جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - 19 Aug 2022
 
۰

ساماندهی پروژه‌هایی که ۲ دهه زمان برده است

سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: 805174
در دوره قبلی سفرها، فعالیت و تحرک دولت سابق آنقدر که باید و شاید وجود نداشت و ما بیشتر پروژه‌ها را در حوزه میدانی دنبال می‌کردیم، اما با روی کار آمدن دولت جدید و حضور میدانی خوب، این جهت به ما در مجلس شورای اسلامی داده شد.
ساماندهی پروژه‌هایی که ۲ دهه زمان برده است
به گزارش جهان نيوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، محمدباقر قالیباف روز سه شنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در فرودگاه یاسوج، اظهار داشت: مرحله دوم سفر‌های نظارتی با عنوان «نظارت‌های ستادی» با سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده است.

وی با اشاره به فاصله‌ای که بین سفر‌های نظارتی ایجاد شده است، بیان کرد: در دوره قبلی سفرها، فعالیت و تحرک دولت سابق آنقدر که باید و شاید وجود نداشت و ما بیشتر پروژه‌ها را در حوزه میدانی دنبال می‌کردیم، اما با روی کار آمدن دولت جدید و حضور میدانی خوب، این جهت به ما در مجلس شورای اسلامی داده شد تا با نگاه و نظارت ستادی به معنای نظارت و کنترل بر پروژه‌ها مخصوصا در آستانه برنامه هفتم توسعه بتوانیم در سیاستگذاری‌ها و رهیافت‌هایی که به ویژه برای استان‌های محروم وجود دارد، اقدام کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به ویژه در حوزه زیرساخت‌ها و راه‌ها با توجه به پراکندگی استان باید اقدامات ویژه‌ای صورت گیرد، ادامه داد: در بررسی‌های صورت گرفته با روستا‌های زیر ۲۰ خانواری که در مسئله برق، آب و گاز دچار مشکلاتی هستند روبرو هستیم که باید رسیدگی‌هایی صورت گیرد و در برنامه هفتم توسعه اینگونه پروژه‌ها و مشکلات دیده شود.

قالیباف ادامه داد: لذا براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته این استان را برای سفر انتخاب کردیم تا ان شالله با نظارت خوبی که بر پروژه‌ها و مشکلات چه در حوزه مسائلی مانند دیوان محاسبات، حسابرسی، اعتبارات و مشکلاتی که در حوزه واگذاری اعتبارات ممکن است به وجود آید و همچنین پروژه‌هایی که تعیین تکلیف آن‌ها زمان‌بر شده است را ساماندهی کنیم.

وی با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه در مجلس، تصریح کرد: امیدواریم در برنامه بعدی توسعه بتوانیم پروژه‌های زمان‌بر و طولانی را تعیین تکلیف کنیم و با آغاز برنامه برخی از پروژه‌ها که بیش از ۲ دهه زمان برده است را ساماندهی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص اقدامات مقدماتی صورت گرفته برای سفر نظارتی به استان نیز گفت: کار‌های کارشناسی خوبی پیش از سفر انجام شده و وقت زیادی برای آن صرف شده است و جلسات متعددی با وزرا و استاندار تشکیل شد و تیم‌های میدانی نیز از قبل به استان سفر کرده اند.

وی ادامه داد: امید است امروز بتوانیم با یک همکاری، بازدید‌های میدانی خوبی را داشته باشیم تا در جهت حل مشکلات این مسئله گام‌های جدی برداریم.

قالیباف درخصوص معضل آفات جنگل‌های بلوط زاگرس، تاکید کرد: دولت حتما به این امر توجه دارد و موضوعات محیط زیست مورد توجه است و این بحث آفت پروانه سفیدِ بلوط‌خوارِ زاگرس نیز یکی از دغدغه‌های سفر ما است که حتما به آن توجه داریم. واقعیت این است که در دهه‌های گذشته مجموعه پوشش سبز زاگرس ضعیف شده است، همچنین هوای گرم، آتش سوزی‌ها و نبود امکانات اطفای حریق مشکلاتی را برای پوشش سبز گیاهی این منطقه ایجاد کرده است و ما در مجموع در نگهداری محیط زیست زاگرس کارنامه قابل قبولی نداریم، همانطور که گفته شد یکی از دغدغه‌های سفر امروز ما رسیدگی به این موضوع و بحث در این خصوص است.

وی درخصوص مطالبات بازنشستگان نیز گفت: در بحث مطالبات، یک افزایش حقوق در سال قبل مخصوصاً در حوزه تامین اجتماعی داشتیم. امسال نیز با تصمیمی که دولت اتخاذ کرد، افزایش حقوق برای افراد در حال خدمت و بازنشستگان داشتیم، البته من نمی‌گویم این موضوع جبران کننده تورم است، اما حتما نسبت به گذشته اقدام قابل توجهی است و کمکی است تا ما افزایش تورم را کنترل کنیم و تثبیت و کاهش تورم مشکلی جدی است که باید برای آن چاره اندیشی کنیم.

رییس مجلس دقایقی قبل از طریق فرودگاه بین المللی یاسوج وارد استان شد و مورد استقبال رسمی مقامات ارشد استان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی قرار گرفت.

آیین رسمی استقبال از رییس مجلس شورای اسلامی با حضور نماینده، ولی فقیه در استان، استاندار، نمایندگان مردم در مجلس، فرماندهان نظامی و انتظامی، اعضای شورای تامین و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در فرودگاه یاسوج انجام شد.

حضور در نشست شورای اداری، بازدید از سد تنگ سرخ، پتروشیمی گچساران، پتروشیمی دهدشت و بازدید هوایی از برخی شهرستان‌ها از جمله برنامه‌های سفر یک روزه محمدباقر قالیباف به استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شده است.

براساس این گزارش رییس مجلس را در این سفر روسای برخی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس از جمله فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی و مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، دکتر قالیباف را همراهی می‌کنند.

مهمترین هدف این سفر، نظارت بر اجرای مصوبات قانونی برای این استان و بررسی میزان پیشرفت پروژه‌های اصلی کهگیلویه و بویراحمد و اتخاذ تصمیمات لازم برای تسریع در اجرای برخی طرح‌های اصلی استان اعلام شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *