جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - 12 Aug 2022
 
۰
۴

نمی‌توانیم چراغ دست بگیریم که ببینیم کدام ساختمان ناایمن است!

يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: 801573
دادستان کل کشور در پاسخ به اینکه چرا در مدت ۶ سال پس از وقوع حادثه پلاسکو از تعداد ۱۲۹ ساختمان بحرانی کاسته نشده، گفت: باید از آقایانی که مسئول هستند سؤال کنید! آنها باید اعلام کنند؛ ما که نمی‌توانیم چراغ دست بگیریم که ببینیم کدام ساختمان ناایمن است.
دادستان کل: نمی‌توانیم چراغ دست بگیریم!
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام منتظری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع پیگرد مقصران حادثه متروپل آبادان و در پاسخ به این سؤال که شب قبل شما (دادستان کل) اعلام کرده بودید دستگاه قضائی با هر کسی که در حادثه متروپل تقصیر یا قصوری داشته باشد چه از قوه قضائیه، چه از قوه مجریه و چه از هر دستگاه دیگری باشد، برخورد بدون اغماض خواهد کرد اما پیگیری نقش دادستان آبادان و ارتباط آن با حادثه متروپل را به زمان دیگری موکول کرده‌اید، اظهار کرد: با این مقدار مستندات به دست رسیده اظهار‌نظر قطعی یک مقدار مشکل است؛ به این دلیل هیئت عالی را از دادستانی کل تعیین کردیم و فردا [یکشنبه 8 خرداد] صبح زود عازم خوزستان خواهند شد.

دادستان کل کشور در پاسخ به این سؤال که چرا پس از واقعه پلاسکو و حتی سینا اطهر تهران پیشگیری از سوی دادستانی انجام نشد که در نهایت به حادثه متروپل منجر شد، تصریح کرد: دستگاه قضائی وظیفه برخورد با جرم و مجرم را دارد؛ چرا ابتدائاً دستگاه‌ها مانند شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی یا نظام مهندسی باید نسبت به مسایل و وظایف و تکالیفی که دارند، کوتاهی کنند که منجر به این حوادث شود؟

منتظری درباره اینکه از زمان حادثه پلاسکو تاکنون 129 ساختمان بحرانی از حدود 3 هزار و 500 ساختمان ناایمن شناسایی شده‌اند، دستگاه قضائی در این باره چه وظایفی دارد؟ خاطرنشان کرد: متأسفانه آنچه ما شاهدیم و آنچه دیده و شنیده می‌شود این است که بخش‌های مختلف به دنبال مقصر هستند و می‌خواهند به نحوی تقصیر را به گردن دیگری بیندازند اما این امری است که چون وابسته به چند دستگاه است، دستگاه‌ها باید این تعامل و هماهنگی و همکاری را داشته باشند تا آنجایی که مربوط به وظایف خود هستند عمل کنند و هر جا دیدند که جرمی واقع شده، این جرم را به دستگاه قضائی اعلام کنند.

منتظری درباره اینکه چرا در مدت 6 سال پس از وقوع حادثه پلاسکو از تعداد 129 ساختمان بحرانی کاسته نشده است، گفت: شهرداری تهران، نظام مهندسی، وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌هایی که مسئول هستند از همین هفته در دادستانی کل بیایند و تک تک موارد را بررسی کنیم و تصمیم‌گیری کنیم به شرطی که هر تصمیمی دادستانی گرفت عمل کنند.

دادستان کل کشور در پاسخ این سؤال که آیا این تصمیم نمی‌توانست 6 سال پیش اتفاق بیفتد؟ گفت: باید از آقایانی که مسئول هستند، سؤال کنید! آنها باید اعلام کنند؛ ما که نمی‌توانیم چراغ دست بگیریم که ببینیم کدام ساختمان ناایمن است و این جزو وظایف ما نیست! شهرداری بیاید و اعلام کند و صرف اعلام هم فایده ندارد بلکه باید برنامه‌ریزی هم کنند.

وی با بیان اینکه قوه قضائیه از نظر قانونی نمی‌تواند مانع تملک ساختمان‌ها باشد، متذکر شد: این حادثه را باید یک فرصت بدانیم که دستگاه‌ها پای کار بیایند و برای رفع اشکالات برنامه‌ریزی می‌کنند همچنین نهادهایی که متولی هستند اگر جرمی دیدند، جرم رخ داده را باید به دستگاه قضائی اعلام کند تا بتوانیم نسبت به آن ورود کنیم؛ مسئولیت شناسایی ساختمان‌های ناایمن و خطرناک، قطعاً به عهده قوه قضائیه نیست و دستگاه‌های متولی باید پای کار بیایند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
میتوانید با نصب تابلو جلوی ساختمان ناایمن در مورد ناایمن بودن آن مردم را از خطر آگاه و جان آنها را نجات دهید....
France
خوبه
Australia
آقای دادستان نیاز نیست شما چراغ دست بگیرید و دنبال ساختمان ناایمن بگردید، دیگران اینکار را کردند .
Iran, Islamic Republic of
آقای دادستان ! .....می توانید با وضع قوانین سختگیرانه و بازگذاشتن دست دادستانها و قضات در برخورد شدید با اشخاص متخلف و برخی مدیران فاسد و اهل زد و بند جلوی خیلی از این مفاسد و بحرانهای ناشی از این مفاسد را بگیرید.