چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - 29 Jun 2022
 
۰
۱
وزیر کشور:

نیروهای داخل باید لسان سیاسی پیدا کنند

دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 803656
عدالت محوری باید دارای دو شرط اساسی اعتماد به خود و عدم اعتماد به دشمن باشد. کسی که تخم مرغ‌های خود را در سبد آمریکا می‌گذارد، اعتقادی به پیشرفت ندارد.
نیروهای داخل باید لسان سیاسی پیدا کنند
به گزارش جهان نيوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، احمد وحیدی وزیر کشور صبح امروز (دوشنبه) در همایش یک روزه «حکمرانی مردم در گفتمان عدالت و جمهوریت» که در محل دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: گفتمان در خلأ تولید نمی‌شود بلکه برآمده از نیازهای واقعی است. بنابراین گفتمان پیش از طرح باید کشف شود.

وی با بیان اینکه اگر تلقی از گفتمان این باشد که زمان بند و مکان بند است، باید دید چطور با عناصر قابل تطبیق است، عنوان کرد: مردمی بودن با همان تعبیری که در اسلام داریم ارزش ذاتی است. شما می‌دانید بسیاری از امور و حتی فقه ما را عرف مشخص می‌کند و عرف یعنی عامه مردم. عامه مردم آنقدر قدرت دارد که حتی فتوای مرجع تقلید را طبق اراده خود تعریف می‌کند.

وزیر کشور گفت: مبنای ما در مردمی بودن، گفتمان سیاسی و دموکراسی و امثال آن نیست. آنچه ما در جمهوری اسلامی به آن معتقد هستیم با اینها متفاوت است و «مردم داری» دینی ما ربطی به دموکراسی غربی ندارد. بنابراین وقتی از مردم سخن می‌گوئیم، منظور همان عمقی است که در اسلام و انقلاب می‌شناسیم.

وحیدی تصریح کرد: ارزش ذاتی گفتمان مردمی بودن و عدالت محور بودن این نیست که در یک زمانی باشد و در زمانی نباشد. در گفتمان دولت تحت عنوان عدالت و جمهوریت نیاز است که عمیق‌تر مورد توجه قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه عدالت و مردمی بودن نیازهای ذاتی و ضروری هستند، اضافه کرد: عدالت و مردمی بودن باید در مفاهیمی قالب بندی شوند. امیدوار هستیم مرکز بررسی‌های استراتژیک کارهای نیمه تمام در این راستا را دنبال کند.

وزیر کشور شرکت در انتخابات را یکی از جلوه‌های مردمی بودن عنوان و اظهار کرد: باید بررسی کنیم در زمان و دوره ما مفهوم عدالت و جمهوریت به دنبال بیان چه تعبیری است. نظر من این است که عدالت و مردمی بودن را در حوزه پیشرفت تعریف کنیم.

این تعابیر باید جذابیت لازم برای نیروهای مختلف را داشته باشد.‌

وحیدی با بیان اینکه ما باید به دنبال ایجاد جریان‌های اجتماعی و بر اساس آن پیش رفتن باشیم، گفت: پیشرفت در حوزه‌های مختلف طبیعتاً مبانی فکری و نظری و مبانی عملی دارد. پیشرفت در مبانی عملی یک بدنه اجتماعی می‌خواهد.

وی تاکید کرد: عدالت محوری باید دارای دو شرط اساسی اعتماد به خود و عدم اعتماد به دشمن باشد. کسی که تخم مرغ‌های خود را در سبد آمریکا می‌گذارد، اعتقادی به پیشرفت ندارد.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه نیروهای داخلی و آنهایی که در جریان دانش بنیان و فناوری هستند باید لسان سیاسی پیدا کنند، اضافه کرد: اشکال دانش بنیان‌ها این است که «تک تک» و پراکنده هستند و مشکل ما این است که با هم تجمیع ندارند و به زبان اجتماعی واحد برای تجلی سیاسی تبدیل نشدند و بیان اراده جمعی در مورد ماجرایی که اجرا می‌کنند، در آنها دیده نمی‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
همون بهتر که پیدا نکنند