جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - 7 Oct 2022
 
۱

رشوه انگلیسی به روایت آیت‌الله بهجت

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: 808814
اگر خارجی‌ها بخواهند رشوه بدهند چه کار می‌کنند؟ به‌طور مشخص اگر انگلیس بخواهد در خاورمیانه به کسی رشوه بدهد چقدر می‌دهد؟ آیت‌الله «محمد تقی بهجت» دراین‌باره بیاناتی دارند که درس اخلاق است و «درس تاریخ».
رشوه انگلیسی به روایت آیت‌الله بهجت
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از جنگ جهانی اول، نقشه سیاسی و جغرافیایی خاورمیانه تغییر کرد. کار، کار انگلیس بود و می‌خواست مهره‌های خودش را در خاورمیانه بچیند.

درباره روند تحولات سیاسی در این برهه زمانی چه بسیار کتاب‌ها و مقالات که نوشته و ارائه شده است. اما بشنوید بیانات آیت‌الله بهجت را درباره این ماجرا و درباره سیاست‌های استعمار و درباره رشوه‌های انگلیسی. ایشان در پایان یک جلسه درس در سال ۱۳۸۸ شمسی، کوتاه و مختصر فرمودند: «چه‌کار کنیم؟! با اینکه مخالفین ما واضحات را منکرند، در ما اثر ندارد. اگر رشوه بدهند نعوذبالله، نعوذبالله خدا می‌داند چه کسی از رشوه نجات می‌یابد. یک شاهی و صنار که رشوه نمی‌دهند.

[انگلیس] رشوه داد به او[ابن سعود] و گفت: اشراف را بیرون می‌کنیم و شما را جای آن مالک حجاز قرار می‌دهیم. رشوه داد به پهلوی [و گفت]: قاجار را بیرون می‌کنیم شما را به جای او سلطنت می‌دهیم. رشوه داد به مصطفی کمال ملعون گفت:

عثمانی را بیرون می‌کنیم سلطنت یا ریاست جمهوری را به شما می‌دهیم. می‌دانید رشوه چه کار می کند؟! الان دنیا دارد با  رشوه می‌چرخد».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *