دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
 
۰
نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه؛

آخرین وضعیت پرونده میلاد حاتمی/ سرنخ‌ جدید از اموال بابک زنجانی/ جاسوسی؛ اتهام تبعه سوئدی بازداشت شده

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۷
کد مطلب: 809305
میلاد حاتمی به اتهام افساد فی الارض، پولشویی و اخلال در نظام ارزی در بازداشت به سر می‌برد.
آخرین وضعیت پرونده میلاد حاتمی/ سرنخ‌ جدید از اموال بابک زنجانی/ جاسوسی؛ اتهام تبعه سوئدی بازداشت شده
به گزارش جهان نيوز، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به سالروز کودتای ۲۸ مرداد اظهار کرد: به رسمیت نشناختن حقوق ملت ایران در ۲۸ مرداد سرآغاز رسمی دخالت ایالات متحده در ملت ایران و لگدمال ساختن حقوق اولیه ملت‌ها و حمایت امریکا  از رژیم صهیونیستی است.

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده میلاد حاتمی گفت: در این پرونده ۲۲ متهم مطرح بودند که پرونده آنها در دادسرا مورد بررسی قرار گرفت و با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شد.

او افزود: فرد مورد نظر به اتهام افساد فی الارض، پولشویی و  اخلال در نظام ارزی وپولی و فرد دیگر به اتهام معاونت در افساد فی الارض، پولشویی و  اخلال در نظام ارزی وپولی  در بازداشت هستند.

به گفته او باقی متهمان که ۱۸ نفر هستند با تودیع قرار وثیقه در دادسرا فعلا آزادند و پرونده در دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است.

سرنخ‌های جدید برای شناسایی اموال بابک زنجانی
ستایشی افزود: اجرای حکم بابک زنجانی در حال انجام است و در اختیار دادسرای عمومی و انقلاب تهران قرار گرفته است. تا کنون نسبت به شناسایی اموال بابک زنجانی در داخل کشور و استرداد اموال در خارج از کشور اقدام جدی صورت گرفته است.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: تاکنون ۵۰۰ میلیون دلار از اموال بابک زنجانی به وزارت نفت واگذار شده و رد مال این فرد حدود یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون یورو است؛ در خصوص باقی طلب وزارت نفت با همکاری ضابطین در حال پیگیری و انتقال اموال از خارج از کشور هستیم. سر نخ های خوبی از اموال به دست آمده که استرداد خواهد شد.

آخرین وضعیت پرونده شکایت آقای سید حسن خمینی از دهباشی
این مقام مسئول ادامه داد: پرونده شکایت آقای سید حسن خمینی از آقای دهباشی (فعال رسانه) در مرحله اول قرار صادر و به آن اعتراض می‌شود که پرونده به دادگاه کیفری ارجاع می‌یابد.

ستایشی گفت: پس از طی مراحل قانونی، فرد مورد نظر به شش ماه حبس محکوم می‌شود که توسط محکوم علیه مورد اعتراض قرار می‌گیرد و اکنون در شعبه اول دادسرای تهران در حال بررسی است.

پرونده تبعه سوئدی در ایران تحت رسیدگی است
او درباره بازداشت تبعه سوئدی در ایران گفت: این پرونده در دادسرای تخصصی  تهران تحت رسیدگی است و اتهام این فرد جاسوسی عنوان شده است.
ستایشی بیان کرد: در ۲۸ فروردین سال جاری قرار بازداشت موقت او صادر شد و اکنون در بازداشت است.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد:  یکسری اسناد کشف شده و در حال بررسی است؛ تحقیقات مقدماتی به صورت محرمانه است. براساس سرنخ هایی که داریم ممکن است  اتهام دیگری  در مورد ایشان مطرح شود.

الکس به اعدام محکوم شد

سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با بازداشت یکی از سر شبکه‌های فساد به نام الکس که دو سال پیش به همراه مادر و فردی که رابط وی بود، دستگیر شد، گفت: راه اندازی شبکه سازمان یافته فساد از اتهامات این فرد است.

او افزود: شهروز سخنوری (الکس) به اعدام محکوم شده است. سایر متهمان به موجبات فراهم کردن فساد به ۸ سال حبس محکوم شدند.متهم دیگری هم در پرونده است که حکم وی هنوز اجرا نشده است.

بخشش ۹۲۴ محکوم از سوی اولیا دم در ۱۶ ماه گذشته
سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: تلاش ما بر این است از ظرفیت‌های مردمی، ساختار‌های سازمانی و همه ظرفیت‌هایی که در راه تحقق صلح و سازش وجود دارد، استفاده کنیم.

او گفت: در سال ۱۴۰۰ و ۴ ماهه اول سال ۱۴۰۱، اولیا دم نسبت به ۹۲۴ نفر بخشش و گذشت داشته‌اند و این افراد زندگی دوباره یافته‌اند.

آخرین وضعیت سامانه سینا
ستایشی اظهار کرد: تکالیف کلیدی و ویژه در رابطه با بسیاری از دستگاه ها و حوزه های مهم کشور احصا و شناسایی شده است و در حال بارگزاری در سامانه سیناست.

او ادامه داد: درگاه سامانه سینا در هفته قوه قضائیه سال جاری رونمایی شد، این درگاه دارای دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی است که درگاه برون سامانی در حال اخذ تائیدیه های لازم است. 

ستایشی گفت: بر اساس گزارش بازرسی سازمان بازرسی کل کشور یک هزار و صد تکلیف دستگاه ها در پایگاه داده ها و بانک اطلاعات سازمان بازرسی وجود دارد که فرآیند صحت سنجی آن در حال انجام است.

آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیما اوکراینی 
سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: پرونده حادثه هواپیما اوکراینی با صدور قرار جلب دادرسی به دادگاه قضایی نیروهای مسلح رفت و در این مرحله دادگاه با نقص تحقیقات به دادسرا برگشت.

او افزود: دادسرا در راستای رفع نقص مورد نظر دادگاه، اقداماتی انجام داده و مجدد به دادگاه ارسال خواهد کرد.

ستایشی گفت: موضوع عمده اعتراض به نظر کارشناسی بود که این حق شاکیان پرونده بود.

این مقام مسئول ادامه داد: کار ابلاغ پرونده به دادگاه در حال انجام است و ظرف روزهای آینده پرونده به دادگاه ارجاع می‌شود.

بررسی پرونده محیط بان «برومند نجفی»
سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: فردی به نام «یوسف فلاحی» توسط یکی از محیط بانان به نام «آقای نجفی» به قتل رسیده بود که در این خصوص کار تعقیب و تحقیق صورت گرفت و کیفرخواست صادر شد.

ستایشی افزود: با توجه به اینکه حکم قصاص بود و طرف پرونده محیط بان، اقداماتی جهت صلح و سازش انجام گرفت اما متاسفانه پدر مقتول از شرایط انتقال فرد مورد نظر استفاده می‌کند و با شلیک سه گلوله محیط بان را به قتل می‌رساند.

او تصریح کرد: بعد از این حادثه اقداماتی از سوی دادستانی کرمانشاه صورت گرفت و تاکنون سلاح مورد استفاده و ماشین مجرم شناسایی شده است.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: دو مجرم دیگر متواری هستند که امیدواریم با فوریت دستگیر و حکم شرعی و قانونی برای این افراد صادر شود.

شهرداری متولی در حوزه ساخت و سازها و قطع درختان است
ستایشی در خصوص تخلفات حوزه شهری و ترک فعل‌هایی که از سوی مدیران شهری رخ می‌دهد، گفت: در حوزه ساخت و سازها و قطع درختان متولی شهرداری است.

او افزود: هر جایی که در ایفای تکالیف موانعی هست می‌توان به ظرفیت‌های دستگاه قضائی متمسک شد. البته بحث پیشگیری از جرم در حوزه تخلفات شهری خصوصاً پایتخت حائز اهمیت است.

به گفته سخنگوی قضا تاکنون ۳۷ فقره تخلف در شعبه تخصصی بررسی شده است.

عاملان اختلال در اینترنت چه کسانی هستند؟
ستایشی در خصوص معرفی عاملان اختلال در اینترنت گفت: این موضوع را بررسی و استعلامات لازم را اخذ می‌کنیم. تاکنون گزارشی نداشته ایم اما بررسی های کامل تر در این خصوص صورت می‌گیرد.

قتل ۱۰ نفر در رفسنجان به دست یک افغان
او درباره پرونده  قتل ۱۰ نفر در رفسنجان به دست یک تبعه افغان و اینکه آیا بانک اطلاعاتی درباره اتباع وجود دارد، گفت: بانک اطلاعاتی اتباع و افاغنه در وزارت کشور و اداره اتباعی هست که در حال ارتقا به سازمان اتباع هست.
ستایشی تاکید کرد: اطلاعات دقیق را از آنجا و از مرجع متولی بگیرید؛ البته قوه قضائیه در حوزه اتباع  نشست‌های تخصصی  خوبی دارد.

او افزود: یک تبعه افغانی بنام «صمد سلیمانی» در تاریخ ۱۶ مرداد سال جاری اقدام به قتل ۶ نفر از اتباع منطقه خود  و ۴ نفر ایرانی در رفسنجان کرده است.

ستایشی ادامه داد: در این مورد اقدامات انتظامی و قضایی فوری انجام شد و با اینکه  فرد قصد فرار داشته، ولی او را دستگیر کردند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این فرد قبل از دستگیری با سلاح سرد اقدام به خودکشی کرده و از ناحیه شکم آسیب شدیدی دیده است و به لحاظ وضعیت وخیمی که دارد اقدامات درمانی او در حال انجام است. پس از تحقیقات لازم، رأی قاطعی صادر خواهد شد.

سوئد نسبت به حقوق اولیه حمید نوری بهانه جویی نکند 
سخنگوی قوه قضائیه درباره وضعیت حمید نوری گفت: حمید نوری در سخت‌ترین شرایط نگهداری می‌شود. هنوز حکم دادگاه را به زبان فارسی به ایشان نداده‌اند و فرصت تجدیدنظرخواهی رو به پایان است.

ستایشی گفت: انتظار داریم دولت و سیستم قضایی سوئد نسبت به حقوق اولیه نوری بهانه جویی نکنند و امیدواریم دادگاه تجدید نظر وی مانند دادگاه بدوی نباشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *