يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - 5 Feb 2023
 
۰
سخنگوی قوه‌قضاییه:

مسئله مبادله احمدرضا جلالی مطرح نیست

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۳
کد مطلب: 801090
پرونده احمدرضا جلالی در مرحله اجرای رأی است و به صراحت اعلام می کنم که مسئله مبادله این شخص مطرح نیست.
مسئله مبادله احمدرضا جلالی مطرح نیست
به گزارش جهان نيوز به نقل از میزان، مسعود ستایشی امروز (سه شنبه، ۳ خرداد) در نشست خبری خود با خبرنگاران با تشکر از اعتماد رئیس قوه قضاییه نسبت به انتخاب وی به عنوان سخنگوی دستگاه قضا گفت: پیش از این ۷ سخنگو در این جایگاه خدمت رسانی کردند و امیدوارم بنده نیز در این سمت بتوانم پاسخگوی مطالبات به حق و دقیق اصحاب رسانه باشم.

وی با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر تصریح کرد: به مناسبت فرارسیدن سالروز سوم خرداد، از تمامی رزمندگانی که تجلی این حماسه را به منصه ظهور رساندند یاد می‌کنیم. سوم خرداد حادثه بی نظیری در جهان بوده است؛ این روز یادآور مقاومت و آزادی است که موجبات سرافرازی و پایداری ملت ایران را فراهم کرده است.

سخنگوی دستگاه قضا تاکید کرد: خاطرات این روز بزرگ فراموش نشدنی است و باید به یکایک این رخدادهایی که در زمان آزادسازی رخ داده است، خصوصا ایثارها، فداکاری ها، شجاعت ها و مقاومت ها ببالیم و تمسک کنیم.

ستایشی عنوان کرد: آزادسازی خرمشهر به ما نشان داد، هر کجا به مولفه مقاومت متمسک شویم و هر کجا این مهم بدرستی محقق شود، موفق خواهیم بود. همانگونه که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد.

وی، اظهارکرد: امیدوارم در تمام عرصه‌هایی که نیاز به مقاومت دارد و باید بدرخشیم، به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در این راستا عمل کنیم و نتیجه‌اش را دریافت کنیم.
سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به سالروز ۴ خرداد ماه نیز بیان کرد: این روز متعلق به مردم شریف، مومن، خداجو و متدین شهرستان دزفول است که به عنوان نماد مقاومت و پایداری معرفی شده. این مدال افتخاری برای این شهر است که امام راحل در اردیبهشت ماه ۶۲، روز ۴ خرداد را روز دزفول؛ نماد مقاومت نام نهادند.

وی با اشاره به سالروز ۵ خرداد نیز گفت: این روز متعلق به حمایت از خانواده زندانیان است. ممکن است یک سرپرست خانوار محکوم به زندان شود اما نظام و تشکیلات قضایی کشور با توجه به دو عامل برخورد با هنجارشکنی و نیز دقت به کنترل آسیب های اجتماعی، به مدد خانواده زندانی می آید. نظارت، کنترل و حمایت می کند تا آسیبی به خانواده آن محکوم نرسد. سازمان ها و دستگاه‌های مربوطه باید در این راستا اهتمام ویژه کنند. این موضوع جزو مطالبات رئیس دستگاه قضا نیز هست.

ستایشی با اشاره به ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) گفت: این روز را به تمام صاحبان فکر، اندیشه و شیعیان اهل بیت(ع ) تسلیت می‌گویم و امیدواریم به برکت این امام حق شیعه را تماماً ادا کنیم.

وی افزود: طی روزهای گذشته شهید و فرمانده عزیزی را از دست دادیم و شاهد بودیم دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی ایران ذات شرارت بار خودشان را نشان دادند. امیدواریم با قاطعیت و دقت بتوانیم با کسانی که این ترور را انجام دادند برخورد کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه، گفت: به مدعیان دروغین حقوق بشر اعلام می کنیم که قطعا کسانی که مرتکب این جنایت شدند به سزای عملشان می رسند.

وی با اشاره به حادثه ریزش ساختمان متروپل در آبادان بیان کرد: طبق آخرین گزارش دریافتی از این حادثه، متاسفانه تعداد ۱۰ نفر از هموطنان ساکن شهرستان آبادان فوت کرده و تعدادی هم مصدوم شدند؛ این حادثه تلخ را از طرف رئیس قوه قضاییه و خدمتگزاران در مجموعه قوه قضاییه به همه شهروندان آبادانی تسلیت عرض می‌کنم.

ستایشی خطاب به شهروندان آبادانی اعلام کرد: آبادانی‌های عزیز با شما همدرد و در غم شما شریک هستیم. قول می‌دهیم بر اساس آخرین تاکیدی که دادستان کل کشور و رئیس سازمان بازرسی کل کشور و سایر مقامات عالی قوه قضاییه در اجرای دستور رئیس دستگاه قضا داشته اند، با هر کسی که در این فرآیند مرتکب تخلف و جرم شده با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی برخورد شود.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: تاکید داریم که فرآیند پیشگیری بعنوان یک اصل مهم، برای دستگاه‌های اجرایی مدنظر باشد تا بار دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.
وی با اشاره به روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی در هفته گذشته، تصریح کرد:

امیدوارم بتوانیم در مسیر آگاهی بخشی، تنویر افکار عمومی و اعتلای سواد رسانه‌ای از خداوند مدد جوییم و نتایج موثر و مثبتی بدست آوریم. همچنین در راستای جهاد تبیین بتوانیم در پرتوی استمرار حرکت‌های ارزشی در جنگ ترکیبی و نبرد شناختی که علیه نظام اسلامی آغاز شده با اتکا به منویات و رهنمودهای مقام معظم رهبری به نتیجه مثبت و قابل دفاعی برسیم.

مسئله مبادله احمدرضا جلالی مطرح نیست
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی در خصوص اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی و مبادله این شخص با حمید نوری، اظهار کرد: فرآیند رسیدگی به اتهامات احمدرضا جلالی به پایان رسیده و در خصوص این شخص حکم شرعی و قانونی از دادگاه صالح صادر شده است.

وی افزود: پرونده در مرحله اجرای رأی است و به صراحت اعلام می کنم که مسئله مبادله این شخص مطرح نیست.

ستایشی، بیان کرد: در این مرحله بحث اینکه چه زمانی و چگونه حکم این فرد اجرا می شود، مطرح است که تصمیم گیری درباره این موضوع با دادستان مربوطه و مسئول اجرای حکم است.

آخرین وضعیت پرونده وزیر سابق نفت
ستایشی در پاسخ سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده وزیر سابق نفت، گفت: این پرونده در دادگاه کیفری یک استان تهران مطابق موازین قانونی در حال رسیدگی است و فرد مورد نظر نیز در دادگاه حضور یافته است و فرایند رسیدگی ادامه دارد. به محض حصول نتیجه و اتخاذ تصمیم در دادگاه مربوطه و قطعیت آن نتیجه اعلام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در خصوص استعلام اتهامات این فرد نیز بحث کارشناسی به طور کامل صورت گرفته و در روزهای آینده نیز جلسات بعدی تشکیل و نتایج حاصله اعلام خواهد شد.

ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقداماتی در قوه قضاییه در رابطه با سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد و اقدامات حقوقی در محاکم بین المللی برای پیگیری حقوق حقه مردم ایران پیش بینی شده است، گفت: بعد از مدت ها که این گزارشگران به کشور ما آمدند و نکاتی را به ناحق و به دور از حقیقت به جامعه بین الملل منعکس کردند در نهایت شاهد این بودیم که هیئتی در طول ۱۱روز نکاتی را که در خصوص حقوق بشر بود به طور دقیق بررسی کردند.

وی ادامه داد: آخرین اطلاعاتی که معاونت بین الملل قوه قضاییه ارائه داده است این بوده که شرح مفصل و مبسوطی از نکاتی که در این حوزه وجود داشته است بدون هیچ دخالتی در حوزه بهداشت و درمان و به ویژه بیماران پروانه ای و سایر موضوعات احصا و انشاء و گزارش مبسوط و مفصلی از حقانیت نظام جمهوری اسلامی ایران ارائه کرده اند که امیدواریم به صحن سازمان ملل و جامعه ملل برسد و مورد توجه ویژه قرار گیرد.

تخلفات قضات در مراجع انتظامی و قضایی با قاطعیت رسیدگی خواهد شد
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در ۲ سال گذشته قضاتی بودند که به دلیل ارتکاب تخلف از کار خود برکنار شده باشند، گفت: در طول ۴۲ سال خدمت در مجموعه قوه قضاییه می توانم به حریت، شهامت، شجاعت، وارستگی و شرافت همکاران قضایی و اداری کشور شهادت دهم.

وی افزود: نیروهای متعهد، متدین، خدا ترس و آگاه به وظایف در قوه قضاییه مشغول به کار و همگی با تجربه و مسلط به امور فنی هستند.

ستایشی بیان کرد: قضات بعضا پرونده ها را به منزل می برند و به آنها رسیدگی می کنند.

وی افزود: افرادی که در این مجموعه موجب تخلف و جرم می‌شوند قابل قیاس با آن دسته از افراد انجام دهنده وظایف خود نیستند.

سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد: هر مسئولی که مرتکب جرم شود در مراجع انتظامی و قضایی مورد بازخواست قرار خواهد گرفت و به تخلفاتش با قاطعیت رسیدگی خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *