جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
 
۰

تقویت ۹ برابری آنتی‌بادی‌ها

دوشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۳
کد مطلب: 798945
بر اساس تحقیقات جدید، فاصله طولانی تر بین دو دوز اولیه واکسن کووید۱۹ می تواند تا ۹ برابر بیشتر آنتی بادی تولید کند.
تقویت ۹ برابری آنتی‌بادی‌ها
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، علاوه بر این، برای کسانی که قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا شده اند، هشت ماه پس از عفونت ممکن است زمان مناسبی برای واکسینه شدن باشد.

«اشلی اوتر»، محقق ارشد از آژانس امنیت سلامت بریتانیا، در بیانیه‌ای گفت: «فاصله زمانی بین قرار گرفتن در معرض ویروس و واکسیناسیون نقش مهمی در پاسخ‌های آنتی بادی پس از واکسیناسیون دارد.»

وی افزود: «با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این میزان بالاتر آنتی بادی محافظت بیشتری در برابر بیماری کووید ۱۹ ایجاد می‌کند و چگونه این فاصله طولانی‌تر بین دوزها ممکن است بر پاسخ‌های تقویت کننده تأثیر بگذارد یا خیر، مورد نیاز است.»

محققان آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا میزان آنتی‌بادی را در نمونه‌های خون نزدیک به ۶۰۰۰ کارمند مراقبت‌های بهداشتی بریتانیا که واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده بودند، اندازه‌گیری کردند.

حدود ۴۰۰۰ شرکت کننده اولین دوز واکسن خود را حداقل ۲۱ روز زودتر و حدود ۲۰۰۰ دوز دوم خود را حداقل ۱۴ روز زودتر دریافت کرده بودند. آنها بر اساس سابقه عفونت به عنوان قبلاً مبتلا به کووید ۱۹ یا بدون عفونت قبلی طبقه بندی شدند. بیش از ۹۹ درصد از افرادی که عفونت قبلی نداشته بودند، آنتی بادی علیه ویروس کرونا تولید کردند.

پس از اولین دوز، افرادی که عفونت قبلی داشتند تا ۱۰ برابر بیشتر از افرادی که آلوده نشده بودند، سطح آنتی بادی بیشتری داشتند. پس از دوز دوم، آنهایی که عفونت قبلی داشتند سطوح آنتی بادی شأن دو برابر بیشتر از افرادی که آلوده نشده بودند، بود.

محققان دریافتند که فاصله زمانی طولانی‌تر بین دوزها، با سطوح آنتی‌بادی مرتبط است بطوریکه در شرکت‌کنندگانی که قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا نشده بودند، به ویژه پس از ۱۰ هفته، تا ۹ برابر بیشتر بود. این اثر در میان جوانان بارزتر بود.

فاصله بین دو دوز تزریقی بر سطح آنتی بادی در افرادی که عفونت قبلی داشتند تأثیری نداشت. با این حال، فاصله طولانی‌تر بین عفونت و واکسیناسیون با سطوح آنتی بادی بالاتر مرتبط بود. به عنوان مثال، افرادی که اولین دوز واکسن خود را حدود هشت ماه پس از عفونت تزریق کردند، میزان آنتی بادی شأن هفت برابر بیشتر از افرادی بود که سه ماه پس از عفونت واکسینه شده بودند. این میزان پس از هشت ماه به این سطح رسید، که نشان می‌دهد هشت ماه پس از عفونت ممکن است زمان مطلوب برای واکسیناسیون پس از عفونت باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *