چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 Aug 2022
 
۰

بهترین و ایمن ترین روش جراحی لاغری کدام است؟

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۵
کد مطلب: 800525
بهترین و ایمن ترین روش جراحی لاغری کدام است؟
متاسفانه طی چندین سال گذشته به دلیل زندگی شهر نشینی و عدم تحرک آمار تعداد افراد چاق در جهان رو به افزایش است به همین دلیل علم پزشکی روز به روز به فکر روش های کم تهاجمی تر برای جراحی لاغری هستند. اما آیا عمل لاغری عوارض ندارد؟ بهترین روش جراحی لاغری کدام است؟ در این مقاله با ما همراه باشید که به پاسخ این سوالات و هر سوالی که در زمینه جراحی های لاغری دارید را پاسخ دهیم.
 

انواع روش های جراحی لاغری

در صورتی که فردی با رژیم غذایی و ورزش موفق به کاهش وزن خود نشود ممکن است جراح لاغری انجام عمل لاغری را تجویز کند که از جمله رایج ترین روش های جراحی لاغری عبارتند از:
 • اسلیو معده؛
  بای پس معده؛
  حلقه معده؛
  پلیسه معده؛

ایمن ترین جراحی لاغری کدام است؟

خوشبختانه امروزه انواع عمل های جراحی لاغری با حداقل تهاجم انجام می شوند و جدیدترین روش عمل لاغری که در حال حاضر توسط جراحان در سراسر دنیا انجام می شود به روش لاپاراسکوپی است.

در این روش جراحی، جراح لاغری چند برش بسیار کوچک روی شکم بیمار می زند و دستگاه لاپاراسکوپ را از طریق این حفره ها وارد بدن بیمار می کند و جراحی انجام می شود. دوران نقاهت این نوع جراحی ها بسیار کوتاه تر از جراحی های باز و تهاجمی است. در ادامه شما را با کمی تهاجمی ترین جراحی های لاغری آشنا خواهیم کرد:

اسلیو معده

جراح لاغری در طی جراحی اسلیو معده حدود 70 تا 80 درصد از حجم معده را خارج می کند و سپس بخش باقی مانده را بخیه می زند و معده شکل باریک و درازی مانند آستین یا موز پیدا می کند.

بر اساس گزارشی که انجمن جراحی متابولیک و بارتاریک آمریکا در سال 2011 ارائه داده است؛ 18 درصد تمام جراحی های لاغری مربوط به عمل اسلیو می شود و این آمار 5 سال بعد به 58 درصد رسید! یعنی 58 درصد از کل جراحی های لاغری در جهان به روش اسلیو معده انجام می شود، به همین دلیل بهترین عمل لاغری می تواند اسلیو باشد.

مزایا

 • بیمار حدود 70 درصد از وزن اضافی خود را در طی یک سال پس از جراحی از دست می دهد.

  پس از این جراحی لاغری برخی از بیماری های مرتبط با چاقی اعم از فشار خون بالا، دیابت نوع دو، آپنه خواب و ... نیز درمان می شود.

  این عمل جراحی علاوه بر موارد گفته شده از ایمن ترین روش جراحی لاغری در دنیا پیروی می کند.

کاندیدای مناسب

 • سن مناسب برای عمل اسلیو معده بین 18 تا 60 سال است.
  باید 35 یا بیشتر باشد.

  برای افرادی که مبتلا به زخم مری یا ریفلاکس معده هستند این عمل به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

  چنانچه دارای مشکلاتی مانند آپنه خواب هستید توصیه می شود این جراحی را انجام دهید.

زمان بهبودی

زمان تقریبی بهبودی پس از این عمل جراحی حدود یک هفته است. البته باید توجه داشته باشید که حدود 2 هفته طول می کشد که زندگی شما به روال عادی برگردد. بهبودی کامل هم حدود 2 تا 3 ماه پس از جراحی اتفاق می افتد.

درد بعد از جراحی

درد اسلیو معده چندان زیاد نیست و به راحتی با استفاده از مسکن های تجویزی می توان آنها را کنترل کرد.

البته شدت درد در هر فردی به فرد دیگر به نسبت آستانه تحمل درد می تواند متفاوت باشد، به طور کلی بیماران احساس دردهای شکمی در اطراف برش از خفیف تا متوسط را تجربه می کنند. همچنین برخی بیماران احساس فشار در قسمت فوقانی شکم و یا پایین سینه را تجربه می کنند.

میزان موفقیت جراحی

بیشتر بیماران در صورت انتخاب جراح لاغری متبحر و رعایت مراقبت های بعد از اسلیو معده می توانند به وزن دلخواه بود برسند.کاهش وزن پس از این جراحی به شرح زیر است:
 • در پایان 12 ماهه اولیه بیمار 70 درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهد.
  در طی 18 الی 24 ماه پس از جراحی تا 100 درصد از اضافه وزن بیمار از بین می رود.

خطرات و عوارض

اسلیو تقریبا یک جراحی لاغری بی خطر است؛ اما با این حال عوارض و خطرات خاص خود را دارد که برخی از رایج ترین خطرات این جراحی عبارتند از:
 • خونریزی حین جراحی ممکن است باعث لخته شدن خون و آمبولی شود.
  نشت مایعات از محل منگنه در معده؛
  به دلیل اینکه بخشی از معده برداشته می شود باید همواره از مکمل های ویتامین استفاده کنید تا بدنتان دچار کمبود ویتامین نشود.
  سوزش معده

بای پس معده

بای پس معده یا عمل روکس-ان-وای به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و جزء بی خطرترین جراحی های لاغری است. طی این عمل جراحی بخش از معده و روده کوچک خارج می شود و این دو عضو به یکدیگر متصل می شوند و باعث تغییر مسیر عبور غذا می شود.

بیمارانی که این عمل لاغری را انجام می دهند حدود 60 الی 80 درصد از وزن اضافه خود را از دست می دهند. عمل بای پس معده از سال 2017 طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.
 

مزایا

 • کاهش وزن بسیار سریع و بهبود وضعیت جسمانی بیمارانی که شاخص توده بدنی بسیار بالایی دارند.
  کاهش حجم غذای مصرف و جلوگیری از ترشح هورمون اشتها که اصلی ترین علت چاقی است.
  احتمال بازگشت وزن بسیار کم است.
  بالا رفتن سطح سوخت و ساز بدن
  انواع دردهای مفصلی و اختلالات تنفسی مانند آپنه خواب درمان می شود.

کاندیدای مناسب

 • بیمار باید 35 یا بیشتر از 35 باشد.
  سن بیمار باید بین 18 تا 75 سال باشد.
  پس از عمل یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرد.

زمان بهبودی

برای عمل بای پس نیاز است که بیماران 2 الی 3 روز در بیمارستان بستری شوند و پس از 3 الی 5 هفته می توانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند.

درد بعد از جراحی

پیچیدگی عمل بای پس معده از عمل اسلیو معده بیشتر است؛ به این دلیل که عمل بای پس معده یک روش دو مرحله ای است، اما اسلیو در یک مرحله انجام می شود. با این تفاسیر درد بعد از جراحی بای پس معده بسیار بیشتر از اسلیو خواهد بود.

میزان موفقیت جراحی

کاهش وزن پس از عمل بای پس معده برای اکثر افراد تضمین شده است. اما میزان کاهش وزن پس از جراحی بای پس معده به عواملی مثل تخصص و مهارت جراح لاغری، رژیم پس از جراحی بای پس معده و برنامه ورزش بیمار بستگی دارد.

طبق اطلاعاتی که وجود دارد بیمارانی که در انجام مراقبت های پس از جراحی بای پس دقت داشته اند بیش از نیمی از وزن اضافی خود یا حتی بیشتر را طی دو سال پس از جراحی از دست داده اند. همچنین اکثر بیماران در شش ماه اول پس از عمل جراحی خیلی سریع وزن کم می کنند.

خطرات و عوارض

مسلما هر نوع عمل جراحی عوارض مختص به خود را دارد که عمل بای پس نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله عوارض احتمالی بای پس معده عبارتند از:
 • یبوست پس از عمل بای پس معده که اصولا با تجویز داروهایی مثل فیبر گرانول از بروز یبوست جلوگیری می شود.
  سندرم دامپینگ پس از خوردن مواد غذایی با قند زیاد
  نیمی از بیماران پس از عمل بای پس معده دچار سنگ کیسه صفرا می شوند؛ که البته اکثرا بی خطر هستند، فقط گاهی اوقات سنگ صفرا باعث حالت تهوع، استفراغ و درد شکمی می شود. حدود 15 الی 25 درصد افراد پس از این جراحی لاغری نیاز به جراحی برداشت کیسه صفرا پیدا می کنند.

حلقه معده

جراح لاغری برای انجام این عمل جراحی یک بند یا یک حلقه به دور بخش بالایی معده قرار می دهد و باعث تشکیل یک کیسه کوچک بالای حلقه می شود. در این صورت بخش تحتانی معده در زیر حلقه قرار می گیرد. این جراحی نیز نوعی جراحی کم تهاجمی لاغری است که به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

قبل از اینکه جراحی اسلیو معده و بای پس پا به عرصه جراحی های لاغری بگذارد؛ عمل باندینگ معده (حلقه گذاری معده) بهترین روش لاغری بود. در سال 2011 میلادی 35 درصد کل جراحی های لاغری مربوط به باندینگ معده بود اما این آمار در سال 2016 به 4 درصد رسید.

شاید یکی از دلایلی که این جراحی چاقی دیگر مثل سابق طرفدار ندارد این باشد که طی این عمل یک جسم خارجی به بدن اضافه می شود و همین موضوع می تواند باعث ایجاد حساسیت و تحریک معده و تجربه حالاتی مانند حالت تهوع، استفراغ و سوزش سر دل شود.

مزایا

 • مدت زمان کوتاه عمل جراحی
  هزینه عمل باندینگ معده به نسبت سایر روش های جراحی لاغری کمتر است.

خطرات و عوارض

 • کاهش وزن نسبت به سایر جراحی های کاهش وزن کمتر است.
  امکان پارگی حلقه؛
  جابجایی حلقه؛
  آسیب به جدار معده؛
  عدم دریافت نتیجه مطلوب به دلیل از بین نرفتن احساس گرسنگی

میزان موفقیت جراحی

پس از عمل باندینگ معده به طور متوسط بین 40 تا 60 درصد از وزن اضافی بدن فرد از بین می رود، که این موضوع البته به مراقبت ها و سبک زندگی فرد نیز بستگی دارد.

پلیسه معده

جراحی لاغری پلیسه معده (عمل پلیکاسیون) هم به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. برای انجام این جراحی نیاز است که 5 الی 6 برش کوچک روی شکم بیمار ایجاد شود و جراحی توسط دستگاه لاپاراسکوپ انجام شود.

در این روش برخلاف اسلیو و بای پس هیچ بخشی از معده یا روده از بدن خارج نمی شود بلکه قسمتی از معده تا زده می شود و سپس بخیه زده می شود. طی این عمل حدود 70 درصد از حجم معده کاسته می شود و باعث کاهش اشتها می شود.

عمل پلیکاسیون یکی جدیدترین روش های لاغری است که اخیرا نیز طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. از جمله مزایای عمل پلیسه معده در مقایسه با بای پس معده و اسلیو این است که؛ جراح لاغری در این روش هیچ برشی روی معده نمی زند و هیچ کدام از بخش های معده و روده از بدن خارج نمی شود. به دلیل برگشت پذیر بودن عمل پلیسه معده شاید این جراحی در آینده جزء بهترین روش های جراحی لاغری باشد. همچین شاید ایمن ترین جراحی لاغری همین عمل پلیسه معده باشد، اما امروزه مردم بیشتر از عمل اسلیو استقبال می کنند.

کاندیدای مناسب

دارای BMI بالاتر از 40 و یا شاخص توده بدنی بین 30 الی 39.9 در صورت ابتلا به یکی از بیماری های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا، دیابت نوع دو و ....

زمان بهبودی

عمل پلیسه معده حدود یک الی دو ساعت طول می کشد و بیمار تا دو روز در بیمارستان بستری می ماند. بهبودی کامل پس از جراحی پلیسه معده به 4 هفته زمان نیاز دارد.

مزایا

 • قابلیت بازگشت پذیری عمل پلیسه معده
  عدم نیاز به دارو و مکمل های ویتامین
  به دلیل اینکه به روش لاپاراسکوپی انجام می شود جای زخم چندانی روی پوست بیمار ایجاد نمی شود.
  امکان خونریزی در عمل پلیسه معده بسیار کم است.
  امکان بازگشت وزن پس از این جراحی لاغری بسیار نادر است.

عوارض

 • نشت غذا؛
  باز شدن پلیسه ‎ها به مرور زمان به دلیل پرخوری؛
برچسب ها: رپورتاژ
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *