شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ - 10 Jun 2023
 
۰
۱

خطیب زاده: توافقی در دسترس نداریم

دوشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب: 797651
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آزادسازی منابع مردم و بازگشت پول‌های ایران به کشور به هیچ کشور ثالثی ربطی ندارد، گفت: آن‌چه که در وین در حال گفتگو است با رعایت تمام مفاد برجام است.
خطیب زاده: توافقی در دسترس نداریم
به گزارش جهان نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری، ضمن تبریک روز ارتش، گفت: آنها در کنار دیگر دلاورمردان اجازه ندادند حتی یک میلیمتر از خاک ایران عزیز در اشغال خارجی باشد و امروز تمامی حیثیت، جان و مال و ناموس این مملکت تحت حفاظت این عزیزان قرار دارد.

وی در واکنش به سوالی در خصوص رفع تحریم‌های سپاه در دولت گذشته، گفت: موضوعات باقی‌مانده در گفتگوهای وین برای همه روشن است. در ۱۱ ماه گذشته در مذاکرات همواره گفتیم تا زمانی که درباره همه مسائل توافق نشود، درباره هیچ چیز توافق نمی‌شود. امروز هم توافقی در دسترس نداریم که درباره آن[توافق] صحبت کنیم.

خطیب‌زاده تصریح کرد:  موضوعات باقی‌مانده به محض آنکه تمام شود می‌توانیم بگوییم توافق در دسترس است.

آزادسازی پول‌های ایران به هیچ کشور ثالثی ربطی ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص اخباری مبنی بر آزادسازی منابع ارزی کشورمان گفت: آزادسازی منابع ایران و بازگشت پول‌هایی که از صادرات کالا و خدمات از ایران به کشورهای دیگر انجام شده است ربطی به هیچ کشور ثالثی ندارد و اینکه آمریکا تلاش می‌کند درباره هر موضوع مربوط به ایران مداخله کند نشان می‌دهد تا چه حد با ادعاهای آمریکا و دولتِ بایدن فاصله دارد. آنچه ما انجام می‌دهیم در چارچوب منافع قطعی مردم ایران است. 

خطیب‌زاده افزود: هیأتی به تهران آمد و درباره آزادسازی بخشی از منابع ایران توافقاتی انجام شد که این موضوع نه به آمریکا مرتبط است و نه اجازه می‌دهیم آمریکا به جزئیات آن ورود کند. 

نامه «امیرعبداللهیان» به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی
وی در واکنش به یورش نظامیان صهیونیست به مسجد الاقصی نیز، گفت: بار دیگر شاهد هتک حرمت مسجدالاقصی بودیم و رژیم جعلی صهیونیستی یورشی را به نمازگزاران و روزه‌داران انجام داد و تعداد زیادی را مجروح کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: روند عادی‌سازی سران برخی کشورهای عربی و اسلامی با این رژیم آن‌ها را بیشتر جری کرده تا ددمنشی‌های خود را گسترش دهند. ایران ضمن محکومیت شدید، اقدام خود را در سطح سازمان همکاری اسلامی و وزرای کشورهای اسلامی انجام داده است و آقای امیرعبداللهیان نیز نامه‌ای را به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی فرستاد. 

خطیب‌زاده گفت: طی روزهای آتی این روند را ادامه می‌دهیم، چون رژیم زیاده خواه و بحران آفرین صهیونیستی تنها با پاسخ محکم دست از این اقدامات برمی‌دارد.

سفیر اوکراین بهتر است متوجه مواضع دولت خود شود
وی در واکنش به اظهارات سفیر اوکراین در تهران، گفت: سفیر اوکراین یک بار دیگر توئیت وزیر امور خارجه اوکراین را بخواند تا متوجه مواضع دولتش بشود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص روابط ایران و عراق گفت: در روابط ایران و عراق موضوعات دوجانبه بین المللی و منطقه‌ای زیادی وجود دارد. البته در حوزه روابط دوجانبه، راه‌آهن شلمچه از جمله موضوعات در حال پیگیری در کمیسیون مشترک است.

خطیب‌زاده افزود: همچنین برخی پروژه‌های مشترک از جمله روان‌سازی صدور روادید برای اتباع دو کشور در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: عراق همچنین نقش قابل توجهی در منطقه و در گفتگوهای ایران و عربستان دارد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: سفر وزیر خارجه به تهران نیز در این خصوص و نگرانی تهران از حضور برخی از طرف‌های ثالث در عراق بود که انتقال نظرات صورت گرفت.

خطیب‌زاده همچنین در واکنش به هتک حرمت به ساحت قرآن در سوئد گفت: آنچه در سوئد اتفاق افتاد بسیار منزجر کننده بود. جمهوری اسلامی ایران به اشد وجه اهانت به ساحت قرآن مجید را محکوم می‌کند و تکرار این موضوع توسط اتباع سوئد جای تاسف عمیق دارد.

وی افزود: منتظر هستیم که دولت سوئد به سوء استفاده از آزادی بیان و فراهم کردن فضا برای آزادی نفرت پراکنی پایان دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: قلوب جهان اسلام از این هتک‌حرمت‌هایی که در سایه‌ی آرامش و امنیتی که غرب برای هتاکان فراهم کرده است، جریحه‌دار شده است.

 زنجیره انتفاع اقتصادی ما در مذاکرات باید لحاظ شود
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه رفع تحریم‌های سپاه تنها موضوع باقی مانده در مذاکرات است، گفت: موضوعات باقی‌مانده میان ایران و ایالات متحده بیش از یک موضوع است.

وی افزود: در چند هفته‌ی گذشته پیام‌هایی از طریق آقای مورا و بعد از سفر او به تهران مبادله شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تمامی عناصر و اجزای فشار حداکثری ایالات متحده باید از بین برود،اظهار داشت: آمریکا نمی‌تواند تمام انرژی و وقت طرف‌ها را با حفظ میراث ترامپ، تلف کند. 

خطیب‌زاده افزود:  زنجیره انتفاع اقتصادی ملت ایران از برجام باید به طور کامل دیده شود که این موضوع تا الان باقی‌مانده است.

وی درخصوص ادعای یکی از رسانه های آمریکایی مبنی بر اینکه درخواست تضمین از ایران برای چشم پوشی از انتقام خون سردار سلیمانی مطرح شده است، گفت: اصل اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بعد از ترور بزدلانه سردار رشید ایران و اسلام شکل گرفت که اقدام صورت گرفته توسط مسببان، عاملان و مشاوران این عمل بزدلانه بی کیفر نخواهد ماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: این یک اصل قطعی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است که این افراد باید به پیشگاه عدالت آورده شوند. 

خطیب‌زاده درباره ارتباط بین آزادسازی اموال کشورمان و همچنین آزادی برخی محکومین گفت:  هیچ ارتباطی بین مطالبات دو جانبه ما از کشورها و موضوع بشردوستانه بین ما و ایالات متحده نیست؛ اگر ایالات متحده دوست داشته باشد به این شکل عمل کند قطعاً جلوی آن خواهیم ایستاد.

وی افزود:  موضوعات انسانی و بشردوستانه در چارچوب خودش دنبال می‌شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد:  بدهی کشورهایی از جمله کره جنوبی نیز همچنان باقی مانده است و ما آن را در روابط دو جانبه  لحاظ خواهیم کرد.

جو وین منفی نیست
خطیب‌زاده همچنین در واکنش به سوالی در خصوص حاکم شدن جو منفی بر فضای مذاکرات وین گفت: جو وین منفی نیست. ایران و ۱+۴ اقدامات خود را انجام داده‌اند و منتظر پاسخ مناسب آمریکا برای رفع نگرانی‌ها هستند. هماهنگ‌کننده برجام وظایف خود را به خوبی انجام می‌دهد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در مقاطع سخت مذاکرات بیشترین ابتکارات را داشته است و الان نیز در تلاش برای کسب اطمینان از بازگشت صادقانه‌ی آمریکا هستیم.

شرط ایران برای بازگشت به وین
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: واشنگتن سیاست تاخیر را در پیش گرفته است و هر روزی که واشنگتن به این چند موضوع باقی مانده پاسخ درست بدهد، ما می‌توانیم به وین برگردیم. 

خطیب‌زاده همچنین در خصوص نحوه‌ی فعالیت اماکن دیپلماتیک کشورمان در افغانستان گفت: فعالیت‌های بخش‌های کنسولی ما در افغانستان بلافاصله بعد از تعدی صورت گرفته، متوقف شد و مقامات هئیت حاکمه فعلی افغانستان تماس‌هایی را با سفیر و سرکنسول‌های ایران داشتند و اطمینان‌های لازم را دادند و به صورت تدریجی از همان روز فعالیت‌ها از سرگرفته شد. 

وی افزود: به طور جدی وضعیت اماکن دیپلماتیک، اتباع و دیپلمات‌های ایران حائز اهمیت است و منتظر عمل مسئولانه‌تر هیئت حاکمه سرپرستی هستیم. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: برخی به دنبال سوار شدن بر موج احساسات دروغین برای تحت تاثیر قرار دادن روابط دو ملت هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
واشنگتن از بیخ بی خیال مذاکره شده!!!