شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - 25 Jun 2022
 
۰

شنیدنی هایی از قنات های شهر یزد

چهارشنبه ۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۲۵
کد مطلب: 803532
یكی از طولانی ترین آن ها قنات زارچ در یزد است كه نزدیك به ۱۰۰ كیلومتر طول دارد.
شنیدنی هایی از قنات های شهر یزد
به گزارش جهان نيوز به نقل از رادیو فرهنگ، قنات های یزد از مهم‌ترین و شاخص ترین قنات‌های ایران هستند كه در دل كویر مركزی ایران حیات را به جریان انداخته است.

از دیرباز تاكنون آب نقش مهم و حیاتی را در زندگی بشر ایفا كرده است، از همین رو اقدامات ویژه ای برای دست یابی به این مایه حیاتی در طول تاریخ شده كه یكی از آن ها زدن قنات بوده است.

در بین شهرها آن مناطقی كه كویری بودند یا جز شهرهای حاشیه كویر محسوب می شدند در اولویت برای زدن قنات بوده اند، سازه ‏‌های آبی پیشینیان نشانگر ژرف‏نگری ایرانیان و احاطه بر دانش مهندسی آب است. جالب است بدانید كه قنات یا همان كاریز از اختراعات ایرانی ها به شمار می رود و باعث شده زندگی و تمدن انسانی در حاشیه كویر فراهم باشد.

یكی از طولانی ترین آن ها قنات زارچ در یزد است كه نزدیك به ۱۰۰ كیلومتر طول دارد و جز طولانی ترین قنات های ایران و حتی جهان به شمار می رود. با توجه به مطالعاتی كه در مورد این قنات شده نیز این احتمال تقویت می شود كه زمان بهره برداری از قنات زارچ به حدود سال های ۱۳۰۰ میلادی بر می گردد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *