دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
 
۰
۱
قدس در روز «راهپیمایی پرچم»؛

یورش صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی/ حبس نمازگزاران در داخل مصلی/ تهدید صریح مقاومت نسبت به «رقص پرچم» +فیلم و تصاویر

يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۷
کد مطلب: 801553
هزاران صهیونیست شهرک‌نشین خود را به مسجد الاقصی در قدس اشغالی رسانده و به‌رغم هشدارها، به‌دنبال یورش و هتک حرمت به این مکان مقدس مسلمانان هستند.
یورش صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی/ حبس نمازگزاران در داخل مصلی/ تهدید صریح مقاومت نسبت به «رقص پرچم» +فیلم و تصاویر
گروه بین المللی جهان نيوز: مسجدالاقصی از ساعات اولیه بامداد امروز (یکشنبه) همزمان با یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی شاهد تنش بود.

قرار است در ساعت ۱۶:۰۰ امروز به وقت محلی (۱۷:۳۰ به وقت ایران) «راهپیمایی پرچم» شهرک‌نشینان صهیونیست آغاز شود؛ موضوعی که ممکن است با توجه به هشدارهای گروه‌های فلسطینی مبنی بر پاسخگویی، اوضاع را در اراضی فلسطینی منفجر کند.

از دیروز صدها فلسطینی در داخل مسجدالاقصی معتکف شده‌اند تا آماده مقابله با یورش شهرک‌نشینان باشند. از سوی دیگر صحن‌های مسجدالاقصی شاهد استقرار گسترده نظامیان رژیم اشغالگر برای حمایت از شهرک‌‌نشینان است.

بر اساس گزارش «عرب ۴۸»، نظامیان رژیم صبح امروز درهای مصلای «القبلی» را با زنجیر بستند و معتکفان فلسطینی در داخل آن را محاصره کردند.

«راهپیمایی پرچم» یا «رقص پرچم» در تقویم عبری برابر است با سالروز اشغال قدس شرقی به دست رژیم صهیونیستی. این رژیم در هفتم ژوئیه ۱۹۶۷ قدس شرقی را اشغال کرد و آن روز را «روز اورشلیم» (روز قدس) نامیده اما بر اساس تقویم عبری، این روز امسال برابر است با امروز(یکشنبه/ ۲۹ می).

بر اساس گزارش «رأی الیوم»، راهپیمایی مذکور از قدس غربی آغاز می‌شود اما موضوعی که سال‌هاست بر سر آن اختلاف وجود دارد مسیر عبور این راهپیمایی در بخش قدیمی قدس تا رسیدن به «دیوار ندبه» است.

پلیس رژیم صهیونیستی برای راهپیمایی امروز دو مسیر مشخص کرده و شهرک‌نشینان صهیونیست را برای انتخاب هر کدام از این دو مسیر مختار گذاشته است.

مسیر اول که کوتاه‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و پس از عبور از «باب الخلیل» -یکی از دروازه‌های تاریخی بخش قدیمی قدس- و سپس عبور از مقابل «الحی الارمنی» به دیوار ندبه یا براق می‌رسد.

مسیر دوم که طولانی‌‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و با عبور از «باب العامود» و «طریق الواد» به دیوار ندبه ختم می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده، مسیر دوم بویژه برای فلسطینی‌ها مشکل‌ساز است زیرا این راهپیمایی را به دلیل عبور از باب العامود و طریق الواد در بخش قدیمی قدس، تحریک‌آمیز می‌دانند. این راهپیمایی اغلب شاهد درگیری میان فلسطینی‌ها و شهرک‌نشینان و پلیس رژیم صهیونیستی از سوی دیگر است.

شبکه الجزیره گزارش داد که اولین گروه از شهرک‌نشینان صهیونیست وارد صحن‌های این مسجد شده‌اند.
 
شبکه خبری المیادین نیز به‌نقل از خبرنگار خود در قدس اشغالی گزارش داد که نظامیان رژیم اشغالگر قدس در منطقه قدیمی این شهر که مسجد الاقصی در آنجا قرار دارد، پست‌های ایست و بازرسی ایجاد کرده‌اند تا مانع از رسیدن فلسطینیان به مسجد الاقصی شوند.

نظامیان صهیونیست منطقه باب العامود را کاملا بستند
شبکه الجزیره از درگیری بین فلسطینیان و اشغالگران در منطقه باب العامود خبر داد. این درگیری بعد از آن آغاز شد که گروهی از شهرک‌نشینان صهیونیست با پرچم‌های رژیم صهیونیستی به این ورودی نزدیک شدند. پلیس صهیونیست‌ شماری از فلسطینیان را باز داشت کرده است.

صهیونیست‌ها از ترس گسترش درگیری‌ها و تنش، باب العامود را زودهنگام بستند. طی این درگیری‌ها شهرک‌نشینان به کادر امدادرسانی بخش قدیمی قدس که در حال مداوای یک مصدوم بودند، یورش برده‌اند و حمله کرده‌اند.

زخمی شدن جوان فلسطینی در الخلیل
رسانه‌های فلسطین از زخمی شدن یک جوان فلسطینی در درگیری با نظامیان رژیم اسرائیل در باب الزاویه شهر الخلیل خبر دادند.

صهیونیست‌ها بار دیگر مسجد قَبَلی را بستند
نظامیان رژیم صهیونیستی ابتدای یورش به مسجد الاقصی، برای اینکه صهیونیست‌ها به راحتی اقدام به برگزاری رقص پرچم کنند، اقدام به بستن درهای مسجد قبلی کردند و معتکفان را در این مکان حبس کردند. با تلاش معتکفان، قفل این درها شکسته شد ولی نظامیان صهیونیست‌ بار دیگر این مکان را بستند.

حضور ضدفلسطینی‌ترین نماینده صهیونیست در یورش به مسجد الاقصی
ایتمار بن گوویر، نماینده پارلمان رژیم اسرائیل (کنست) از افراطی‌ترین نمایندگان صهیونیست است، به همراه ده‌ها صهیونیست در مراسم رقص پرچم و یورش به مسجد الاقصی شرکت کرد و دقایقی پیش وارد این مکان مقدس شد.


بن گوویر که بارها خواستار اخراج همه فلسطینیان از فلسطین تاریخی شده و در یورش به محله جنجالی الشیخ جراح مشارکت داشته، تحت تدابیر شدید امنیتی و در حلقه نظامیان صهیونیست به صورت غیرقانونی وارد مسجد الاقصی شد.

 روزنامه صهیونیست: بیش از 500 اسرائیلی در مراسم امروز شرکت کردند
روزنامه یدیعوت آحارانوت مدعی شد که بیش از 500 نفر از شهرک‌نشینان صهیونیست در مراسم رقص پرچم امروز در مسجد الاقصی شرکت کرده‌اند در حالی که تصاویر منتشر شده از کنار دیوار ندبه (براق) جمعیت صهیونیست‌ها را چند برابر این تعداد نشان می‌دهد.

هشدار مقامات اسرائیلی: حوادث مشابه تشییع جنازه «شیرین ابوعاقله» تکرار نشود
رسانه‌‌های رژیم اسرائیل گزارش دادند که مقامات امنیتی ارشد این رژیم به نیروها و فرماندهان پلیس گفته که مبادا در یورش امروز به مسجد الاقصی دست به اقدامات تحریک آمیز و ضرب و جرح و خشونت مانند مراسم تشییع جنازه شیرین ابوعاقله، خبرنگار شهید الجزیره بزنند و این حرکات و اقدامات دست مایه حمله رسانه‌های منطقه و جهان شود.

هشدار حماس به صهیونیست‌ها
فوزی برهوم سخنگوی حماس تاکید کرد که مقاومت هرگز در برابر تجاوزات و جنایات اشغالگران اسرائیلی ساکت نمی‌نشیند و به نظر می‌رسد که صهیونیست‌ها پیام مقاومت را به خوبی دریافت نکردند.

دیروز گروه‌های فلسطینی از جمله حماس طی فراخوانی از همه فلسطینیان خواست امروز یکشنبه خود را به مسجد الاقصی برسانند و مانع از تعرض و هتک حرمت صهیونیست‌ها به این مکان مقدس شوند.

پیش‌بینی می‌شود اوضاع امروز در قدس به‌دلیل لجاجت و پافشاری رژیم اسرائیل در یورش به مسجد الاقصی به تنش و درگیری شدید بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها منجر شود.
 
ممانعت پلیس صهیونیستی از حضور دانش آموزان فلسطینی در مدارس
پلیس رژیم اشغالگر قدس، امروز دانش آموزان فلسطینی را از رفتن به مدارس خود در داخل مسجد الاقصی باز داشت.

فراخوان خطیب مسجد الاقصی برای دفاع از الاقصی
شیخ عکرمه صبری، خطیب مسجد الاقصی نیز از همه فلسطینیان خواست به این مکان مقدس حرکت کنند. وی گفت: «بر هر فلسطینی واجب است که همه تلاشش را برای رسیدن به مسجد الاقصی با هر وسیله‌ای که می‌شود، به کار بگیرد. باید برای مقابله با یورش‌ها آماده شد و تجمع کرد. صهیونیست‌ها بدون حمایت گسترده نظامیان نمی‌توانند دست به یورش بزنند.»

رژیم صهیونیستی به حالت آماده‌باش کامل درآمد
امیر بوخبوط خبرنگار پایگاه خبری عبری زبان "واللا" اعلام کرد که نهادهای امنیتی اسرائیلی همزمان با درگیری‌های شدید در مسجد الاقصی، تمامی نیروهای هوایی، زمینی و دریایی خود را به حالت آماده‌باش کامل درآورده است.

بوخبوط تاکید کرد که ارتش اسرائیل خود را برای تظاهرات‌های گسترده فلسطینیان در کرانه باختری و دیگر مناطق آماده می‌کند و از نزدیک پیگیر اوضاع در غزه است.

رژیم صهیونیستی به شدت نگران تهدیدات مقاومت فلسطین و احتمال حمله راکتی به اراضی اشغالی در صورت عبور راهپیمایی تحریک‌آمیز پرچم از محله‌های اسلامی قدس است.

تهدید صریح مقاومت نسبت به «رقص پرچم» صهیونیست‌ها: در آماده‌باش هستیم؛ بشکه باروت را منفجر نکنید
اقدامات تحریک‌آمیز شهرک‌نشینان صهیونیست با عنوان ادعایی راهپیمایی پرچم امروز یکشنبه در سایه خشم و انزجار فلسطینیان و هشدار صریح گروه‌های مقاومت درباره پیامدهای خطرناک هرگونه هتاکی به مسجدالاقصی آغاز شد.


براساس گزارش تسنیم، در نوار غزه، برنامه اشغالگران و شهرک‌نشینان افراطی صهیونیست برای برگزاری راهپیمایی پرچم‌ در قدس، سبب شده است حساسیت به بالاترین سطح برسد.
 
 
برگزاری این راهپیمایی، سبب شد گروه‌های مقاومت فلسطینی در حالت آماده‌باش قرار گیرند و اشغالگران را به رویارویی تهدید کنند.

گروه‌های فلسطینی در نوار غزه به رژیم اشغالگر درباره ارتکاب هرگونه حماقتی هشدار دادند و از این رژیم خواستند اجازه ندهد شهرک‌نشینان افراطی وارد حریم مسجد الاقصی شوند.

گروه‌های مقاومت در نشست اضطراری خود در غزه تأکید کردند که این برنامه مانند یک بشکه باروت خواهد بود که تمام منطقه را منفجر خواهد کرد و به آتش خواهد کشید.

«محمد شلح» از رهبران جنبش جهاد اسلامی به تسنیم گفت: گروه‌های فلسطینی در نوار غزه موضعی واحد و یکپارچه را در قبال این راهپیمایی اتخاذ کرده‌اند؛ تظاهراتی که در آن شهرک‌نشینان صهیونیست می‌خواهند وارد حریم مسجدالاقصی شوند و مراسم خود را به‌جا آورند.

وی خاطرنشان کرد: ما موضع روشنی اتخاذ کرده‌ایم. گروه‌های مقاومت در حالت آماده‌باش عملیاتی قرار دارند و برای هر سناریو یا شرایط اضطراری تمهیدات لازم را پیش‌بینی و فراهم کرده‌ایم.
 

وی هشدار داد: اگر این دشمن جنایتکار حریم مسجد الاقصی را هتک حرمت کند و اجازه ورود افراطیون به صحن را بدهد، گروه‌های فلسطینی پاسخ این خرافات و مزخرفات صهیونیستی را خواهند داد، به‌ویژه اینکه شرایط مانند سال گذشته است و ما در نبرد «شمشیر قدس» قدرت خود را ثابت کردیم.

گروه‌های فلسطینی بر لزوم اتخاذ تدابیر بازدارنده و مؤثر علیه رژیم اشغالگر تأکید کردند تا از اقدامات تجاوزکارانه آن‌ها علیه ملت فلسطین و هتک حرمت مسجدالاقصی جلوگیری شود، همچنین تأکید کردند که این نبرد، نبرد در تمام میدان‌هاست و به مسجد الاقصی و حتی فلسطین محدود نمی‌شود.

«هانی الثوابتة» عضو کمیته مرکزی جبهه خلق هم به تسنیم گفت: این نبرد، نبرد تمام فرزندان فلسطین است. مقاومت فلسطین معادلات جنگی و موازنه جدیدی را که بعد از عملیات «شمشیر قدس» ایجاد شد حفظ می‌کند.
 

امروز مقاومت از همه گروه‌ها و مناطق مختلف فلسطین دعوت می‌کنند تا یکپارچه مقابل اقدامات صهیونیست‌ها ایستادگی کنند. این نبرد، محدود به قدس و غزه هم نیست؛ نبرد همه فلسطینی‌ها و در تمام میادین و مناطق فلسطینی است. من معتقدم که رژیم اشغالگر با آتش بازی می‌کند و امروز، روز خشم فلسطینیان، همه فلسطینی‌ها در مناطق مختلف، از سرزمین‌های اشغالی 48 تا کرانه باختری؛ از بیت‌المقدس تا غزه و هم‌چنین آوارگان فلسطینی در کشورهای همجوار است.

واکنش قاطع ما فلسطینی‌ها، یک پیروزی برای آرمان قدس و برای حاکمیت مردم فلسطین در شهر قدس است و پاسخ قاطعی به هجوم صهیونیست‌ها به سرزمین و مقدسات ما و پایتخت ابدی ما بیت‌المقدس است.

رژیم اشغالگر همچنان به نقض قوانین بین‌المللی، تجاوز به مقدسات اسلامی، حقوق ملت فلسطین و اقدامات تحریک‌آمیز خود ادامه می‌دهد تا هویت یهودی را به شهر بیت‌المقدس تحمیل و بر مسجد الاقصی تسلط پیدا کند.

جامعه فلسطین این روزها در حالت آماده‌باش نسبی قرار دارد تا به برگزاری راهپیمایی پرچم‌ رژیم صهیونیستی و هتک حرمت مسجد الاقصی توسط شهرک‌نشینان افراطی واکنش نشان دهد.

رژیم اشغالگر می‌خواهد احساسات مسلمانان را تحریک کند؛ در مقابل گروه‌های مقاومت نیز به اشغالگران درباره پیامدهای برگزاری این راهپیمایی هشدار داده‌اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اگر می بینیم اسرائیل بی پروا تر از گذشته حقوق فلسطینیان را پایمال کرده بخاطر خیانت علنی تعدادی ازکشورهای مسلمان وعرب است که فلسطین را از یاد برده و با دشمن صمیمی شده اند.