دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - 27 Jun 2022
 
۰

طرح شهیدستاری برای ساخت خودرو ایرانی

دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۲
کد مطلب: 803708
شهید ستاری نخستین کسی بود که به ایرانی‌ها گفت ما می‌توانیم خودرو ایرانی بسازیم. فقط هم نگفت بلکه کار ساخت خودرو را شروع کرد و آن را به نمایش هم گذاشت؛ هر چند خیلی‌ها ندیده‌اند و اصلا نشنیده‌اند ماجرای اولین خودرو ایرانی را.
به گزارش جهان نيوز؛  «منصور ستاری» این‌جور آدمی بود که خودش گفته بود: «اگر فردی در جمهوری اسلامی ایران بخواهد مسئولیت داشته باشد، نباید نازپرورده باشد... در برابر دنیایی که روبه‌روی ما قد علم کرده، باید قوی بود؛ اراده باید قوی باشد». ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش بود و مبتکر بومی‌سازی سیستم‌های راداری و دفاع هوایی ایران در زمان جنگ تحمیلی و پس از آن بود و به وی لقب «معمار آینده‌نگر سیستم پدافندی هوایی ایران» داده‌اند. کار جالبی هم که انجام داد و درس داد به ایرانی‌ها، اینکه خودروی ایرانی ساخت و البته در سال ۱۳۷۳ شهادت نصیبش شد و نتوانست این خودرو را به مرحله تولید انبوه برساند؛ اما کار خودش را کرد و سدهای نتوانستن و باورنداشتن‌ را شکست.
 
ماجرای طراحی و ساخت نخستین خودروی ایرانی را یکی از یاران شهید ستاری چنین روایت کرده است:
 
«تیمسار [ستاری] در اندیشه ساخت یک خودرو سواری در نیروی هوایی بودند. به‌نظر می‌رسید ایشان می‌خواستند با این عمل به کارخانجات خودروسازی کشور... ثابت کنند که در این کشور می‌شود خودرو تولید کرد و هر سال هم مدل آن را عوض کرد... تیمسار، مقداری [با سرباز ارائه‌دهنده ایده ساخت خودرو] صحبت کردند و همان‌جا با گچ روی زمین طرحی را کشیدند و نظرات خود را درباره ساخت خودرو به او اطلاع دادند.
 
همان‌روز پروفیل لازم خریداری شد و کار ساخت شاسی آغاز گردید. فردا صبح که تیمسار به کارگاه آمدند، شاسی آماده شده بود. بسیار خوشحال شدند... با راهنمایی تیمسار، تغییرات انجام گرفت و چند روز بعد موتوری که برای شاسی در نظر گرفته شده بود روی آن نصب و به‌تدریج اکسل‌های جلو و عقب و چرخ‌ها آماده شد. صندلی هم به آن افزوده شد. در این زمان که مصادف با برگزاری نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوایی در دانشگاه هوایی بود تیمسار دستور دادند خودرو با همان وضعیت در نمایشگاه شرکت داده شود».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *