سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - 6 Dec 2022
 
۰

مرکز امنیت داخلی تل‌آویو: اسرائیل از رویارویی با حزب‌الله اجتناب می‌کند/ تحلیلگر اسرائیلی: درگیری هوایی با حزب‌الله خطرناک است

سه شنبه ۲۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: 805852
مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با اشاره به معادله‌ای که حزب‌الله از طریق پهپادهای خود ترسیم کرده است اعلام کرد که جنگ بعدی میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله می‌تواند یک نبرد هوایی باشد که پیامدهای خطرناکی دارد.
اسرائیل: درگیری هوایی با حزب‌الله خطرناک است
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، درحالی که تحلیل و ارزیابی‌های محافل و رسانه‌ها و کارشناسان صهیونیست درباره نفوذ پهپادی اخیر حزب‌الله به منطقه مورد مناقشه با فلسطین اشغالی همچنان ادامه دارد، روزنامه عبری‌زبان معاریو به‌نقل از یک خاورشناس صهیونیست اعلام کرد که جنگ بعدی میان ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان می‌تواند یک نبرد هوایی باشد و پرواز پهپادهای حزب‌الله بر فراز میدان گازی کاریش را می‌توان آغاز نبرد هوایی اسرائیل و حزب‌الله دانست.

«تسوی یحزکیلی» تحلیلگر امور کشورهای عربی و خاورمیانه در این زمینه اعلام کرد: اتفاقی که ده روز قبل افتاد و حزب‌الله پهپادهای خود را به حریم هوایی میدان کاریش فرستاد می‌تواند آغاز جنگ هوایی ارتش اسرائیل و حزب‌الله باشد. ما و (سید) حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله در چندین میدان با یکدیگر درگیر هستیم و اکنون این درگیری‌ها به مرز نبرد هوایی رسیده است و اسرائیل باید این مسئله را جدی بگیرد؛ چرا که پهپادهای حزب‌الله در آینده نزدیک ما را مشغول خواهد کرد و درگیری هوایی می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

این خاورشناس و کارشناس صهیونیست همچنین در ادامه درباره افزایش قابلیت‌های یگان هوایی حزب‌الله هشدار داد و اعلام کرد: پاسخ ندادن اسرائیل به این اقدام حزب‌الله آن را تشویق به تکرار مجدد عملیات‌های پهپادی خود می‌کند. حزب‌الله توانایی مانور دادن دارد و علاوه بر آن به‌خوبی می‌داند که ما به‌دلیل هواپیماهای بدون سرنشین حزب‌الله به‌سمت جنگ با آن نمی‌رویم.

از طرف دیگر مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی وابسته به دانشگاه تل‌آویو در گزارشی اعلام کرد، این‌که اسرائیل به عملیات پهپادی حزب‌الله در میدان کاریش در دریای مدیترانه پاسخ نداده است به‌معنای آن است که از رویارویی با این حزب اجتناب می‌کند.

ژنرال «اودی دکل» محقق ارشد مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این زمینه اعلام کرد که مجبور کردن اسرائیل به خروج از لبنان در عملیاتی که در چارچوب استراتژی «جنگ بین جنگ‌ها» انجام می‌شد یک موفقیت بزرگ برای حزب‌الله است و علاوه بر آن آزادی عمل نیروی هوایی اسرائیل در حریم هوایی لبنان را کاهش می‌دهد.

این ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی به تصمیم‌سازان در تل‌آویو توصیه کرد، اسرائیل باید به‌گونه‌ای رفتار کند که به حزب‌الله نشان دهد از رویارویی نمی‌ترسد و به خویشتن‌داری ادامه نخواهد داد. هدف حزب‌الله از فرستادن هواپیماهای بدون سرنشین خود به میدان کاریش تهدید اسرائیل و نشان دادن توانایی خود در نزدیک شدن به سکوی گازی اسرائیل و تهدید حمله به آن در آینده است. حزب‌الله مایل بود تصاویر هوایی از پرواز پهپادهای خود در میدان کاریش را به نمایش بگذارد و با نشان دادن توانایی خود در حمله به سکوهای گازی اسرائیل در دریای مدیترانه ثابت کند که هراسی از اسرائیل ندارد و آماده مقابله با آن و ایجاد نگرانی میان اسرائیلی‌ها است.

در ادامه گزارش مرکز تحقیقاتی امنیت داخلی رژیم صهیونیستی آمده است: چالش جدید پهپادهای حزب‌الله برای اسرائیل را نباید نادیده گرفت و البته باید توجه کنیم که چالش واقعی حزب‌الله برای اسرائیل در این پهپادهای کوچکی که به میدان کاریش پرتاب می‌شوند نیست بلکه مربوط به موشک‌های دقیق و هواپیماهای جنگی حزب‌الله است که امنیت اسرائیلی‌ها را تهدید می‌کند.

«عاموس یادلین» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این زمینه اعلام کرد، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله سیطره اسرائیل در آسمان را به چالش می‌کشد و معادله جدیدی را به وجود آورده است. تهدیدات ادامه‌دار حزب‌الله اسرائیل را به‌سمت اقدامات بازدارنده جدی‌تر سوق می‌دهد. آنچه را در دریای مدیترانه اتفاق می‌افتد باید از منظری گسترده‌تر مورد بررسی قرار داد و در واقع این اقدامات تلاشی برای به چالش کشیدن سیطره اسرائیل در آسمان است. نصرالله معادله جدیدی به وجود آورده است و حزب‌الله تلاش‌های اطلاعاتی اسرائیل را به چالش می‌کشد.

مؤسسه تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در دانشگاه تل‌آویو نیز در یک گزارش جداگانه اعلام کرد، تل‌آویو باید تصمیم حزب‌الله مبنی بر تهدید اسرائیل در سایه مذاکرات ترسیم مرزی با میانجیگری آمریکا و همچنین تأثیر عملی تهدیدات حسن نصرالله را مورد بررسی قرار دهد؛ جایی که او در سخنرانی خود حدود یک ماه پیش گفت که می‌تواند از فعالیت‌های اسرائیل در میدان گازی کاریش جلوگیری کند.

رسانه‌های صهیونیستی که همچنان در حال بررسی و ارزیابی ابعاد عملیات پهپادی اخیر حزب‌الله هستند اعتراف کردند: می‌دانیم که توانایی‌های حزب‌الله بسیار مهم‌تر از چیزی است که با پرواز این پهپادها به نمایش گذاشته شد و در واقع هدف اصلی این عملیات پهپادی رساندن پیام‌هایی به اسرائیل بود نه منحصراً آسیب رساندن به تأسیسات آن. هنوز تکلیف پرونده مناقشه مرزی و آب‌های اقتصادی لبنان و اسرائیل مشخص نشده است و انتظار می‌رود که تنش‌ها در این زمینه ادامه داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *