چهارشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۲ - 29 Mar 2023
 
۰

خبر وزیر کشور از افتتاح بیش از ۱۶ هزار پروژه

دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب: 809808
بیش از ۱۶ هزار پروژه آماده افتتاح داریم که حدود ۱۲۴ هزار میلیارد تومان ارزش دارد؛ این‌ها پروژه‌هایی است که در طول عمر دولت سیزدهم به ثمر رسیده است.
خبر وزیر کشور از  افتتاح بیش از ۱۶ هزار پروژه
به گزارش جهان نيوز، احمد وحیدی وزیر کشور در برنامه صف اول سیما به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: دولت سیزدهم با شعار دولت مردمی و ایران قوی کار خود را شروع کرد؛ دولت در شرایطی کار خود را شروع کرد که بسیاری ناامیدی را گسترش داده و همه امور کشور را در گرو خارجی‌ها و برخی توافقات خارجی می‌دانستند و روحیه یأس بر کارگزاران حاکم شده بود و تلاش می‌شد که این روحیه بر مردم هم حاکم شود.

وی افزود: طبیعی بود اولین کار دولت جدید فائق آمدن بر احساس ضعفی بود که در دولتمردان به وجود آمده بود و این کار با قدرت انجام گرفت و دولت با نشاط و امیدواریم جدی وارد صحنه شد.

وزیر کشور گفت: گام بعدی این بود که باید نشان می‌دادیم در داخل کشور توانا هستیم و امورات ما وابسته به توافقی که یک سر آن خارجی‌ها هستند، نیست و این نگاه در اقدامات دولت خود را نشان داد. گام سوم این بود که این فهم به طرف مقابل منتقل شود و او با محاسبه صحیحی از دولت جدید وارد معرکه باشد و این فهم از سیاست‌های دولت رخ داد.

وحیدی خاطر نشان کرد: هم‌چنین باید به فوریت‌های کشور رسیدگی می‌شد، یکی تأمین نیازهای فوری بود و دولت ذخایر راهبردی را تأمین کرد و مسأله بعدی کمبود بودجه حدود ۴۵۰ هژار میلیارد تومان بود و از این موضوع هم با مدیریت و قدرت عبور کردیم.

وی در ادامه سخنان خود درباره برنامه دولت و ستاد اربعین برای مراسم اربعین حسینی، بیان کرد: گام اول لغو روادید بود که با پیگیری جدی دولت انجام گرفت و مرزهای دیگری به مبادی عبور زوار اضافه شد. با توجه به گرمی هوا، ما پیش‌بینی‌های متعددی داریم تا زوار از این بابت در سختی قرار نگیرند و حتی با عراقی‌ها صحبت داشتیم که از برگ تردد مرزی برای زوار استفاده کنیم ولی هنوز دولت عراق این را ابلاغ قطعی نکرده است.

وزیر کشور به اقدامات دولت در تسهیلات سفر اربعین اشاره کرد و گفت: دولت در زمینه لغو روادید، هزینه بیمه، هزینه پارکینگ‌ها، بلیط‌ها و غیره اقدامات مهمی انجام داده که مردم عزیز ما به خوبی از آن اطلاع دارند و دولت می‌کوشد تا حد امکان این سفر را تسهیل کند.

وحیدی تصریح کرد: بیش از ۱۶ هزار پروژه آماده افتتاح داریم که حدود ۱۲۴ هزار میلیارد تومان ارزش دارد؛ این‌ها پروژه‌هایی است که در طول عمر دولت سیزدهم به ثمر رسیده است. هم‌چنین حدود ۱۸۰۰ واحد تولیدی غیرفعال، احیا شده و هم‌اکنون مشغول کار است. دولت ضمن اینکه با مسائل متعددی روبرو بوده، در پروژه‌های عمرانی، صنایع، احیای واحدهای تولیدی و جذب سرمایه‌گذاری فعال بوده است.

وی درباره مصوبات سفرهای استانی دولت گفت: این امید را بین مردم ایجاد کرده و اقدامات و مصوبات ما با کار کارشناسی انجام گرفته است؛ وزارت کشور ۷۰ درصد تعهدات خود را در این سفرهای استانی به ثمر رسانده است. مردم به خوبی می‌بینند که این سفرها چه تأثیر مثبتی داشته است.

وزیر کشور در ادامه اظهار داشت: حدود ۱۰ میلیون نفر کارت ملی خود را دریافت نکرده بودند و با کمکی که دولت انجام داد، هم‌اکنون حدود ۵ میلیون کارت ملی افرادی که چندین سال در انتظار بودند تحویل شده و تا دو ماه دیگر نیز الباقی کارت‌ها تحویل خواهد شد.

وحیدی تصریح کرد: این مسأله مورد تاکید رئیس‌جمهور و دولت است که ما اختیارات را به استان‌ها ببریم و حکمرانی را به مناطق و استان‌ها برسانیم و این در دستورکار وزارت کشور هم هست. این افق را در نظر داریم که ما بیشتر نقش هدایتگر را داشته باشیم و کار اصلی در استان‌ها انجام بگیرد. در بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفت که اختیارات به استانداران داده شود.

وی پس از اشاره به اقدامات دولت در مواجهه با حوادث طبیعی و سیل و زلزله گفت: به عنوان مثال، رسانه‌های معاند فقط یک‌بار به اخبار سیل در بلژیک پرداخت ولی ده‌ها بار به انتشار اخبار سیل در ایران پرداختند و می‌خواستند ناکارآمدی را القا کنند؛ هم‌چنین در ماجرای متروپل بارها به انتشار اخبار پرداختند ولی پیش از آن در فروریزش ساختمانی در میامی، یک بار خبر آن را اعلام کردند. مردم ما به خوبی می‌دانند که دشمنان چه چیزی را دنبال می‌کنند. ما کار و وظیفه خود را انجام می‌دهیم و این انجام وظیفه، تأکید مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *