پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - 6 Oct 2022
 
۰
۱

کنعانی: احتمالا دور جدید مذاکرات برجامی بزودی برگزار شود

دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۵
کد مطلب: 807870
سخنگوی وزارت خارجه از کشورها و سفارت‌خانه‌های خارجی مقیم ایران که در پی سیل اخیر در ایران با ارسال و انتشار پیام با دولت و ملت ایران و خانواده‌های قربانیان ابرار همدردی کردند، تشکر کرد.
کنعانی: احتمالا دور جدید مذاکرات برجامی بزودی برگزار شود
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که حدود ۹۰ دقیقه به طول انجامید در پاسخ به سوالی در ارتباط با مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد تحولات اخیر عراق از جمله حضور طرفداران مقتدی صدر در پارلمان این کشور اظهار کرد: عراق کشور بزرگ و همسایه مهم ماست و ما به طور طبیعی تحولات جاری عراق را با دقت و با حساسیت دنبال می‌کنیم. ایران همواره بر ثبات و استقرار امنیت در این کشور دوست و برادر تاکید داشته و دارد. همانطور که بارها گفته‌ایم ما معتقدیم که امنیت عراق، امنیت ایران و منطقه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به تحولات جاری در عراق تصریح کرد: به نظر می‌رسد که این تحولات ناشی از اختلافات سیاسی داخل عراق است و ما اینها را جزو امور داخلی عراق تلقی می‌کنیم و معتقدیم که جریانات، احزاب و تشکل‌های سیاسی عراق می‌توانند در چارچوب قانون اساسی و ساز و کارهای قانونی این کشور به روش‌های مسالمت‌آمیز و توام با احترام متقابل از وضعیت جاری عبور و با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر این کشور همسایه کمک کند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام گذاشته و می‌گذارد، افزود: ما تاکید می‌کنیم گفت‌وگو بهترین روش برای حل مشکلات داخلی عراق است و در همین چارچوب ما این اطمینان را داریم که ملت رشید عراق با بلوغی که دارند و همچنین با درایت و تدبیر رهبران عراق می‌توانند از این مرحله به خوبی عبور کنند و ما شاهد ثبات و آرامش روزافزون در عراق باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس در مصاحبه ای اعلام کرده که با توجه به اظهارات آقای باقری در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس احتمالا به زودی دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم‌ها در وین برگزار می شود، تصریح کرد: در پاسخ به این سوال در ابتدا باید تاکید کنم که ایران همواره مبدع بوده و با ابتکار عمل در میز مذاکرات حضور داشته است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ما روند مذاکرات را روند منطقی و معقول برای رسیدن به توافقی جامع، پایدار و توافقی که تضمین کننده منافع ایران در چارچوب برجام باشد می دانیم، تصریح کرد: در این چارچوب آخرین وضعیت این است که طی روزهای گذشته به طور جدی پیام های مختلفی رد و بدل شده است و همانطور که می دانید آقای بورل متنی را مبتنی بر مذاکرات گذشته ارائه و پیشنهاد داده است، طرفین نیز این متن را دریافت کرده اند، جمهوری اسلامی ایران نیز این متن را دریافت کرده و بررسی کرده و نقطه نظرات خود را ارائه کرده است.

وی ادامه داد: در این ارتباط شاهد تلاش‌ها و گفت‌وگوهای دیگری نیز بوده ایم، چنانکه چند روز پیش شاهد گفت‌وگوی مفصل روسای جمهور ایران و فرانسه بودیم که بخشی از این گفت وگو ناظر به این مذاکرات بود. طرف فرانسوی تلاش‌هایی را برای نزدیک کردن دیدگاه‌های دو طرف (ایران و آمریکا) انجام داده، تلاش‌هایی از سوی وزرای خارجه برخی از کشورها از جمله کشورهای منطقه نیز صورت گرفته و آنها در تماس تلفنی با وزیر خارجه ایران دیدگاه های خود را بیان کرده اند. واقعیت امر این است که ایران از هر ابتکاری که در این مسیر کمک کننده باشد استقبال می کند. همواره به این ابتکارات واکنش مثبت نشان داده، ما همواره در مسیر مذاکرات مبدع و منعطف بوده ایم و در میز مذاکره حضور داشته ایم.

