کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بازیگران چقدر پول می گیرند!؟

8 ارديبهشت 1401 ساعت 0:13

در همه جای دنیا ستاره های سینما و دیگر مدیوم های نمایشی تاثیری مهم در موفقیت آثار دارند طبیعی است که بر اساس فاکتور هایی چون محبوبیت، موفقیت های گیشه و البته آیتم های تبلیغاتی موثر در دیه شدن اثر صاحبان آثار برای جذب یک بازیگر هزینه می کنند موضوع را با ابعاد مختلف بررسی می کنیم.


به گزارش جهان نیوز به نقل از برنا، بسیاری از مردم علاقه مند هستند بدانند هر بازیگر چقدر دستمزد می گیرد ؟ مبنای دستمزد بازیگران چیست؟ آیا سینما بهتر از تلویزیون دستمزد می دهد؟ این حقیقت دارد که سینمایی ها در تلویزیون دستمزد بیشتری تقاضا می کنند؟

یکی از نکاتی که قطعا در درخشش،جذابیت و گیرایی هر اثر نمایشی (تئاتر، سینما و تلویزیون) موثر است و طبیعتا تولید کنندگان و البته این روزها مدیران تلویزیون، پلتفرم‌ها و حتی صاحبان فیلم های سینمایی براساس آن فاکتور مهم اثرشان را تولید می کنند، ویترین و یا حضور بازیگران آن اثر است.

به هر حال بازیگر به عنوان نوک هرم دیده شدن یک اثر نقش مهمی در موفقیت و اقبال عمومی کار دارد. بدیهی است که با این تعریف تهیه کنندگان در سینما برای جذب مخاطب بیشتر،تهیه کنندگان در تلویزیون برای دیده شدن اثر و حتی رقابت با دیگر شبکه های تلویزیونی و البته تهیه کنندگان و صاحبان اثر در پلتفرم ها که این روز ها برای رقابت با یکدیگر اتفاق بیزینسی را تجربه می کنند که این موضوع در گیرایی و حفظ مخاطب تا پایان اثر در پلتفرم ها مهم و موثر است به سراغ بازیگرانی میروند که بتوانند بار اصلی کار در جذب مخاطب را به دوش بکشند.

پس واقعیت این است که بازیگران، مهم ترین و موثر ترین اعضای یک اثر هستند به رغم اینکه در تولید یک اثر نمایشی مقوله های مهمی چون کارگردانی، تصویربرداری، دکور و صحنه ،طراحی گریم و... نقش دارند اما بازیگران هستند که با توجه به وزانت و طبقه ی تاثیرشان به لحاظ محبوبیت، سبقه و البته توانمندی و استعداد بالاترین دستمزد ها را به خود اختصاص می دهند.
 
سوالی که برای خیلی از مردم عام جامعه معمولا ایجاد می شود این است که آیا دستمزد های نجومی مخصوص تمام بازیگران است؟

آیا همه بازیگران می توانند دستمزد های بالا دریافت کنند؟

آیا دستمزد ماهی یک میلیارد و پانصد میلیون تومان برای تمام بازیگران یک پروژه است؟

آیا براورد هزینه های یک پروژه در سینما،تلویزیون و آثار نمایش خانگی اجازه می دهد بیش از سه بازیگر گران در آثار حضور داشته باشند؟

واقعیت این است که فاصله ی دستمزد میان ستاره ها ، بازیگران تاپ درجه یک، بازیگران تاپ درجه دو،بازیگران معمولی و بازیگران تازه از راه رسیده بسیار متفاوت است.

در حال حاضر فیلم هایی روی پرده سینما هستند و آثاری در پلتفرم ها در حال پخش و توزیع هستند که فاصله ی دستمزد بازیگر نقش اول و پارتنر مقابلش چیزی حدود ماهانه هشتصد میلیون تومان است و درواقع تنها ستاره ها هستند که با دستمزد بالا با پروژه ها قرارداد می بندند.

و گاهی درکنار میز صرف ناهار در یک پروژه سینمایی فردی با دستمزد ماهی پنج میلیون تومان نشسته است و کمی آن طرف تر دستمزد بازیگر دیگر برای هر ماه پانصد میلیون تومان است اما هر دو جلوی یک دوربین می روند و هر دو در تیتراژ یک اثر با جایگاه متفاوت قرار می گیرند.

سال ها کار تهیه و تولید و مشاوره با سازندگان و تولید کنندگان آثار مختلف می گوید بیش از 60%  هزینه های تولید یک اثر نمایشی چه در سینما،چه در تلویزیون و چه در پلتفرم ها متعلق به بازیگران است.

بدیهی است که در این شرایط پول هنگفتی از پروژه خرج بازیگران می شود و قطعا عوامل تهیه و تولید مجبور هستند از مابقی کار بزنند تا بتوانند بازیگران مد نظر کارگردان و گاهی بازیگران مد نظر مدیران تلویزیونی را در پروژه حاضر کنند.

آیا می دانید دستمزد تعداد زیادی از بازیگران یک پروژه از کارگردان بیشتر است؟

آیا می دانید برخی از بازیگران حتی پارتنر مقابلشان را خوشان انتخاب می کنند؟

آیا می دانید بازیگران حتی توانایی این را دارند که فیلمنامه را به نفع و سلیقه و مذاق خودشان تغییر دهند؟

درواقع این مسئله نشان از آن دارد که بازیگر محوری آسیبی است که می تواند سینما و دیگر حوزه های نمایشی را تحت شعاع خود قرار دهد.

اگرچه در تمام این سال ها شاهد این بوده ایم که برخی اوقات کارگردانان کار بلد چه در سینما، چه در تلویزیون، چه در شبکه نمایش خانگی با به دست گرفتن یک فیلمنامه ی قوی به جای اینکه ستاره ها را مقابل دوربین ببرند بازیگران با استعداد و توانمند را به کار گرفته اند  و با قصه ای ناب، جذاب و پر کشش اتفاقی ماندگار را رقم زدند.

اما نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که ستاره ها به همان اندازه که می توانند با دریافت دستمزد های نجومی اثر را نجات دهند به همان اندازه نیز می توانند سم به زمین خوردن کار باشند.

در این شرایط باید مبنای درستی برای انتخاب بازیگر اتخاذ شود. تهیه کنندگان تازه از راه رسیده و نابلدی که تمام تخم مرغ خود را در  سبد یک ستاره قرار می دهند و نمی دانند حتی ستاره ها هم برای درخشیدن به یک فیلمنامه قوی و یک پارتنر کار بلد و یک فضای دراماتیک دارای پتانسیل احتیاج دارند تا بدرخشند، معمولا هم در بحث سرمایه شکست می خورند و هم در بحث حرفه ای جایگاهی برای اثرشان نمی توان متصور بود.

در این شرایط است که باید گفت ستاره ها و دستمزدشان نکته ای نیستند که قابل کتمان باشند اما مدیریت فکورانه در انتخاب بازیگر ، مدیریت هوشمندانه در انتخاب سوژه و فیلمنامه ، مدیریت هوشمندانه در چیدمان بازیگری می تواند راه نجات باشد تا پروژه از درد و بلای بازیگر محور شدن فرار کند و به سمت یک اثر قابل دفاع و جذاب برود.

اگرچه بازیگران حجم اصلی هزینه های یک پروژه را به خود اختصاص می دهند اما اگر سری بگردانیم و تمام آثار موفق سینمای ایران را ورق بزنیم خواهیم دید که برخی از تولیدات ماندگار سینمای ایران از گذشته تا  امروز مستقیما به استفاده درست تیم تولید از گروه بازیگران مرتبط بوده است.

اگر امروزه بیش از بیست بازیگر ستاره ی سینما مستقیما از دنیای تئاتر آمده اند به این نکته برمی گردد که تیم تولید با تفکر و تدبیر ستاره سازی کرده اند نه اینکه به سراغ ستاره های گران سینما بروند تا از لقمه ی آماده دیگران استفاده کنند.

با فرمول ستاره ساختن به جای سود بردن از ستاره های آماده با فرمول استفاده از بازیگران کاربلد و با استعداد تئاتر می توان ویترین بازیگری جذاب و متفاوتی را رو کرد و این ریسک را به جان خرید که به جای گذاشتن تمام تخم مرغ ها در یک سبد، سبدی را مهیا کرد تا همه ی افراد در جای درست خود قرار بگیرند.

پروانه معصومی: در اکثر مواقع میزان دستمزد بازیگران به میزان توانایی بازیگر در جذب مخاطب بستگی دارد/ در دستمزد بازیگران عدالتی برقرار نیست!

پروانه معصومی بازیگر سریال «در کنار پروانه‌ها» در خصوص فعالیت های اخیر خود به خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: درحال حاضر به دلیل ویروس منحوس مشغول هیچ کاری نیستم و در هیچ پروژه ای حاضر نشدم و تا جایی که بتوانم از کار کردن در این موقعیت و شرایط اجتناب می کنم.

این بازیگر در خصوص آخرین فعالیت کاری خود بیان کرد: آخرین اثری که در آن به ایفای نقش پرداختم سریال « در کنار پروانه ها» بود که لوکیشن این سریال در شمال کشور بود چرا که من به دلیل دوری از  فضای تهران و به علت دور بودن از شلوغی ترجیح دادم در شمال کشور به ایفای نقش در این سریال بپردازم.

معصومی در این خصوص که چرا تفاوت زیادی بین دستمزد بازیگران وجود دارد اظهار کرد: در این مسیر قطعا افرادی که به برخی از بازیگران دستمزد های نجومی و کلان می دهند تنها به این دلیل است که آن بازیگر توانایی جذب مخاطب را داشته و مورد قبول جامعه واقع شده است.

به نظر من اگر این هنرمندان نباشند ممکن است تا کار عده ای از فیلمسازان بی رونق شود و یا فروش خوبی از آن به دست نیاورند به همین دلیل سعی می کنند تا از بازیگران معروف و مقبول جامعه استفاده کنند.

او در این باره که آیا دستمزد او در بازیگری با وضعیت اقتصادی امروز جامعه مطابقت و همخوانی دارد یا خیر تاکید کرد : خیر.

چنین چیزی نیست چرا که من تنها از طریق بازی امرار معاش نمی کنم.

پروانه معصومی در پایان به خبرنگار برنا گفت: از وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای محمدمهدی اسماعیلی و رئیس جدید تلویزیون آقای پیمان جبلی درخواست این را دارم تا جایی که می توانند سعی کنند عدالت در همه جا چه در تلویزیون، چه در سینما و چه در تئاتر و حتی در vod ها برقرار شود  چراکه متاسفانه ما از عدالت محروم هستیم.

امیر غفارمنش: دستمزد بازیگران امروز با محبوبیت شان رابطه مستقیم دارد!/ هنرمندان ایرانی از بی‌پولی خانه‌نشین شدند

امیر غفارمنش در خصوص فعالیت‌های اخیر خود به خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: در حال حاضر مشغول کار در «کلبه عمو پورنگ» هستم.

یک مجموعه تلویزیونی ایرانی در ژانرهای کمدی، خانوادگی و موزیکال به کارگردانی احمد درویشعلی‌پور، نویسندگی محمد درویشعلی‌پور و تهیه‌کنندگی مسلم آقاجان‌زاده‌ است.

فیلمبرداری این مجموعه در تهران، محله دهکده المپیک، در سوله‌ای حوالی پل آزادگان و دریاچه چیتگر انجام می‌شود  و در آبان ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد.

از نوآوری‌های دیگر این مجموعه می‌توان به پوشیدن یک لباس قومی ایرانی و توضیح درباره آن در هر قسمت توسط شخصیت عمو پورنگ اشاره کرد.

او در پاسخ به این سوال که بازخورد ها از نقش شما در کلبه عمو پورنگ مثبت بوده یا خیر؟ اظهار کرد: بله، خداراشکر بازخوردها تاکنون مثبت بوده و احساس می‌کنم کار برای کودکان درست‌ترین روش ممکن است و روند تغییر برای آن‌ها بسیار بهتر و راحت‌تر صورت می‌گیرد.

این بازیگر در این خصوص که آیا طی مراحل کار واکسینه شده یا خیر؟ بیان کرد: بله من واکسن برکت زده‌ام.

غفارمنش در خصوص میزان تولیدات در دوران کرونا اظهار کرد: من به دلیل اینکه مشغول کار بوده‌ام متوجه تغییرات در روند تولید نشده‌ام اما بسیاری از همکاران من به خصوص افرادی که در تئاتر مشغول به کار هستند شرایط بسیار بدی از لحاظ کاری دارند و خانه نشین شدند و درآمد کافی ندارند.

مسلما اگر این شرایط در کشورهای دیگر اتفاق افتاده بود مسئولین مستمری ثابتی به هنرمندان می دادند ولی متاسفانه در ایران چنین نیست و در این دو سال با ورود کرونا شرایط نا مساعدی برای اهالی تئاتر رقم خورده و این شرایط به شدت بحرانی است.

این بازیگر تلویزیون و سینما در این خصوص که چرا تفاوت زیادی بین دستمزدهای بازیگران وجود دارد؟ تصریح کرد: تنها دلیل آن به محبوبیت آن‌ها نزد مخاطب بر می‌گردد چراکه هرقدر یک هنرمند محبوبیت داشته باشد مردم از آن اثر هنری بیشتر استقبال می‌کنند و حتی در برخی موارد به خاطر تماشای هنر آن‌ها به سینما می‌روند یا پای آثار تلویزیون می‌نشینند به همین دلیل آن اثر فروش بیشتری دارد و به همان میزان دستمزد و حقوق آن‌ها بالاتر و متفاوت‌تر از بقیه هنرمندان است.

او در پایان و در این باره که از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین از رئیس جدید صدا و سیما چه درخواستی دارد؟ خاطرنشان کرد: درخواستی که از محمدمهدی اسماعیلی و پیمان جبلی دارم این است که شرایط کار و بیمه برای بازیگران فراهم شود و مهم‌ترین گزینه مسائلی که باعث می‌شود تا هنرمندان تماشاگر خود را از دست دهند و در واقع تفکراتی که باعث دوری برخی از نامداران هنر از مردم می‌شود از بین رود و خط قرمزها را کمتر کنند تا مردم کمی از این شرایط سختی که در آن قرار دارند فاصله بگیرند. وزیر ارشاد نیز تا جایی که می‌تواند پشت هنرمندان بایستد.

زهره صفوی: عوامل زیادی در درآمد و دستمزد بالای بازیگران موثر هستند/ محبوبیت و مقبولیت بین مردم یکی از عوامل دستمزدهای بالاست.

زهره صفوی، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما وتلویزیون، در خصوص فعالیت‌های اخیر خود به خبرنگار فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا گفت: در حال حاضر مشغول هیچ کاری نیستم و به هیچ عنوان به مدت یک سال در هیچ پروژه‌ای حاضر نشدم البته پیشنهادات زیادی برای بازی در فیلم و سریال‌ها به من شد اما به دلیل ویروس منحوس با هیچ کدام قرارداد نبستم.

او در ادامه بیان کرد: آخرین کاری که در کارنامه دارم دو سال پیش در مجموعه تلویزیونی کمدی «دوپینگ» به کارگردانی رضا مقصودی، تهیه‌کنندگی سید امیر پروین‌حسینی و نویسندگی رضا مقصودی و افرا جورابلو به ایفای نقش پرداختم.

این بازیگر پیشکسوت در این باره که چرا تفاوت زیادی بین دستمزدهای بازیگران وجود دارد تصریح کرد: این موضوع به مسائل مختلفی از جمله: پارتی، محبوبیت و مقبولیت بین مردم، بازی و اکت درست و به جا و .... بر می گردد به نظر من بازیگری که توانایی این را داشته باشد تا بتواند در دل مردم جا باز کند مستحق این است تا به اندازه هنرمند بودنش کسب درآمد کند ولی از طرفی نیز برخی از هنرمندان پیشکسوت از یاد ها رفته اند و با وجود اینکه در دوران گذشته از محبوبیت و توانایی بالایی برخوردار بودند امروزه مورد استقبال قرار نمی گیرند و دستمزدی هم ندارند.

ولی به هرحال این حق بازیگران است که دستمزد های بالا بگیرند چرا که وضعیت جامعه در موقعیت خوبی قرار ندارد و هنرمندان به حقوق بالا نیاز دارند.

او در این باره که آیا دستمزد او با وضعیت اقتصادی جامعه همخوانی دارد یا خیر بیان کرد: خیر، به هیچ عنوان همخوانی ندارد و همه چیز درحال  نوسان است.

زهره صفوی در پایان و در این خصوص که چه درخواستی از وزیر فرهنگ و رئیس جدید تلویزیون دارد؟ گفت: تنها درخواستی که دارم این است که هوای پیشکسوتان هنر را داشته باشد و حال آنان را دریابد.

در کنار آن نیز تا جایی که می تواند پشت هنرمندان بایستد و به آنان پشت نکند.


کد مطلب: 798416

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/798416/بازیگران-چقدر-پول-می-گیرند

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com