کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ارتکاب چه جرایمی سوء سابقه می‌شود؟

13 مرداد 1401 ساعت 7:27

برخی از جرایم جزء سوء پیشینه محسوب می‌شوند و تبعاتی را برای مجرم خواهد داشت.


به گزارش جهان نیوز به نقل از میزان، بنده سال ۸۹ به دلیل سلب آسایش و مزاحمت تلفنی زندان رفتم ۱۰ روز بعد حکم دادگاه ۹۰ ضربه شلاق خوردم اومدم بیرون سوء پیشینه گرفتم چند وقت پیش چیزی نبود ولی برای کاری که زیر نظر راهنمایی رانندگی بود و حفاظت اطلاعات سوء پیشینه را درآورده آیا می‌شود کلا پاکش کرد که حتی این نهاد هم سوء پیشینه باشه.
 

پاسخ کارشناس: مطابق ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی، محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

الف– هفت سال در محکومیت به مجازات‌های سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی.

ب– سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار.

پ– دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی‌ٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج.

همچنین در تبصره ۱ ماده مذکور چنین آمده است، در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌گردد مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.


کد مطلب: 807952

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/807952/ارتکاب-جرایمی-سوء-سابقه-می-شود

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com