کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

چوب حراج اوکراینی‌ها به تسلیحات اهدایی غرب

10 مرداد 1401 ساعت 9:15

یک مقام شهر زاپوروژیای اوکراین فاش کرد که مقام‌های نظامی اوکراین انواع سامانه‌های موشکی و تسلیحات اهدایی غرب به این کشور را در بازار سیاه و با قیمت‌های بسیار پایین‌ به حراج گذاشته‌اند.


به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، «ولادیمیر روگوف» از اعضای شورای اداری منطقه زاپوروژیای اوکراین حقایقی را درباره فروش تسلیحات اهدایی غرب توسط نظامیان اوکراینی فاش کرد.

وی که در جریان نشستی این سخنان را مطرح می‌کرد، گفت: «می‌توانم بر واقعیت فروش تسلیحات خارجی توسط طرف اوکراینی تاکید کنم و این موضوع باعث خشم شدید آمریکایی‌ها خواهد شد».

روگوف اضافه کرد: «در واقع، نمایندگان نیروهای مسلح اوکراین مدت‌هاست که پیشنهاد فروش تسلیحات اهدایی غرب را ارائه می‌کنند که این تسلیحات شامل موشک‌های جاولین و حتی تسلیحات سنگین از جمله تانک و دیگر تجهیزات می‌شود».

وی ادامه داد: «تا کنون ده‌ها مورد فروش سامانه موشکی جاولین، سامانه انگلیسی ضد تانک و حتی تسلیحات سنگین با قیمت‌های بسیار پایینتر از قیمت بازار گزارش شده است».

این در حالی است که «جان کربی» هماهنگ‌کننده روابط راهبردی در شورای امنیت ملی آمریکا شامگاه جمعه گذشته خبر داد که ۲۷۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین ارائه خواهد داد. بر اساس اعلام این مقام آمریکایی، این کمک‌ها شامل سامانه‌های موشکی جدید می‌شود.

به گفته وی اوکراین در کمک‌های جدید، ۵۸۰ پهپاد از پنتاگون دریافت می‌کند و این بسته کمک‌های جدید شامل پنج سامانه موشکی «هیمارس» و پهپادهای فونیکس خواهد بود. 

در پی تداوم ارسال این سامانه‌های دوربرد به اوکراین، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه چندی پیش اعلام کرد، اهداف جغرافیایی «عملیات نظامی ویژه» مسکو در اوکراین محدود به دونباس نیست. او گفت که اگر غربی‌ها همچنان به ارسال تسلیحات دوربرد به اوکراین ادامه دهند، این اهداف باز هم گسترده‌تر خواهند شد.

مسکو همچنین بارها اعلام کرده است که ارسال گسترده سلاح به اوکراین نه تنها موجب حل بحران نمی‌شود بلکه تنها امنیت اوکراین و همچنین امنیت کل قاره اروپا را با مخاطره همراه ساخته است.

مقامات روسیه تاکنون بارها گفته‌اند که آمریکا و انگلیس مانع حل و فصل بحران اوکراین می‌شوند. 

روسیه از پنجم اسفند گذشته (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت.«ولادیمیر پوتین» رئیس‌ جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه بارها درباره توسعه ناتو در اروپا به ویژه مرزهای خود هشدار داده است. روسیه بر این باور است که  به دلیل سیاست خصمانه و روس‌هراسی بحران کنونی اوکراین روی داده است. ولادیمیر پوتین پیشتر گفته بود که مسکو برای پاسخ گفتن به تحرکات ناتو و گسترش این ائتلاف نظامی غربی به سمت شرق، گزینه‌های مختلفی دارد.


کد مطلب: 807838

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/807838/چوب-حراج-اوکراینی-ها-تسلیحات-اهدایی-غرب

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com