يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - 14 Aug 2022
 
۰

می‌توان از اموال بدهکار بدون شکایت برداشت کرد؟

چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۱۳
کد مطلب: 807791
فقط به حکم قانون می‌توان مالی را از تصرف صاحب آن بیرون کرد.
می‌توان از اموال بدهکار بدون شکایت برداشت کرد؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از میزان، با عرض سلام و خسته نباشید. من یک تولیدى چاپ پارچه دارم و به صورت مزدی کار میکنم یعنی مشترى پارچه میاره و بنده براى اون چاپ میزنم.

روال کارى ما به صورت اعتباری هست یعنى از مشترى‌ها بابت بدهی شون چک نمیگیریم همینکه پارچه نزد ما داشته باشن اون اعتبارشون حساب میشه که سفارش خودشونو تحویل بگیرن بدون ارایه سند، یکى از مشتریان به من بدهى داره و الان ۳ ماه از زمان تسویه بدهیش گذشته و هر بار که به ایشان اعلام میکنم جهت پرداخت بدهى اعتنا نمیکنه و هر بار میگه به زودى پرداخت میکنم.

ایشان مقدارى پارچه پیش من داره و حتى پارچه هاش هم جاى کار منو اشغال کرده و به همین دلیل نمیتونم سفارش جدید زیاد بگیرم چون جا ندارم.

آیا من میتونم به اون اعلام کنم که اگر بدهى خودشو پرداخت نکنه پارچه هاشونو به جاى بدهیش میفروشم تا بتونم مواد اولیه بخرم براى کارم.
 
پاسخ کارشناس: ماده ۳۱ قانون مدنی بیان می‌دارد، هیچ مالی را از تصرف صاحب آن نمی‌توان بیرون کرد مگر به حکم قانون.

بنابراین می‌بایست نسبت به طرح دعوا مبنی بر مطالبه طلب خود اقدام کنید.

در این راستا می‌توانید همزمان یا پیش از طرح دعوای مذکور نسبت به تامین و توقیف اموال متعلق به بدهکار که نزد خودتان است اقدام کنید تا در نهایت حکم بعد از صدور حکم، از همان محل اجرا شود.

مطابق ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی، خواهان می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست یا ضمن دادخواست راجع به اصل دعوا یا در جریان دادرسی تا وقتی که حکم قطعی صادر نشده است در موارد زیر از دادگاه درخواست تامین خواسته نماید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *