کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

حزب الله نماینده آمریکا را چگونه غافلگیر کرد؟

11 مرداد 1401 ساعت 20:10

فرستاده آمریکایی درحالی با امید به کسب دستاوردی برای اسرائیل در پرونده مناقشه مرزی با لبنان به بیروت آمده بود که در بدو ورود توسط حزب‌الله غافلگیر شد.


به گزارش جهان نیوز، درحالی که تا چند ماه قبل، آمریکا و رژیم صهیونیستی پرونده ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی را ابزار باج‌خواهی از بیروت قرار داده تلاش داشتند از خلال این پرونده لبنان را به دام عادی‌سازی روابط با تل‌آویو بکشند مجموعه تحولات جهانی و از همه مهمتر ابتکارهایی که مقاومت لبنان مطرح کرد موجب شد مسیر این پرونده به‌کلی تغییر کند.

بحران انرژی جهان و ثروت نفتی و گازی لبنان در دریای مدیترانه
برای روشن‌تر شدن مطلب بهتر است ابتدا نگاهی به روند پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی در یک سال گذشته و بعد از آن تحولات جهانیِ ناشی از جنگ روسیه و اوکراین بیندازیم. واشنگتن و تل‌آویو به‌خوبی می‌دانند لبنان برای حل بحران مالی و اقتصادی بی‌سابقه خود نیاز مبرمی به بهره‌برداری از ثروت‌های نفتی و گازیِ مدفون در دریای مدیترانه دارد که بخش زیادی از آن در منطقه مورد مناقشه با فلسطین اشغالی واقع شده است، از آن گذشته با حق وتویی که آمریکا بر شرکت‌های حفاری جهانی دارد این شرکت‌ها حتی اجازه انجام عملیات اکتشاف و استخراج در سایر بلوک‌های لبنان را که در منطقه مورد مناقشه واقع نشده است نیز ندارند، بنابراین لبنان عملاً از دسترسی به حقوق طبیعی خود در دریا محروم شده است.

در این بین لبنانی‌ها درصورتی می‌توانند بهره‌برداری از میادین نفتی و گازی خود در دریای مدیترانه را آغاز کنند که پرونده مناقشه مرزی با فلسطین اشغالی بسته شده باشد؛ آن هم درحالی که رژیم صهیونیستی از 10 سال گذشته با حمایت آمریکا همواره به حقوق لبنان در منطقه دریایی مورد مناقشه دست‌درازی کرده است، اما موضوع تجاوزات اسرائیل به ثروت دریایی لبنان زمانی جدی‌تر شد که آمریکا و اروپا بعد از جنگ اوکراین و تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال کردند با بحران بی‌سابقه انرژی مواجه شدند. دولت آمریکا و کشورهای غربی به‌منظور جبران کمبود سوخت و مقابله با افزایش بی‌رویه قیمت آن در بازار جهانی حتی حاضر شدند چهره ریاکار خود در ادعای دفاع از حقوق بشر را نیز فاش کنند و برای درخواست افزایش تولید نفت عربستان پرونده سیاه حقوق بشری «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور را مختومه کنند، اما این روش کارساز نبود و ناظران معتقدند عربستان اصلاً نفت اضافه برای حل معضل سوخت اروپا و آمریکا ندارد.

بر همین اساس اکنون غربی‌ها چشم به انرژی مدفون در دریای مدیترانه دوخته‌اند و قصد دارند گاز موجود در میادین آن را از طریق امضای قراردادهایی با رژیم صهیونیستی، به آمریکا و اروپا منتقل کنند. نکته خطرناک اینجاست که کشورهای غربی به میادین گازی موجود در منطقه مورد مناقشه میان لبنان و فلسطین اشغالی نیز چشم دوخته‌اند و به لبنانی‌ها هشدار دادند که در عملیات‌های اسرائیل برای اکتشاف انرژی در میدان «کاریش» (واقع در منطقه مورد مناقشه)، از این رژیم حمایت می‌کنند و تلاش لبنان نیز به جایی نخواهد رسید.

ورود مستقیم مقاومت به خط پرونده مناقشه مرزی با فلسطین اشغالی
ازآن‌جایی که جدا از برخی مسئولان ملی لبنان، دولت‌های مختلف این کشور همواره تابع سیاست‌های آمریکا بوده‌اند و جلب رضایت این کشور را به منافع ملی لبنان ترجیح می‌دهند، مقاومت مجبور شد برای جلوگیری از پایمال شدن حقوق مردم لبنان مستقیماً وارد خط پرونده مرزبندی دریایی شود و ابتکار عمل را به‌دست بگیرد. نقطه عطف این ابتکارهای مقاومت، معادلات راهبردی بود که سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله ترسیم کرد.

معادلات راهبردی نصرالله و دفاع از حقوق لبنان
نخستین معادله سید حسن نصرالله در این زمینه چند هفته قبل اعلام شد؛ جایی که او ضمن اخطار به صهیونیست‌ها درباره تداوم تجاوزاتشان در منطقه دریایی مورد مناقشه با لبنان گفت: این معادله را ثبت کنید «کاریش» و پس از «کاریش» و پس از «کاریش». ما تمام میدان‌ها، چاه‌ها و سکوهای نفتی در امتداد مرز فلسطین را زیر نظر داریم». این معادله نشان می‌دهد که در صورت تداوم اقدامات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی در منطقه مورد مناقشه، این بار صهیونیست‌ها پاسخ خود را از حزب‌الله صرفاً در دریا و اطراف میدان کاریش دریافت نخواهند کرد بلکه باید منتظر موشک‌های دقیق مقاومت باشند که سراسر فلسطین اشغالی را هدف می‌گیرد.

در همین زمینه حزب‌الله در اخطار اولیه 3 پهپاد شناسایی به حریم هوایی میدان کاریش و سکوهای گازی اطراف آن فرستاد و دشمن حتی نتوانست کوچکترین پاسخی به آن بدهد. به‌فاصله چند روز بعد از آن دو هفته قبل سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به‌مناسبت نزدیک شدن به ماه محرم مجدداً با تأکید بر هشدارهای قبلی خود خطاب به آمریکا و اسرائیل در پرونده مناقشه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی معادله جدیدی ترسیم کرد با این عنوان که «اگر لبنان نتواند به حق خود برسد، اسرائیل به هیچ وجه و در هیچ‌کجا اجازه استخراج انرژی نخواهد داشت». نهایتاً دبیرکل حزب‌الله در مصاحبه اخیر خود با شبکه المیادین هشدار داد که «هیچ هدفی برای اسرائیل در خشکی و دریا وجود ندارد که در تیررس موشک‌های حزب‌الله نباشد».

از آن گذشته سید حسن نصرالله برای نخستین بار در تهدیدات خود بازه زمانی تعیین کرده به صهیونیست‌ها فرصت داد که تا ماه سپتامبر؛ یعنی زمانی که اسرائیل اعلام کرده بود شروع به اکتشاف در میدان کاریش خواهد کرد، از این میدان عقب‌نشینی کنند. این تهدیدات سید حسن نصرالله که همه محافل صهیونیست از جدی بودن آن آگاهند «آموس هوکشتاین» را که ترجیح می‌داد پیغام خود به مقامات لبنانی را از طریق «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت منتقل کند، به لبنان کشاند تا به فکر راهی برای نجات اسرائیل از جنگ باشد.

مانورهای آمریکا و اسرائیل برای خریدن زمان از لبنان
هوکشتاین در تاریخ 31 جولای درحالی وارد بیروت شد که می‌گفت حامل پیشنهادی جدید برای پرونده مناقشه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی است، در این بین برخی مسئولان لبنانی که اغلب منتظر دیدگاه آمریکا هستند امیدوار بودند که هوکشتاین حامل ابتکار جدیدی برای بستن این پرونده باشد، اما فضای دیدارهای فرستاده آمریکایی با مقامات لبنانی نشان می‌دهد که او هیچ ابتکار جدی با خود نداشت و حتی درباره درخواست لبنانی‌ها برای مالکیت رسمی این کشور بر میدان قانا گفت که هنوز نتوانسته است موافقت نهایی اسرائیل را در این زمینه کسب کند.

منابع آگاه از فضای این نشست‌ها نیز اعلام کردند که صحبت‌های هوکشتاین نشان می‌دهد او در وهله نخست برای خریدن زمان آمده بود و بعد از آن قصد داشت جزئیات موضع حزب‌الله را بفهمد. هوکشتاین بعد از دیداری که روز گذشته در کاخ ریاست‌جمهوری لبنان با «میشل عون» رئیس جمهور این کشور داشت اعلام کرد که فضا مثبت بود و او برای رسیدن به توافق خوشبین است.

اما ناظران بر این باورند این اولین بار نیست که هوکشتاین درباره رسیدن به توافق در پرونده مناقشه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی ابراز خوشبینی می‌کند و او هربار که به بیروت آمده همین مواضع خود را تکرار کرده است. منابع فاش می‌کنند که مقامات لبنانی به نماینده ایالات متحده گفتند لبنان به همان مواضع قبلی خود در دفاع از حقوق ملت این کشور پایبند است و طرف آمریکایی که نتوانسته بود به اهداف خود دست یابد صرفاً گفت که هنوز اسرائیلی‌ها با پیشنهادات لبنان موافقت نکرده‌اند.

در این میان رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که هوکشتاین قصد دارد امشب از بیروت به فلسطین اشغالی برود و پیام لبنانی‌ها را به اسرائیلی‌ها ابلاغ خواهد کرد. شبکه 14 تلویزیون رژیم صهیونیستی در این زمینه گزارش داد که فشارهایی از جانب آمریکا برای رسیدن به توافق در پرونده مرزبندی با لبنان وجود دارد و کابینه امنیتی و سیاسی اسرائیل روز چهارشنبه نشستی برای بررسی این موضوع برگزار خواهد کرد.

اما شاخص‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد لبنان باید درباره بازی جدید آمریکا و اسرائیل در این پرونده هوشیار باشد. درحالی که فرستاده واشنگتن گفته است آمریکا و اسرائیل می‌خواهند به یک راهکار واقع‌بینانه در پرونده مرزبندی با لبنان برسند و به‌دنبال جنگ نیستند، اما مواضع تکراری هوکشتاین و این‌که گفت اسرائیلی‌ها موافق پیشنهاد لبنان در خصوص مالکیت این کشور بر میدان قانا و تعیین مرزها از خط 23 نیستند، نشان می‌دهد که آمریکا قصد تعلل در این پرونده را دارد، همچنین اگر فضا واقعاً مثبت بود هوکشتاین در این سفر روند مذاکرات را تسریع می‌کرد و نمی‌گفت که می رود و دو هفته دیگر برمی‌گردد.

علاوه بر آن با توجه به گزارش‌های فاش‌شده توسط منابع برجسته به‌نظر می‌رسد که اسرائیل قصد دارد حقوق اقتصادی برای خود در بلوک‌های 4 و 6 و 7 و 8 تضمین کند؛ یعنی بلوک‌هایی که دقیقاً در امتداد خط 23 قرار دارند و جزء منطقه لبنان است، به‌ویژه رژیم صهیونیستی می‌داند لبنان در وهله نخست قصد بهره‌برداری از بلوک 8 را دارد و به همین دلیل اسرائیلی‌ها می‌خواهند بر بخشی از آن سیطره یابند.

غافلگیری نماینده واشنگتن توسط حزب‌الله و بازگشت با دست خالی
در این بین باید به کلیپی از مختصات مواضع رژیم صهیونیستی در امتداد سواحل فلسطین اشغالی اشاره کنیم که هم‌زمان با ورود فرستاده آمریکایی به بیروت، توسط مقاومت منتشر شد تا نشان دهد که حزب‌الله و سید حسن نصرالله در تهدیدات خود علیه اسرائیل جدی هستند و تل‌آویو و واشنگتن باید از هرگونه محاسبات اشتباه دوری کنند، بنابراین نماینده آمریکایی که امیدوار بود با تکرار مانورهای خود و روی خوش نشان دادن به مقامات لبنانی با دستاوردی برای اسرائیل، بیروت را ترک کند مجبور است دست خالی برگردد و اگر تا دوهفته دیگر که گفته است به لبنان برمی‌گردد، راهکار واقعی و عملی به‌گونه‌ای که تضمین‌کننده منافع لبنان باشد با خود نیاورد، در سایه معادلاتی که مقاومت ترسیم کرده است شرایط برای رژیم صهیونیستی خطرناک می‌شود و ممکن است حزب‌الله عملی کردن تهدیدات خود را آغاز نماید.


کد مطلب: 808050

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/808050/حزب-الله-نماینده-آمریکا-چگونه-غافلگیر

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com