جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 20 May 2022
 
۰
۳۳
عبدالملکی:

یک ریال از منابع آزادسازی ارز به جیب دولت نمی‌رود/ این طرح به نفع مردم خواهد بود/ در دولت‌های قبل یک عده‌ زیر چرخ تعدیل اقتصادی له شدند/ سالی ۴۰۰ هزار میلیارد از جیب مردم به گروه‌های خاص داده می‌‌شد/ سه دهک پایین فقر پروتئین دارند/ بازار ارز آرام می‌شود

يکشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۴
کد مطلب: 800054
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک ریال از منابع آزادسازی و واقعی‌سازی ارز به جیب دولت نمی‌رود و همه آنها برای مردم توزیع می‌شود. یک بخش از آن برای یارانه معیشتی و بخشی نیز برای یارانه نان و دارو اختصاص می‌یابد.
یک ریال از منابع آزادسازی ارز به جیب دولت نمی‌رود/ این طرح به نفع مردم خواهد بود/ در دولت‌های قبل یک عده‌ زیر چرخ تعدیل اقتصادی له شدند/ سالی ۴۰۰ هزار میلیارد از جیب مردم به گروه‌های خاص داده می‌‌شد/ سه دهک پایین فقر پروتئین دارند/ بازار ارز آرام می‌شود
به گزارش جهان نيوز، حجت‌الله عبدالملکی در برنامه جهان آرا شبکه افق اظهار داشت: مبنای کار دولت از ابتدا عدالت بود و همه اعضای دولت معتقد هستند که باید کارها برمبنای عدالت انجام شود در حالیکه ارز 4200 تومانی که برای کالاهای اساسی پرداخت می‌شد تفاوت آن با ارز آزاد حدود 20 هزار تومان بود که سالانه حدود 400 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برداشته می‌شد و به عده‌ خاصی پرداخت می‌شد.

وی افزود:‌ارز دولتی ناشی از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی که مربوط به دولت و متعلق به مردم است و قیمت آن ارز 24 تا 25 هزار تومان بود اما دولت آن را به نرخ 4200 تومان به نهاده‌ها اختصاص می‌داد و در هر دلار 20 هزار تومان یارانه از جیب مردم داده می‌شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سالانه 20 میلیارد تومان ارز ترجیحی داده می‌شد که در سال 400 هزار میلیارد تومان از جیب مردم به گروه‌های خاص داده می‌‌شد. به بهانه‌ اینکه کالای اساسی مانند تخم‌مرغ و مرغ را به مردم ارزان بدهیم.

عبدالملکی گفت: پنج گروه در این مسئله شریک بودند که چهار بخش غیر مردمی بود و یک بخش دلالا‌ن که نهاده دامی واردا می‌کردند و قسمتی از آن را در بازار آزاد می‌فروختند. بخش دوم به جیب قاچاقچی‌ها وارد می‌شد که روغن و آرد یارانه‌‌دار را از کشور خارج می‌کردند. یک بخش به جیب خارجی‌ها می‌رفت که در قفسه‌های مغازه‌های پاکستان و افغانستان روغن ایرانی عرضه می‌شد، یک بخش به جیب تولیدکننده خارجی می‌رفت که به جای ارز 24 هزار تومانی ارز 4200 تومانی داده می‌شد و یک بخش هم قرار بود مرغ ارزان به مردم برسد قسمتی از آن به این نرخ به مردم نمی‌رسد. در حالیکه در طرح جدید کل 400 هزار میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی به مردم می‌رسد.

به گفته وی؛ در بخش مردمی هم کسانیکه بیشتر مصرف می‌کردند از یارانه بیشتری برخوردار بودند و دهک‌های پایین درآمدی مرغ و تخم‌مرغ کمتری می‌خوردند که سرانه مصرف در پایین شهر ماهی یک تا کیلو اما در بالاشهر به 20 کیلو هم می‌رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر برای سه دهک پایین درآمدی جامعه ماهانه 400 هزار تومان و برای 6 دهک دیگر 300 هزار تومان پرداخت می‌شود و دهک متمول جامعه هیچی دریافت نمی‌کنند. بنابراین قاچاق از محل تفاوت ارز از بین می‌رود و همچنین تولیدکننده داخلی تقویت می‌شود. بنابراین طرح اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است.

عبدالملکی ادامه داد: ضریب جینی به شدت کاهش می‌یابد. در حالت اول یارانه در چهار دهک به مردم نمی‌رسید و در بخش آخر هم عمده آن به پولدارترها می‌رسید. اما در طرح جدید معیشتی همه یارانه به مردم می‌رسد و اختلاف طبقاتی را کاهش می‌دهد.

وی در مورد افزایش نرخ دلار گفت: بحث دلار موقتی است و در روزهای آینده آرامش در بازار ارز برقرار می‌شود. خود دولت اثر افزایش قیمت کالاهای اساسی بر روی 500 قلم کالا را بررسی کرده است که اثرات واقعی و نه اثر روانی بر قیمت‌ کالاهای دیگر بسیار محدود است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای دهک‌های کم درآمد پرداخت یارانه نقدی به نفع آنها است. یک خانوار چهار نفر دهک کم درآمد ماهی 1.6 میلیون تومان دریافت می‌کند در حالیکه قبل از اجرای طرح هزینه خانوار 241 هزار تومان بود و بعد از اجرای طرح این هزینه به 568 هزار تومان از کالای اساسی می‌رسد و ماهی یک میلیون تومان پول جدید برای خانوار به دست می‌آید. در دهک دوم براساس قیمت قبلی 336 هزار تومان و در قیمت جدید 803 هزار تومان، در دهک سوم مخارج به قیمت قبلی 375 هزار تومان و به قیمت جدید 918 هزار تومان و سود آنها 706 هزار تومان خواهد بود. در دهک 6 مخارج به قیمت قبلی 436 هزار تومان و به قیمت جدید یک میلیون و 48 هزار تومان خواهد بود. در دهک نهم برای خانوار چهار نفره ماهانه 18 هزار تومان به نفع آنها خواهد بود.

عبدالملکی عنوان کرد: بنابراین سه دهک درآمدی به خاطر درآمد پایین دچار فقر پروتئین بودند اما اکنون با یارانه نقدی درآمد آنها افزایش می‌یابد.

وی این اطمینان را هم داد که با گران کردن کالاها بدون ضابطه سرسخت برخورد شده و کنترل در بازار تشدید می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یک ریال از منابع آزادسازی و واقعی‌سازی ارز به جیب دولت نمی‌رود و همه آنها برای مردم توزیع می‌شود. یک بخش از آن برای یارانه معیشتی و بخشی نیز برای یارانه نان و دارو اختصاص می‌یابد.

عبدالملکی در مورد اینکه چرا این طرح در دولت‌های قبل اجرا نشد، عنوان کرد: همه اقتصاددانان به نحوه اجرای ارز 4200 تومانی اعتراض داشتند. سال 99 مجلس در بودجه 1400 تصویب کرده بود که ارز ترجیحی نباشد اما دولت قبل در اجرای آن مقاومت کرد و مجلس هم بودجه را اصلاح کرد و 8 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی اختصاص داد. دولت قبل می‌گفت دنبال دردسر نیست و روالی که کسی صدایش در نمی‌آمد را اجرا کرد و وارد چالش نشد. اما در دولت جدید رئیس جمهور از ابتدا معتقد بود ارز ترجیحی برخلاف عدالت است ولو اینکه توضیح دادن برای مردم زمان داشته باشد و عده‌ای اعتراض کنند اما سال قبل که لایحه بودجه به مجلس رفت در لایحه تصویب شد ارز ترجیحی نباشد و آنچه در مجلس تصویب شد ارز به نرخ سامانه نیما و نزدیک نرخ آزاد باشد اما قدرت خرید مردم با کالابرگ حفظ شود.

به گفته وی، قبل از اینکه زیرساخت‌ها آماده شود نباید اجرا می‌شد و قرار بود از مهرماه سال قبل این طرح اجرا شود اما روی جوانب آن کار شد و هر کاری که به نفع مردم باشد دولت دنبال می‌کند. البته مردم سؤالاتی دارند و دولت به آن پاسخ می‌دهد و قرار است با کمترین خسارت این طرح اجرا شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هر ماه که این طرح دیرتر اجرا شود 38 هزار میلیارد تومان از جیب مردم به جیب دلالان واریز می‌شود.

عبدالملکی در مورد اعتراض مردم به حذف یارانه معیشتی گفت: 90 درصد مردم یارانه معیشتی گرفتند دو گروه اعتراض دارند یکی کسانی که قبلاً یارانه 45 هزار تومانی و معیشتی نمی‌گرفتند و از سال 93 سازمان هدفمندی زیر نظر سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و سامانه این سازمان برای ثبت‌نام یارانه بسته شده بود، الان هم همه عملیات برای اعتراض به یارانه از طریق سامانه حمایت https://hemayat.mcls.gov.ir و تلفن گویای 0216369 و شماره 09200006369 اعلام کنند که در این شماره پرسیده می‌شود، اگر جزو نیروهای مسلح هستید به همان سازمان مراجعه کنید، اطلاعات آنها نزد سازمان مربوطه است و افراد دیگر کد ملی سرپرست خانوار و شماره همراه خود را وارد می‌کنند دهک آنها مشخص می‌شود و درخواست خود را برای برقراری یارانه ثبت می‌کنند.

وی افزود: فرایند بررسی کسانی که اعتراض خود را ثبت کنند، انجام می‌شود. همچنین شماره تلفن 0216369 کارشناسانی از جامعه معلولان کشور به تعداد 120 نفر شبانه‌روز پاسخگوی سؤالات هموطنان هستند. رسیدگی به اعتراضات در اسرع وقت انجام می‌شود و مردم کمی صبوری کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد معیار دهک‌ها عنوان کرد: مجموعه‌ای از متغیرهای اقتصادی مانند گردش حساب بانکی، سودهای بانکی، ملک و خانه در سامانه موجود نیست و بقیه دارایی‌های خانوار رسیدگی می‌شود.

به گفته عبدالملکی گردش مالی خانوار برای چند سال بررسی می‌شود مثلاً‌ از سال 96 تاکنون تراکنش‌ها بررسی می‌شود، ممکن است در یک مقطع رقم بزرگی در حساب آمده باشد اما ملاک نیست.

وی افزود: همه این اطلاعات با ضرایب مشخص محاسبه می‌شود و ترکیب آن یک شاخص و عددی می‌دهد که اولویت‌بندی را مشخص می‌کند و بعد خانوار در نظر گرفته می‌شود. مثلاً تعداد خودروهای یک خانوار و مجموع درآمد اعضای خانوار با هم لحاظ می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد بررسی اعتراضات مردم گفت: هر کسی اعتراض کند، بررسی می‌کنیم، اگر مشمول شد،‌یارانه او نزد سازمان هدفمندی محفوظ است و. پرداخت می‌شود، گاهی اعتراضات به خاطر عدم اطلاع مردم است که به آنها توضیح می‌دهیم.

عبدالملکی بیان داشت: سامانه وزارت کار آنقدر هوشمند نیست که تشخیص دهد یک نفر کارت خود را به دیگری داده است تا با آن تجارت کند یا برخی خودروی قولنامه‌ای فروخته‌اند که سامانه قولنامه را نمی‌شناسد و باید از ملکیت فرد خارج شود. به عنوان مثال برادر من که حساب تنخواه شرکت در دست او است به خاطر گردش مالی زیاد از شمول یارانه خارج شد.

وی در مورد کافه‌داران و رستوران‌داران با قیمت‌های جدید اظهار داشت: آنها قیمت‌گذاری از طریق صنف خود دارند و تنظیم بازار مرتب  آنها را رصد می‌‌کند که اثر افزایش قیمت کالاهای اساسی بر روی محصولات آنها چقدر است و نباید بیش از رقم مورد نظر افزایش قیمت بدهند.

* جریمه متخلفان گرانفروشی 5 برابر شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مجازاتی که برای متخلفان در نظر گرفته شده براساس مصوبه سران قوا پنج برابر شده است و سازمان تعزیرات حکومتی اجازه یافته‌اند واحدهای صنفی متخلف را پلمپ کنند و با بنر گرانفروشی به مردم اعلام کنند و در کارخانه‌هایی که قیمت بالا اعمال کنند مجازات جدی باشد و سازمان‌های صنعت و معدن و جهاد کشاورزی به محل تنظیم بازار و بازرسی و نظارت تبدیل شده‌اند.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: بنده به عنوان عضوی از دولت شرایط را متفاوت با گذشته می‌دانم و اگر کسی بخواهد تخلف کند به صرفه نخواهد بود.

وی در مورد کالابرگ عنوان کرد: براساس تکلیف قانون بودجه کالابرگ الکترونیکی باید برقرار شود که وقتی مردم به فروشگاه مراجعه می‌کنند کالاهای خاص را به تعداد مشخص خریداری کنند و قیمت کالا به اندازه قیمت قبل از اجرای طرح معیشتی خواهد بود و زمان اجرای کالابرگ از سوی دولت اعلام خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: اجرای طرح کالابرگ به خاطر سیستم‌های الکترونیکی کدنویسی و سخت‌افزاری و لجستیک 2-3 ماه طول می‌کشد و هر وقت کالابرگ الکترونیک آماده شد یارانه نقدی به کالابرگ الکترونیکی منتقل می‌شود و یارانه 300 و 400 هزار تومانی برای حمایت مردم اختصاص می‌یابد.

عبدالملکی در مورد اینکه آیا اجرای این طرح مانند دولت سازندگی است، گفت: دولت در راستای عدالت حرکت می‌کند که برمبنای نظر اقتصادی اسلامی و اقتصاد مقاومتی و نه نظریه نئولیبرال و سوسیالیستی باشد و این طرح به نفع مردم خواهد بود نه اینکه مانند دولت‌های قبل ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیرتر شوند و عده‌ای زیر چرخ تعدیل اقتصادی له شوند.

به گفته وی، با طرح اصلاح یارانه‌ها اقتصاد ملی تقویت و قاچاق کم می‌شود و مجموع شاخص‌های اقتصاد بهتر می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در مسئله تأمین کالاهای اساسی ظرف یکی دو روز آینده بازار اشباع می‌شود و دولت سیزدهم قبول کرده است که چالش اصلاح یارانه را به دوش بکشد. امیدواریم به فضل الهی این طرح موفق شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
استمرار برخورد ها در سراسر کشور تا حداقل ۶ماه که این طرح مهم و حیاتی جراحی اقتصادی کاملا اجرا و مستقر شود و دلار ثابت یا نزولی شود تا قاچاق بی صرفه شود و قیمت کالاها هم ثابت بماند لذا عزیزان امنیتی این مدت غفلت نکنند که خسارت جبران ناپذیر است
بسه دیگه بسه
Iran, Islamic Republic of
خسته نشدید؟!!!
Iran, Islamic Republic of
تو چطور خسته نشدی ؟
Iran, Islamic Republic of
از چی خسته بشن خدمت رسانی خستگی نداره 8 سال شماها خودرین و خوابیدین اینه نتیجه اش . میترسی همه کارهای نکردتون رو بشسه
Iran, Islamic Republic of
اگر بودجه صدا و سیمای ملی قطع بشه همه چی درست مشه
Iran, Islamic Republic of
تو هم که مشسکلت فقط بودجه صدا و سیماست اگه پول سلبریتی ها قطع بشه چی انوقت ناراحت میشی
داود
Iran, Islamic Republic of
سلام.برادر محترم چرا یارانه رو با صدقه جابجا می کنید.شما استدلالتون بابت یارانه درسته ولی پرداختتون اشتباهه.
روحانی
Iran, Islamic Republic of
اداره کشور در تحریم و جنگ اقتصادی یادگار همیشه ماندگار روحانی
Iran, Islamic Republic of
روحانی جرات داره بیاد بین مردم تا میزان محبوبیتش رو بفهمه
Iran, Islamic Republic of
میاد خوب هم میاد البته شاید میدان 15 خرداد نیاد اما تجریش و ولنجک چرا نظرت؟
Iran, Islamic Republic of
وجدانا کار خیلی درستی بوده که باید سال 96 که دلار 10 هزار تومن بود انجام میشد.
Iran, Islamic Republic of
خوب کاری کرد که نکرد اون موقع هم که نکرد رگ خواب امثال شما رو میدونست که انجام بده نده برای شما یکیه شما قرتو خیابون میدی و او هم رایش رو میاره پس ساکت باشی خوبه
Iran, Islamic Republic of
بیشتر کسانیکه با این طرح مخالف هستند کسانی هستند که یارانه نگرفتن والا اونها هم موافق طرح میشدن
Iran, Islamic Republic of
یکی از کارهای باارزش ومفید جامعه بوده بیان کنید
Iran, Islamic Republic of
شما با این طرح کلا سفره مردم را جمع کردید.
Iran, Islamic Republic of
الحمدلله سفره ما که بزرگتر شد . تمام کسانیکه منفی میدهند همه اونهایی هستند که یارانه نگرفته اند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
البته اگه بیت الماله باید به همه داد÷
Iran, Islamic Republic of
.... وجدانا توی محله ما که اطراف تهران هستیم خیلی از مردم بابت این واریزی یارانه خوشحال شدن چون قبلا فقط گرون میشد و چیزی بهشون نمیدادن و الان گرون شده و یه پولی هم واریز شده
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
این مردم کسی که تو چشمشون نگاه کنه ..... رو بیشتر دوست دارن تا کسیکه بخواد از زندگی و آبروش بزنه تا اقتصاد از هم نپاشه
Iran, Islamic Republic of
مگر می شود پدری بدلیل سرمایه دار بودن یک فرزند او را از ارث محروم کند و یا همه می دانیم در علم مدیریت دو نوع پرداخت در سازمان داریم مستقل از فعالیت و وابسته به فعالیت ، اولی را صرفا با توجه به عضویت به همه پرداخت می کنند و دومی را بر اساس نوع فعالیت و اثر بخشی اما شما هیچ کدام را در نظر نگرفتین نه علمی و نه اسلامی را.
Iran, Islamic Republic of
به چه حقی یارانه مرا حذف کردی .
Iran, Islamic Republic of
اگه میگذاشتن برجام مورد نظر آمریکا امضا بشه و تمام موشکها رو می دادیم میرفت الان دلار شده بود 100 تومن و نیازی نبود یارانه بدیم . ...!!!!!
Iran, Islamic Republic of
علم اقتصاد متکی به پیش فاکتور هایی است که اگر آنها نباشند فقط دور خود چرخیدن است. علم مدیریت اقتصاد نیز به زبان ساده براورده ساختن نیازهای روزمره و عرف جوامع بشری بر اساس دخل و پس انداز کردن
Iran, Islamic Republic of
جنابعالی فکری بحال تامین اجتماعی بکنید که ۸ سال مدیریت اصلاح طلبان در هیئت امنا هیئت مدیره و مدیریت آن باعث کسری و بدهی چند ده هزار میلیاردی شد.
United States
در محاسبات ریاضی برای مقادیر خیلی خیلی کم به جای اپسیلون و یوپسیلون باید از ریال استفاده کنیم!!!!
بی نام
Iran, Islamic Republic of
سلام
لطفاً این عددی (۴۰۰ هزار میلیارد) که آقای وزیر گفتن رو بر ۶۳ میلیون(تعداد افرادی که این یارانه جدید رو گرفت تن) تقسیم کنید؟
United States
6,349,206 تومان میشود که باید سالیانه به اقشار کم درآمد پرداخت شود انشالله...!!!!
بنده خدا
Iran, Islamic Republic of
.
اللهم عجل لولیک الفرج