دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
 
۰

بعد از کشیدن دندان عقل این اشتباه را نکنید

پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۱۹
کد مطلب: 809155
به دلیل حساسیت جراحی بعد از کشیدن دندان عقل بایستی نکاتی را رعایت کنید تا از عوارض دردناک و جدی جلوگیری شود.
بعد از کشیدن دندان عقل این اشتباه را نکنید
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسکانیوز، در آوردن و عمل جراحی دندان عقل یکی از شایع ترین عمل های جراحی در بزرگسالان محسوب میشود.

اگر شما تا به حال دندان هایتان ارتودنسی کرده اید، احتمالان در مورد اینکه چه چیزهایی برای شما مفید است و چه چیزهایی برای شما مضر، اطلاعاتی دارید.


اگر اطلاعاتی بعد از عمل جراحی دندان هایتان ندارید، در این بخش قصد داریم شما را با اطلاعاتی در این زمینه آشنا سازیم که برای شما بسیار مفید خواهند بود.

۵ دلیل خطرناک بودن سیگار بعد کشیدن دندان عقل


مصرف سیگار پس از کشیدن و جراحی دندان خطرناک است چون: 
 

۱. عفونی شدن دندان 


با سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی دندان های عقل، ریسک می کنید آن هم از نوع عفونتی .

اگر بعداز عمل جراحی دندان های عقل تصمیم گرفتید تا از دستورات پزشک خود سرپیچی کنید و مخالف دستوراتش را انجام دهید لازم است ابتدا بدانید که با این کار ریسک عفونت کردن لثه هایتان روبرو خواهید شد.

پس از عفونت کردن لثه ها، تب بالا و تورم و درد های دردناکی را تجربه خواهید کرد.

حتی ممکن است با ترشحات زرد و سفید از قسمت عمل مواجهه شوید که بسیار دردناک خواهد بود. 

 

۲. کاهش روند بهبود زخم لثه 


سیگار کشیدن فرایند بهبودی زخم لثه ایی که عمل شده است را کاهش می دهد.

بعداز عمل جراحی دندان های عقلتان لثه حالت شلی را به خود می گیرد و زمان مشخصی طول می کشد تا این شلی لثه بهبود یابد.

اما اگر سیگار بکشید این فرایند را کاهش می دهید و ممکن است اثارات جبران ناپذیری را نیز شاهد باشید. 

 

۳. ایجاد دردهای جدی روی حفره خالی دندان 


سیگار کشیدن مکرر باعث ایجاد دردهای دردناک بر روی حفره خواهد شد .

پس از استخراج دندان های عقل خود بطور کل جای خالی دندان های عقل خود درد خواهند کرد و می شود گفت که دردهای زیادی را تجربه خواهید کرد و افرادی که بیش از ۲۰ نخ سیگار در روز استفاده می کنند درد بیشتری را نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند تجربه خواهند کرد.

این مجددا به فرایند آسیب رسانی به دندان و لثه ها متصل است.

بعد از عمل جراحی دندان باید جای خالی دندان طی مدتی مشخص استراحت کند و درمان شود که اگر سیگار بکشید این فرایند را مختل می سازید و موجب دردهای بیشتری خواهد شد. 

 

۴. از بین بردن لخته های خونی و قطع نشدن خونریزی


شما ممکن است با سیگار کشیدن منجر به از بین بردن لخته های خونی شوید.

پس از خارج کردن دندان عقل، جای خالی آن ایجاد می شود و یقینا تجربه کرده اید که با کشیدن دندان خون زیادی جاری می شود و برای دندان عقل نیز اینگونه است و پس از سیگار کشیدن خون نسبتا زیادی جاری خواهد شد که برای بیما خوشایند نخواهد بود.

بعد از استخراج دندان از شما خواسته خواهد شد که به مدت ۳۰ دقیقه گاز پانسمان را در روی قسمتی که جراحی شده قرار دهید و دهانتان را باز نکنید و گاز پانسمان را در دهان خود بفشارید که این عمل به دلیل توقف کردن خونریزی صورت میگیرد و پس از این مرحله لخته های خون ایجاد می شوند.

بعد از این مرحله پزشک معالج به شما توصیه هایی در این مورد را بیان خواهد کرد.

البته این بدین معنا نیست که باید همواره شستشو ندهید و مسواک نزنید.

علاوه بر نکات بالا اگر شما پس از این عمل جراحی، شروع به سیگار کشیدن نمایید یک خطر وصف نشدنی است و می تواند لخته های خونی را از بین ببرد و باعث خونریزی شدید شود که در این صورت به پزشک معالج خود رجوع نمایید.

 

۵. ایجاد عفونت های جدی 


سیگار کشیدن می تواند منجر به عفونت های استئومیلیت (Osteomyelitis) و پریکورونال (Pericoronal) شود.

اگر به سیگار کشیدن بعد از عمل جراحی ادامه دهید ممکن است بر عملکرد جراحی موثر باشد و شانس ایجاد عفونت در قسمتی که جراحی شده را افزایش می دهد و در گزینه های قبلی خواندید.

سیگار کشیدن حتی نیز می تواند باعث ایجاد عفونت هایی شدید و در برخی حالات جبران ناپذیر می شود و که دو مورد از آنها عبارتند از عفونت های استئومیلیت (Osteomyelitis) و پریکورونال (Pericoronal) که بسیار دردناک هستند و دردهای زیادی را در پی آنها تجربه خواهید کرد. 

اگر به سیگار کشیدن اعتیاد دارید تا ۷۲ ساعت پس از جراحی کشیدن دندان عقل صبر کنید.

اگر شما به سیگار کشیدن اعتیاد دارید و نکات بالا را خوانده اید ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که از چه زمانی بعد از جراحی می توانید شروع به کشیدن سیگار نمایید؟

اکثر پزشکان ۲۴ ساعت را برای این کار نا متعارف در نظر گرفته اند و ما به شما توصیه می کنیم جهت اطمینان بیشتر و مبتلا نشدن به آسیب های جدی دیگری پس از ۷۲ ساعت شروع به سیگار کشیدن نمایید.

قبل از جراحی دندان عقلتان از سیگار کشیدن اجتناب کنید

در حال حاضر مطلع شدید که پس از عمل جراحی بنابه دلایل ذکر شده نباید سیگار بکشید و لازم است این را نیز بدانید که نباید قبل از عمل جراحی سیگار بکشید تا سموم وارد شده در دهانتان در حین عمل جراحی وارد خون شوند.

اگر شما بطور متوسط نصف پاکت سیگار می کشید نسبت به افرادی که سیگار نمی کشند، حدودا ۴ الی ۵ برابر آنها به alveolar مبتلا خواهید شد و اگر میزان سیگار کشیدن شما در روز نیز یک بسته باشد این مقدار دوبرابر می شود که در نتیجه صدمات بیش از حدی را به شما خواهد زد و جبران آن بسیار سخت خواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *