شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - 25 Jun 2022
 
۰
۲

کلام امیر/ عجز انسان از شناخت ذات خدا

سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۷
کد مطلب: 803736
بخشی از خطبه شماره ۱ حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام با موضوع " آفرینش آسمان و زمین و انسان " که به ترجمه مرحوم دشتی نگارش شده است.
کلام امیر/ عجز انسان از شناخت ذات خدا
به گزارش جهان نيوز، حضرت امیرالمومنین علیه السلام در بخشی از خطبه شماره ۱ می فرمایند:

عجز الانسان عن معرفة الله
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَا یَبْلُغُ مِدْحَتَهُ الْقَائِلُونَ وَ لَا یُحْصِی نَعْمَاءَهُ الْعَادُّونَ وَ لَا یُؤَدِّی حَقَّهُ الْمُجْتَهِدُونَ الَّذِی لَا یُدْرِکُهُ بُعْدُ الْهِمَمِ وَ لَا یَنَالُهُ غَوْصُ الْفِطَنِ الَّذِی لَیْسَ لِصِفَتِهِ حَدٌّ مَحْدُودٌ وَ لَا نَعْتٌ مَوْجُودٌ وَ لَا وَقْتٌ مَعْدُودٌ وَ لَا أَجَلٌ مَمْدُودٌ فَطَرَ الْخَلَائِقَ بِقُدْرَتِهِ وَ نَشَرَ الرِّیَاحَ بِرَحْمَتِهِ وَ وَتَّدَ بِالصُّخُورِ مَیَدَانَ أَرْضِهِ.

عجز انسان از شناخت ذات خدا
سپاس خداوندی را که سخنوران از ستودن او عاجزند، و حسابگران از شمارش نعمت های او ناتوان، و تلاشگران از ادای حق او درمانده اند. خدایی که افکار ژرف اندیش، ذات او را درک نمی کنند و دست غوّاصان دریای علوم به او نخواهد رسید. پروردگاری که برای صفات او حدّ و مرزی وجود ندارد، و تعریف کاملی نمی توان یافت و برای خدا وقتی معیّن، و سر آمدی مشخّص نمی توان تعیین کرد. مخلوقات را با قدرت خود آفرید، و با رحمت خود بادها را به حرکت در آورد و به وسیله کوه ها اضطراب و لرزش زمین را به آرامش تبدیل کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
السلام و علیک یا امیرالمومنین علی ابن ابیطالب علیه السلام.
Romania
پدرم دایم این بخش از نهج البلاغه رو می خونه
آنقدر موزون و زیباست که در گوشم مانده