چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۰
۹

نمره قبولی نان کارتی/ صرفه جویی سالانه ۵۰ هزار میلیاردی

سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۱
کد مطلب: 805129
برآوردهای اولیه نشان می‌دهد تاکنون ۴٠ درصد یارانه آرد به ارزش سالیانه معادل ۵٠ هزار میلیارد تومان به صورت نان به مردم داده نمی‌شد و هدر می‌رفت.
صرفه جویی ۵۰ هزار میلیاردی با نان کارتی
به گزارش جهان نيوز، در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گزارش عملکرد طرح مهیا «مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان» مطرح شد که نشان می دهد اجرای آن تاکنون موفقیت آمیز بوده است. بر این اساس 57 درصد نانوایی های کشور زیر پوشش این طرح قرار گرفته اند و این رقم تا پایان تیر به 100 درصد خواهد رسید. طبق این گزارش، برآوردهای اولیه حاکی از آن است که تاکنون 40 درصد یارانه آرد به ارزش 50 هزار میلیارد تومان هدر می رفت، اما با راه اندازی کامل این طرح از وقوع چنین هدررفتی جلوگیری خواهد شد.
 
به گزارش خراسان، اردیبهشت امسال بود که طرح آزمایشی هوشمندسازی یارانه آرد و نان در استان زنجان کلید خورد. طرحی که کنترل قاچاق یا عرضه خارج از شبکه آرد و نان و رساندن یارانه آرد به مصرف کننده نهایی را پیگیری می کند. آمارها نشان می دهد که تا پیش از این و در سایه اجرای سیاست کور ارز 4200 تومانی به واردات کالا، این کالاها پس از واردات مواد اولیه خود، به طریق مختلف به خارج از کشور قاچاق شده اند به طوری که طبق اظهارات میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، گاه کشورهای همسایه تا شعاع 300 کیلومتری از دارو، روغن و آرد مشمول دلار 4200 ارتزاق می کردند.  به این ترتیب جزئیات این طرح از این قرار است که با کمک کارتخوان های مخصوص نانوایی، قیمت نان برای مصرف کننده هیچ افزایشی نخواهد داشت و تنها به ازای فروش نان به مصرف کننده، یارانه به حساب نانوا واریز می شود.
 
عرضه آرد چگونه هوشمندانه رصد خواهد شد؟ 
اظهارات مسئولان وزارت اقتصاد نشان می دهد که براساس این طرح وضعیت فروش نانوایی ها با سامانه های هوشمند، رصد خواهد شد تا هرگونه عرضه غیر متعارف شناسایی شود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت در تاریخ 8 خرداد، محمد جلال مشاور وزیر اقتصاد درخصوص جزئیات این طرح که در استان زنجان در حال اجرا بود، گفته است: هم اکنون اطلاعات دقیق، شامل ساعت شروع و اتمام کار نانوایی ها، فاصله و مبلغ تراکنش ها (که باید تناسب با خرید نان مردم داشته باشد)، تنوع کارت های بانکی مورد استفاده و حجم خرید نان توسط مردم به صورت لحظه ای در حال پایش است که این کمک می کند، رفتارهای غیر متعارف احتمالی درخصوص نان، قابل رصد باشد. وی دامنه شمول مفهوم "غیر متعارف" در قالب این طرح را عبارت از حجم و توالی خریدها، میانگین فروش نان متناسب با موقعیت جغرافیایی، تمکن خانوارها و میانگین خریداران در هر منطقه دانست و گفت: روال گذشته و داده های موجود، به خوبی رفتارهای غیر متعارف را در صورت وقوع، نشان خواهد داد. مثل این که فردی بیاید تعداد زیادی نان برای مصارف دام بخرد یا نانوا آرد را دریافت کند و متناسب با آن نان تحویل مردم ندهد و ... تمام این موارد منجر به این می شود که سهمیه نانوایی در فرایند های تخصیص بعدی، مورد تجدید نظر قرار گیرد. جلال، آمار قابل توجهی را هم ارائه کرد و گفت: مصرف سالیانه گندم در کشور با احتساب کاهش 15 درصدی وزن سبوس از گندم خریداری شده، حدود 8.5 میلیون تن است که با اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان، حدوداً 5.5 تا 6 میلیون تن آرد صرف تامین نان مردم خواهد شد و 1.5 میلیارد یورو صرفه جویی صورت خواهد گرفت. 
 
عملکرد موفق «مهیا» تاکنون و سراسری شدن آن تا پایان تیر
اگرچه ممکن است برخی اشکالات جزئی در روند اجرای طرح هوشمند سازی نان وجود داشته باشد اما با گذشت کمتر از دو ماه از آغاز اجرای این طرح و در شرایطی که اجرای آن به چندین استان تسری پیدا کرده، ارزیابی ها از عملکرد موفق این طرح حکایت دارد. به گزارش ایرنا، در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی دولت نتایج این طرح که نام آن مهیا (مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان) بیان شده، بررسی و اعلام شد: تاکنون 57 درصد نانوایی های کشور زیر پوشش آن قرار گرفته اند و قرار است تا پایان تیر، این رقم به 100 درصد برسد.
 
بر اساس گزارش ارائه شده در این جلسه، برآوردهای اولیه نشان می‌دهد تاکنون ۴٠ درصد یارانه آرد به ارزش سالیانه معادل ۵٠ هزار میلیارد تومان به صورت نان به مردم داده نمی‌شد و هدر می‌رفت، اما از این پس و در نتیجه اجرای این طرح به صورت حقیقی و در قالب خدمات دیگر به مردم باز می‌گردد.
 
 در گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی آثار مثبت و سازنده حکمرانی مبتنی بر داده‌ها و اطلاعات به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌ها و نتایج اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان مطرح شد که نشان می‌دهد دولت هم اکنون اشراف کامل‌تری بر میزان هدررفت یارانه‌ها در زنجیره تامین آرد و نان به دست آورده است‌.
در این جلسه، رئیس جمهور با بیان این که موفقیت‌های «طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان» می‌تواند به عنوان الگو در اختصاص یارانه، اجرایی شود، تاکید کرد: به هیچ عنوان افزایش قیمت نان مطرح نبوده و نخواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
قزوین نانوایی های خلوت چند ماهی است با شلوغی مواجه شده کسی هم ترتیب اثر نمیده
بهانه ودست اویزی برای افزایش قیمت ناااااااااااااان
Iran, Islamic Republic of
افزایش قیمت نان و بنزین و دارو در دستور کار دولت نیست.
Switzerland
دوست عزیز همین دارو تشریف ببرید داروخانه خودتان متوجه می گردید
Switzerland
واقعا قیمت نان افزایش پیدا نکرده است! یا خودتون خرید نمیکنید یا واقعا در ایران تشریف ندارید.
Iran, Islamic Republic of
کم کردن سهمیه نانوایان و تعطیلی سه روز در هفته نشد صرفه جویی
Iran, Islamic Republic of
شهردار تهران میگه آمار تصادفات در شهر کم شده ولی نمیگه هفته ای دو روز ادارات و کل شهر بدلیل آلودگی تعطیله....
!!
Iran, Islamic Republic of
زمان روحانی ؛ که اصلا آلودگی هوا نبود ، نه ؟؟!!
!!
Iran, Islamic Republic of
مسئولین مربوطه ؛ برای روشهای دور زدن این طرح هم فکری کنند ! چون ما ایرانیها ، در دور زدن قوانین ، ید طولایی داریم !!