وی ادامه داد: بعد از تبادل پیام ها و دیدگاه ها در روزهای اخیر و بررسی هایی که بر روی متون پیشنهادی انجام شده است این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک بتوانیم در خصوص زمان مذاکرات به نتیجه برسیم و احتمالا دور جدید از مذاکرات را شاهد باشیم. البته این بستگی کامل به اراده طرف مقابل مشخصا آمریکایی ها دارد که برای دستیابی به توافق منطقی، معقول و پایدار آمادگی خود را نشان دهند و از طرح موضوعات انحرافی خودداری کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان مجلس معتقدند که تیم مذاکره کننده ایران در جلسات مشترک با نمایندگان مجلس آنها را در جریان دقیق مذاکرات و جزئیات این موضوع قرار نمی دهند و گلایه نمایندگان در این ارتباط، گفت: وزارت خارجه همکاری و تعامل مثبتی با مجلس دارد، نگاه ما به مجلس و نمایندگان مجلس نگاه توام با همکاری است. ما نقش مجلس را نقش پشتیبان، مقوم و روحیه بخش برای تیم مذاکره کننده می دانیم و نظرات و دیدگاه های نمایندگان مجلس برای ما مهم و قابل توجه است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد چین در روند احیای برجام و رفع تحریم ها و اینکه به نظر می رسد چین در این زمینه نقش فعالی را ایفا نمی کند، گفت: ما نقش چین را در این مسیر سازنده می‌دانیم، چین در این حوزه با حسن نیت عمل کرده است و در جریان مذاکره تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور در مورد این مذاکرات صحبت شد و آنها حسن نیت و نگاه سازنده خود را در این زمینه اعلام کردند. ما نقش چین را در این مسیر سازنده و مکمل می دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با روابط ایران و آژانس و انتخاب نماینده جدید ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: آقای نذیری اصل به عنوان سفیر جدید ایران نزد دفتر اروپایی سازمان ملل و نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب شده است. سفیر جدید ایران فردی مجرب و دیپلماتی با تجربه است و کار خود را در محل ماموریت‌شان آغاز کرده است و امیدواریم با این انتخاب و استقرار نماینده جدید ایران، همکاری با آژانس با اهتمام بیشتری دنبال شود.

کنعانی گفت: همکاری با آژانس برای ما حائز اهمیت است. ایران کشوری مسئولیت پذیر است و همواره به مسئولیت خود عمل کرده است و امیدواریم آژانس و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در موضوعات مرتبط با ایران به صورت حرفه ای عمل کنند و بتوانند نقش تسهیل گر خود را در مذاکرات و روند رفع تحریم ها ایفا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در مورد روابط ایران و اردن، اظهار کرد: رابطه مستقیمی بین دو کشور ایران و اردن برقرار است. سفارتخانه های دو کشور در تهران و امان فعال است و امکان گفت وگوهای دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد. ارتباطات تلفنی بین وزیران امور خارجه دو کشور برقرار بوده و ما از هر تلاش و اقدام عملی از سوی کشورهای منطقه و همسایه برای گسترش مناسبات استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تلاش های قطر و عمان نیز در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم ها و تلاش های آنها برای نزدیک کردن دیدگاه های ایران و آمریکا در روند این موضوع، گفت: برخی از کشورهای دوست در منطقه در ارتباط با این مذاکرات انگیزه های مثبتی داشته و دارند و در این زمینه نقش آفرینی کرده و پیشنهاداتی را ارائه می کنند و قطر و عمان نیز از جمله کشورهایی هستند که ما با آنها روابط خوب و نزدیکی داریم و علاقه‌مند هستند که نقش مثبتی را در این مسائل ایفا کنند. همانطور که اشاره شد این دو کشور جزو کشورهایی هستند که در این زمینه فعال هستند و ما ارتباطات و تعاملات مثبتی با آنها داریم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با زمان برگزاری دور ششم مذاکرات ایران و عربستان در بغداد گفت: همانطور که در جلسات قبل اشاره کردم این اراده مثبت وجود دارد که ما فاز جدیدی از گفت وگوها را بین دو کشور با نقش مثبت برادرانمان در عراق آغاز کنیم. زمان دقیقی برای مرحله جدید گفت‌وگوها هنوز تعیین نشده است. امیدواریم شرایط داخلی در عراق به صورت مثبت پیش برود و دوستانمان در عراق بتوانند نقش سازنده قبلی خود را در این چارچوب ایفا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت و گوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با ارسال سوخت از سوی ایران به لبنان و همچنین اظهارات اخیر وزیر انرژی این کشور مبنی بر این که ایران باید درخواست رسمی برای ارسال سوخت به لبنان ارائه دهد، اظهار کرد: ما در جریان شرایط سخت مردم عزیز لبنان در این ارتباط هستیم که این شرایط سخت ناشی از سیاست های غلطی است که برخی از دولت ها در ارتباط با این کشور در پیش گرفتند. بر اساس این سیاست های غلط شرایط اقتصادی لبنان به گونه ای رقم خورده که مردم این کشور در بند هستند. ما از این وضعیت متاثر و ناراحت هستیم.

وی افزود: چنانچه درخواست رسمی از سوی دولت لبنان برای ارسال سوخت به این کشور به جمهوری اسلامی ایران ارائه شود ایران با دید مثبت در راستای کمک به مردم لبنان، این درخواست و موضوع را بررسی خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در همین راستا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا ایران قرار است که سوخت را به صورت رایگان، به لبنان ارسال کند، گفت: آنچه که در این زمینه مطرح است یک موضوع بین دولتی است و در صورتی که ایران درخواست رسمی از سوی دولت لبنان در این زمینه دریافت کند در چارچوب رسمی این درخواست بین مقامات ذی‌ربط دو کشور بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: آن چه که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفتند که اگر دولت لبنان انگیزه و اراده ای در این زمینه داشته باشند می توانند این کار را انجام  دهند.

کنعانی ادامه داد: ایران برای همکاری در حوزه انرژی و سوخت در کشورهای منطقه و دیگر کشورها از جمله کشورهای دوست مشکلی ندارد و در چارچوب فنی این موضوع را دنبال کند.

وی افزود: هنوز درخواستی از سوی دولت لبنان در این زمینه به ایران ارائه نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در ارتباط با درگیری های مرزی رخ داده بین نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان در مرزهای شرقی کشور و منطقه هیرمند گفت: همان طور که پیش از این توضیح دادم موضوعات افغانستان برای ما حائز اهمیت است و در مورد اتفاقات دو روز گذشته که در مرز مشترک دو کشور رخ داده است، برداشت ما این است که این اتفاقات ناشی از عدم توجه و توجیه درست نیروهای مرزبانی افغانستان به خطوط مشترک شناخته شده مرزی بین المللی دو کشور است.

کنعانی ادامه داد: در سال‌های گذشته ما اقداماتی را در حوزه مرزی انجام دادیم از جمله ایجاد یک دیوار امنیتی برای مقابله با تردد قاچاقچیان و مقابله با قاچاق مواد مخدر به نظر می‌رسد در بخشی از این مناطق نیروهای مرزبانی افغانستان توجیه وضعیت مرزی و مناطق مرزی نیستند و شناخت دقیقی از نقاط و خطوط مرزی ندارند و برخی از اقدامات و تحرکات باعث ایجاد سوء تفاهم و بعضا برخورد مرزی می‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که نیروهای مرزبانی ایران با اشراف بر مرزهای منطقه با دقت تحرکات مرزی را رصد می کنند و نسبت به صیانت از امنیت مرزهای کشور اهتمام جدی دارند و در این زمینه به وظایف خود با مسئولیت و با دقت عمل می کنند خاطرنشان کرد: ما همین انتظار را از مقامات هیات موقت سرپرستی افغانستان داریم که نیروهای مرزبانی خود را با دقت بیشتری توجیه کنند. آنها را نسبت به خطوط مرزی و وظایف‌شان آشنا و توجیه کنند تا دیگر شاهد تکرار این اتفاقات نباشیم.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: واقعیت امر این است که ما افغانستان را کشور دوست و برادر خود می دانیم و حتما خواستار بهترین همکاری ها برای تامین امنیت مرزهای دو کشور هستیم تا این مرزها به مرزهای امنیت و همکاری تبدیل شوند.

امیدوار هستیم که در طرف مقابل یک اهتمام بیشتری در این زمینه شاهد باشیم تا شاهد پیشگیری از وقوع این گونه اتفاقات در مرزهای مشترک دو کشور باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد آخرین روند مذاکرات بین ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان اظهار کرد: در ابتدا باید توضیح بدهم که هیچ مذاکره مستقیمی در این ارتباط و دیگر موضوعات بین ایران و آمریکا وجود ندارد و گفت و گوها بین دو کشور از طریق واسطه و مشخصا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام می شود.

کنعانی ادامه داد: در مورد موضوع زندانیان و تبادل آنها موضع ما کاملا مشخص است ما انتظار داریم که دولت آمریکا هر چه زودتر شهروندان ایرانی را که ظالمانه و بدون دلایل قضایی و صرفا به خاطر داشتن نقش در دور زدن تحریم ها بازداشت کرده بدون قید و شرط آزاد کند.

کنعانی در مورد بازداشت برخی از افراد دو تابعیتی در ایران نیز گفت: طبق قانون ما تابعیت دو گانه را در ایران به رسمیت نمی شناسیم. این ها را شهروندان ایران می دانیم و ما مبتنی بر حاکمیت قضایی خودمان در این زمینه عمل کرده ایم و برخوردهای صورت گرفته قضایی است و سیاسی نیست.

کنعانی ادامه داد: ایران در ارتباط با موضوعات انسانی و مسائل مرتبط با آن آمادگی دارد مشروط به این که طرف مقابل نیز چنین نگاهی داشته باشد و غیر سیاسی عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با نگاه ایران به شرق تصریح کرد: نگاه به شرق به عنوان یک وجهی از سیاست خارجه متوازن و پویای جمهوری اسلامی به صورت جدی مورد توجه دولت سیزدهم است و به آن یک نگاه راهبردی دارد و دنبال می کند و در طول یک سال گذشته هم ما نتایج چشمگیر حاصل از این نگاه را در روابط با همسایگان و کشورهای حوزه شرق مشاهده کرده ایم.

کنعانی ادامه داد: در اینجا لازم است که تاکید کنم که وقتی ما به موضوع نگاه به شرق اشاره می کنیم به معنای نادیده گرفتن غرب در مناسبات سیاست خارجی ایران نیست. ایران توسعه روابط با کشورهای مختلف در حوزه شرق و غرب را با جدیت دنبال می کند .

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه پاسخ به این سوال با بیان این که ما به دنبال شکل دهی به بلوک بندی های شرقی و غربی و ائتلاف سازی هایی از این دست که به نوعی قطب بندی را به ذهن متبادر می کند نیستیم. ما تاکید داریم که باید همکاری‌های سازنده با کشورهای مختلف داشته باشیم ولی همان طور که گفتم حوزه شرق به عنوان یک حوزه تاریخی و تمدنی برای ما حائز اهمیت است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد روابط ایران و چین و گفت و گوی تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور تصریح کرد: خوشبختانه اراده مشترکی در بالاترین سطح بین رهبران ایران و چین برای گسترش روابط وجود دارد و گفت و گوی اخیر روسای جمهور دو کشور در این چارچوب بود. در این گفت و گو رئیس جمهور دو کشور بر گسترش همکاری های دو جانبه و اجرای سند برنامه جامع همکاری های ۲۵ ساله بین دو کشور تاکید کردند ما وارد فاز اجرایی این توافق شده ایم . در سفر سال گذشته وزیر امور خارجه به چین و در جریان دیداری که با همتای خود داشتند وزرای خارجی دو کشور به صورت مشترک اجرایی شدن این توافق را اعلام کردند از آن زمان تاکنون جهش خوبی در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایجاد شده . این جهش در سایه تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران جهش قابل توجهی است . بر اساس آمار در این مدت رشد ۴۳ درصدی تجارت خارجی ایران و چین را شاهد بوده ایم و همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور در حوزه های مختلف تنوع پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس اراده مقامات دو کشور به منظور توسعه روابط و همچنین اجرای سند ۲۵ ساله ما خوشبین هستیم که اتفاقات مثبتی در روند رو به رشد مناسبات ایران شکل بگیرد و این مبتنی بر منافع و مصالح دو کشور است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده مبنی بر این که کشور امارات برای ارتقای روابط با ایران ۵ شرط گذاشته و آیا چنین خبری را ایران تایید می کند با توجه به این که پیش از این اخباری منتشر شده بود که قرار است امارات سفیری را به ایران اعزام کند تصریح کرد: روابط دیپلماتیک رسمی بین امارات و ایران برقرار است و ما چیزی به عنوان از سر گیری روابط نداریم . سفارتخانه های دو کشور در ایران و مارات فعال هستند وارتباطات بین دو کشور در سطوح مختلف ادامه دارد. ما شاهد شکل گیری فضای مثبت سیاسی بین دو کشور هستیم مناسبات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور برقرار است و همان طور که می دانیم مقامات امارات اعلام کردند که سفیر خود را به تهران اعزام خواهند کرد.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که وضعیت ما در تعامل با امارات رو به جلو است، تصریح کرد: پیش بینی می کنیم در فضای سیاسی مثبت شکل گرفته در حوزه روابط با امارات شاهد ارتقاء هر چه بیشتر مناسبات دیپلماتیک و تعمیق و توسعه روابط دو کشور باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا توافقی بین ایران و روسیه برای فروش سوخو از سوی روسیه به ایران صورت گرفته و آیا این اقدام قرار است انجام شود گفت: خوشبختانه روابط ایران و روسیه ، روابطی همه جانبه و مبتنی بر حرکت به سمت جلو است، رهبران سیاسی دو کشور بر گسترش روابط تهران مسکو در چارچوب منافع دو کشور تاکید دارند و ما شاهد شکل گیری و حرکت رو به رشد مناسبات دو کشور در حوزه های مختلف هستیم.

کنعانی در پاسخ به سوالی در ارتباط با اقدامات وزارت خارجه برای کمک به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش برای حضور در مسابقات جام جهانی قطر با تشریح برخی از اقدامات وزارت خارجه در این زمینه گفت: وزیر خارجه در گفت و گوی تلفنی که با همتای قطری خود داشتند یکی از موضوعاتی که در این مذاکرات مطرح کرده اند مسائل مرتبط با جام جهانی فوتبال در قطر و بیان انتظارات ما از دولت قطر برای تسهیل حضور تیم ملی کشورمان در این مسابقات است . سفارت ما در قطر  نیز بخش قابل توجهی از ظرفیت و پتانسیل خود را برای این کار اختصاص داده است وزارت خارجه در این زمینه به صورت فعال در کنار وزارت ورزش و سایر عزیزان فعال در این حوزه است.''

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که روسیه به تازگی پیشنهاد داده که ایران ، سوریه و بولیوی به همراه روسیه خواستار تشکیل دادگاه بین المللی در خصوص جنگ اوکراین و اقدامات دولت اوکراین در این زمینه شوند گفت: ما چنین پیشنهاداتی را دریافت نکرده ایم موضع ایران در خصوص جنگ اوکراین کاملا مشخص است ایران در این جنگ اساسا در کنار یک طرف علیه طرف دیگر نخواهد بود. انتخاب ایران در این زمینه صلح است ما بر راه حل سیاسی جهت حل این بحران تاکید داریم و تمام تلاش هایمان دراین راستاست. معتقدیم راهکار سیاسی بهترین راهکار برای خاتمه دادن به این جنگ است ما در هیچ ابتکاری که منجر به تشدید این بحران شود ورود نمی کنیم و همان طور که اشاره کردم ما در این جنگ  و بحران در کنار یک طرف علیه طرف دیگر نخواهیم بود و انتخاب ما در این بحران صلح است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست در پاسخ به سوال ایسنا در مورد تعیین سفیر ایران در یمن و همچنین آخرین روند تعیین سفرای جدید ایران در فرانسه و انگلیس نیز گفت: در مورد یمن تا آنجایی که می دانم هنوز تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده است و امیدواریم شرایط سری و امنیتی در یمن به شکلی پیش برود که شاهد رفع محاصره این کشور و بازگشایی فرودگاه صنعا و امکان تردد هوایی در این کشور باشیم که بتوانیم سفیر خود را به این کشور اعزام کنیم.

ایران در انتخاب  و اعزام سفیر به یمن جدیت دارد و ما با حضور سفیرمان در این کشور می توانیم نقش سیاسی خود را پررنگ تر ایفا کنیم.  ما در این زمینه جدیت داریم و از دیگر سو باید ببینیم شرایط سیاسی و امنیتی و رفع محاصره یمن و بازگشایی فرودگاه صنعا به چه سمتی به پیش خواهد رفت .

کنعانی در مورد انتخاب سفرای ایران در انگلیس و فرانسه نیز گفت: با جدیت اقدامات برای اعزام سفرای جدید ایران به این دو کشور اروپایی در حال انجام است.

وزارت خارجه اقداماتی انجام داده و مقدمات کار را فراهم کرده و امیدواریم که در آینده نه چندان دور شاهد عزیمت سفرای جدید کشورمان به این دو کشور اروپایی باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چه اطلاع رسانی ای میکنه این‌جهان نیوز از برجام.....!!