کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رشوه انگلیسی به روایت آیت‌الله بهجت

20 مرداد 1401 ساعت 14:30

اگر خارجی‌ها بخواهند رشوه بدهند چه کار می‌کنند؟ به‌طور مشخص اگر انگلیس بخواهد در خاورمیانه به کسی رشوه بدهد چقدر می‌دهد؟ آیت‌الله «محمد تقی بهجت» دراین‌باره بیاناتی دارند که درس اخلاق است و «درس تاریخ».


به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از جنگ جهانی اول، نقشه سیاسی و جغرافیایی خاورمیانه تغییر کرد. کار، کار انگلیس بود و می‌خواست مهره‌های خودش را در خاورمیانه بچیند.

درباره روند تحولات سیاسی در این برهه زمانی چه بسیار کتاب‌ها و مقالات که نوشته و ارائه شده است. اما بشنوید بیانات آیت‌الله بهجت را درباره این ماجرا و درباره سیاست‌های استعمار و درباره رشوه‌های انگلیسی. ایشان در پایان یک جلسه درس در سال ۱۳۸۸ شمسی، کوتاه و مختصر فرمودند: «چه‌کار کنیم؟! با اینکه مخالفین ما واضحات را منکرند، در ما اثر ندارد. اگر رشوه بدهند نعوذبالله، نعوذبالله خدا می‌داند چه کسی از رشوه نجات می‌یابد. یک شاهی و صنار که رشوه نمی‌دهند.

[انگلیس] رشوه داد به او[ابن سعود] و گفت: اشراف را بیرون می‌کنیم و شما را جای آن مالک حجاز قرار می‌دهیم. رشوه داد به پهلوی [و گفت]: قاجار را بیرون می‌کنیم شما را به جای او سلطنت می‌دهیم. رشوه داد به مصطفی کمال ملعون گفت:

عثمانی را بیرون می‌کنیم سلطنت یا ریاست جمهوری را به شما می‌دهیم. می‌دانید رشوه چه کار می کند؟! الان دنیا دارد با  رشوه می‌چرخد».


کد مطلب: 808814

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/808814/رشوه-انگلیسی-روایت-آیت-الله-بهجت

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com