پنجشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۲ - 23 Mar 2023
 
۰

ادعای زلنسکی درباره تلاش روسیه برای قتل او

جمعه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۲
کد مطلب: 798672
زلنسکی در گفت وگو با هفته نامه تایم ادعا کرده که نیروهای تکاور و چتربازان روس در ساعت های اولیه آغاز جنگ، برای ترور یا دستگیر کردن او و خانواده اش به مجتمع ریاست جمهوری در کی یف حمله کرده بودند.
ادعای زلنسکی درباره تلاش روسیه برای قتل او
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایرنا، از هفته نامه تایم؛ زلنسکی به سیمون شوستر خبرنگار تایم که ۲ هفته در کی یف بوده، گفت: چتربازان روس در نخستین ساعت های آغاز جنگ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) برای یافتن او و خانواده اش، وارد ناحیه ساختمان های دولتی در کی یف شده بودند.

 زلنسکی با پراکنده خواندن خاطراتش از چند ساعت نخست جنگ در بامداد پنجشنبه، افزود: پس از آغاز حملات هوایی و بمباران ها که صدای بلندی داشت، به همراه اولنا زلنسکا همسرش، دختر ۱۷ ساله و پسر ۹ ساله اش را بیدار کردند تا آماده فرار شوند.  

اندری یرمک رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز به تایم گفت: ارتش به زلنسکی اطلاع داد که گروه های چتربازان ارتش روسیه برای کشتن یا اسارت او و خانواده اش در کی یف فرود آمده اند. رخدادهای آن شب را قبلا تنها در فیلم های سینمایی دیده بودیم.

تایم نوشت: تیراندازی هایی در اواخر شب و هم زمان با آغاز نخستین روز جنگ در اطراف مجتمع ریاست جمهوری رخ داد. نگهبانان داخل مجتمع، چراغ ها را خاموش و جلیقه های ضد گلوله و تفنگ و مسلسل برای زلنسکی و نزدیک به ۱۲ تن از دستیاران و اطرافیانش اوردند. مجتمع کاملا به دیوانه خانه تبدیل شده بود.

نظامیان روسیه ۲ بار در هنگام اقامت خانواده زلنسکی درون مجتمع، برای حمله تلاش کردند. زلنسکی در شب بعد با رد چند پیشنهاد برای انتقال به مکان امن تر و یا پیشنهاد ایالات متحده و انگلیس برای خروج از کشور و تشکیل دولت در تبعید، برای ضبط پیام تصویری با گوشی خود به حیاط مجتمع رفت.

زلنسکی به تایم گفت: در آن هنگام کاملا از نقش خود در این جنگ آگاه شده و دریافته بودم که تحت نظر قرار دارم و به یک نماد تبدیل شده ام و باید همانند یک رئیس کشور اقدام و رفتار کنم.

پیش از این نیز گزارش‌هایی به نقل از مقامات دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و اوکراین منتشر شده بود، مبنی بر این‌که زلنسکی به عنوان «هدف شماره یک» نظامیان روس، در خطر دستگیر یا کشته شدن قرار دارد.

روزنامه واشینگتن پست یک روز پس از حمله روسیه به نقل از یکی از دستیاران زلنسکی نوشت: رئیس سیا در سفر ژانویه به اوکراین، به رئیس جمهوری اوکراین درباره تهدید فزاینده روسیه و امنیت شخصی او هشدار داده بود.

در روزهای نخست حمله هم گزارش‌هایی منتشر شد  که واشنگتن به زلنسکی پیشنهاد کرده که او را از کشور خارج کند، اما او با رد این پیشنهاد، از ایالات متحده درخواست سلاح کرده بود تا بتواند از کشورش دفاع کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *