چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۲
۸

تعطیلات عید سعید فطر افزایش می‌یابد

شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب: 799344
جمعی از نمایندگان مجلس طرح اصلاح قانون افزایش تعطیلی عید سعید فطر را تهیه و تدوین کرده‌اند.
تعطیلات عید سعید فطر افزایش می‌یابد
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح قانون افزایش تعطیلی عید سعید فطر را تهیه و تدوین کرده و جهت بررسی در جلسه علنی تقدیم هیئت رئیسه مجلس کرده‌اند.

متن کامل طرح نمایندگان برای اصلاح قانون افزایش تعطیلی عید سعید فطر به شرح زیر است:

در سال‌هایی که در تقویم رسمی، ماه رمضان 29 روزه اعلام شده ولی به علت عدم رؤیت هلال ماه، ماه رمضان سی روزه می‌شود و یا در سال‌هایی که رمضان 30 روزه اعلام شده ولی به علت رؤیت هلال ماه، ماه رمضان 29 روزه می‌شود، با تغییر ارتباط تقویم هجری شمسی و هجری قمری، شاهد تغییر یک روزه تعطیلات هستیم. این تغییر باعث می‌شود تا برنامه‌ریزی نیروهای اداری و خانواده‌ها با مشکل مواجه شود.

به نظر می‌رسد که اگر این قانون به این شرح اصلاح شود که در دو حالت ماه رمضان بیست و نه روزه، تعطیلات تقویم شمسی در دو روز اول و دوم شوال و در حالت رمضان سی روزه، تعطیلات در دو روز سی‌ام رمضان و اول شوال باشد، زمان تعطیلات در تقویم تاریخ هجری شمسی عوض نخواهد شد.

به عبارت دیگر در جهت رفاه حال مردم و قابل برنامه‌ریزی بودن وقت مردم، می‌توان پیشنهاد داد که روز اول شوال به صورت قطعی تعطیل و روز دیگر تعطیل بسته به اینکه رمضان سی روزه و یا بیست و نه روزه باشد، روز دیگر تعطیل، قبل و یا بعد از این روز باشد.

در این حالت وقتی که براساس پیش‌بینی تقویم هجری شمسی، چه ماه رمضان 30 روزه و یا 29 روزه باشد، دو روز تعطیل رسمی وجود دارد، به گونه‌ای که اگر رمضان 30 روزه بود، روز 30 رمضان و اول شوال تعطیل باشد و اگر رمضان 29 روزه بود روزهای اول و دوم شوال تعطیل اعلام شود. مزیت این اقدام این است که اگرچه دو روز تعطیل در تقویم هجری قمری متغیر است، ولی دو روز تعطیل در تقویم هجری شمسی ثابت و برای تهیه بلیط سفر و برنامه تفریح خانواده‌ها و انجام امور کاری و اداری قابل برنامه‌ریزی است.

برای حل این مشکل، قانون مربوطه به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

متن طرح

ماده واحده: ماده واحده قانون تعطیلی عید سعید فطر مصوب 1390/6/6 به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

عبارت «عید فطر» در ماده (1) لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور مصوب 1359/4/8 شورای انقلاب به عبارت «عید سعید فطر دو روز (روز سی‌ام ماه رمضان (در صورت سی روزه بودن ماه رمضان) و اول شوال و یا اول و دوم شوال (در صورت 29 روزه بودن ماه رمضان))» اصلاح می‌شود.

این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
که چی بشه!!!
Iran, Islamic Republic of
همین که هست سه روز دیگه اضافه بشه و از تعطیلات دیگه کم بشه مثل 29 اسفند یا و...
United States
انشالله به مانند نوروز برای عید سعید فطر هم ۱۵ روز تعطیلی رسمی اعلام گردد.
Iran, Islamic Republic of
واقعا مجلس انقلابی از این که به فکر مردم عستید و چنین تصمیمات قوی و عالمانه و حکیمانه ای می گیرد تا مهمترین مشکلات مردم و کشور کاملا حل شود ، زبان می گیره از شما تشکر کنم.
کاش شما رو هر چه زودتر به خارج صادر کنند تا دنیا رو نجات بدید و ما رو به حال خود ول کنید
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
اینکه همون دو روزه، دقیقا چی افزایش پیدا کرده؟
Iran, Islamic Republic of
واقعا خدا خیرشون بده به فکر ما مردم هستند!!
Iran, Islamic Republic of
چه طرح بیخودی!؟؟
Iran, Islamic Republic of
نان پدر و شیر مادر حلالشون باد