Islamic Republic of
وقتی خانم امینی زمین میفته متاسفانه مشاهده می شود مردهای اورژانس میان اونو میبرن چرا برا بخش زنان اورژانس زن نذاشتن، این نقض غرض نیست این ضد عفاف نیست؟ چرا اینقدر بی سلیقگی وجود دارد؟
ساحل
Romania
درود بر پلیس محترم
این ارازل و اوباش توخیابون هم لطفاً بگیرید و اعدام کنید تا مملکت آرام بشه
سلام
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
بنده به نوبه خودم،از نیروی انتظامی تشکر می کنم
بنده به نوبه خودم از نیروهای گشت ارشاد اسلامی ایران تشکر می کنم
Iran, Islamic Republic of
درود براقای امیرمحمد زند