پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
 
۰
۲

هواپیمای جنگی را چگونه می‌شویند؟/ ماجرای یک شستشوی جالب و متفاوت! +فیلم و عکس

دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۱
کد مطلب: 804973
این کار موجب پاکسازی رسوبات نمکی از روی هواپیما و مقابله با خوردگی ناشی از هوای نمکی دریا می شود. آب مورد استفاده در این روش به طور معمول جمع‌آوری و بازیافت می‌شود.
هواپیمای جنگی را چگونه می‌شویند؟ +عکس و فیلم
به گزارش جهان نيوز، یک هواپیما چه از نوع نظامی و چه غیرنظامی، دارایی ارزشمند و گران قیمتی محسوب می‌شود و هنگامی که روی چیزی مانند این سرمایه گذاری می‌شود، باید آن را تمیز و در شرایط خوب نگهداری کنند!

تمیز نگه داشتن یک خودرو سواری برای بسیاری از ما کار سخت و خسته کننده‌ای است، اما شرایط برای یک هواپیمای عادی 100 برابر دشوارتر و اگر مجبور به پاکسازی یک جت جنگنده باشید، مشکل چندین و چند برابر می شود!
دلایل شستشوی هواپیما
شستشو و تمیز نگه داشتن هواپیما روندی ضروری برای عملیاتی نگه داشتن آن محسوب می شود. کاهش میزان خوردگی در بدنه هواپیما هدف اولیه و اصلی شستشوی آن است. در حقیقت، شستشو نخستین گام در طرح پیشگیری و کنترل خوردگی هواپیما است.

ایمنی دلیل دیگر برای شستشوی هواپیما است. دید واضح از طریق پنجره های کابین به محیط اطراف و جلوگیری از لیز خوردن روی روغن و آلودگی های دیگر هنگام سوار و پیاده شدن موارد مهمی هستند. همچنین، آلودگی ها و رسوباتی که روی قسمت های مختلف هواپیما انباشته می شوند، می تواند تهدیدی جدی برای سرنشین یا سرنشینان هواپیما ایجاد کنند.

آیرودینامیک و میزان مصرف سوخت از دیگر دلایل مهم برای شستشوی منظم هواپیما هستند.

فراهم شدن فرصتی برای بازرسی کامل یکی دیگر از مزایای مهم شستشوی هواپیما محسوب می شود. هنگام شستشو، این امکان وجود دارد تا بدنه هواپیما از نظر آسیب دیدگی، تخریب مهر و موم ها و اجزا پلاستیکی، اتصالات شل شده و مشکلات احتمالی دیگر به دقت بررسی شود.

روش های شستشوی هواپیما
به طور معمول از دو روش برای شستشوی هواپیماها استفاده می شود که شامل شستشوی تحت فشار و تکنیک شستشوی بدون آب می‌شوند.

در روش شستشو و آبکشی تحت فشار به طور معمول از مقدار کمی مواد شوینده استفاده می شود.
در روش شستشوی بدون آب نیز از محصولات ویژه برای پاکسازی هواپیما استفاده می شود. بسیاری از این محصولات مبتنی بر موم هستند و برای ایجاد یک واکنش آبی، نفوذ به سطوح و ایجاد یک محافظ مومی طراحی شده اند. یک افزودنی ضد خوردگی نیز از رنگ هواپیما در برابر زنگ‌زدگی، باران اسیدی و فضله پرندگان محافظت می کند.
روش شستشوی تحت فشار که به نام "حمام پرنده" (Bird Bath) شناخته می شود و همچنین روش شستشوی بدون آب برای هواپیماهای مستقر در فرودگاه های نزدیک به دریا و ناوهای هواپیمابر که پروازهای روی آب شور انجام می دهند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کار موجب پاکسازی رسوبات نمکی از روی هواپیما و مقابله با خوردگی ناشی از هوای نمکی دریا می شود. آب مورد استفاده در این روش به طور معمول جمع‌آوری و بازیافت می شود.
 
شستشوی جت جنگنده توسط ربات
در ارتش آمریکا به طور معمول تیمی چهار نفره وظیفه شستشوی کامل یک جت جنگنده را بر عهده دارند که این کار می تواند تا 6 ساعت نیز طول بکشد. اما نیروی هوایی آمریکا در سال 2021 از یک بازوی رباتیک رونمایی کرد که برای کاهش مدت زمان و نیروی انسانی مورد نیاز برای پاکسازی یک جت جنگنده طراحی شده است  
این بازوی رباتیک می تواند شستشوی کامل یک فروند اف-16 وایپر را طی یک ساعت انجام دهد که صرفه جویی قابل توجهی در زمان و نیروی انسانی ارائه می کند. این فناوری احتمالا برای استفاده روی هواپیماهای دیگر نیز به کار گرفته خواهد شد و می تواند برای پاکسازی هواپیمایی که در معرض عوامل شیمیایی خطرناک بوده است، بسیار مفید باشد.

Fighter aircraft

Airplane

Fighter aircraft

Fighter aircraft

Airplane

Car Washes

Car Washes

Image

Photo

Photo
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
چقدر پیشرفته هستند، باید آن ها را الگو قرار داد.
کوروش
اصلا شستن موتور اشتباس!!
شستشو بدنه را هم دست هرکسی نباس داد !!

این هوپیما ها هم همش رنگ شده میخوان بندازن به یکی