چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۴
۱۹
مروری بر آنچه در مدیریت دوره جدید پایتخت گذشت

کارنامه عملکرد زاکانی در ۲۰۰ روز شهرداری تهران/ از فسخ واگذاری غیرقانونی برند فروشگاه شهروند تا راه اندازی قرارگاه جهادی مسکن و توسعه حمل و نقل عمومی

دوشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۹
کد مطلب: 797571
زاکانی بیش از ۲۰۰ روز است که سکان اداره شهر تهران را به دست گرفته است. در این مدت اقداماتی در زمینه ساماندهی معتادین متجاهر، حمایت از تولید مسکن، توسعه حمل ونقل و ... انجام داده است.
کارنامه عملکرد زاکانی در ۲۰۰ روز شهرداری تهران/ از فسخ واگذاری غیرقانونی برند فروشگاه شهروند تا راه اندازی قرارگاه جهادی مسکن و توسعه حمل و نقل عمومی
به گزارش جهان نيوز، حدود 200 روز از حضور علیرضا زاکانی در شهرداری تهران می گذرد.اقدامات متعددی در حوزه اجتماعی، فرهنگی، حمل ونقل، خدمات شهری و .... در شهر صورت گرفته است.

خرید ۱۷۵ دستگاه اتوبوس جدید/ امضای قرارداد خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید
بر اساس این گزارش در این مدت درحوزه حمل ونقل ترافیک،  خرید ۱۷۵ دستگاه اتوبوس جدید، تعمیرات اساسی و احیای ۵۰۰ دستگاه اتوبوس، امضای قرارداد خرید ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس جدید و در نهایت افزایش ۳۲۵۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان،  نوسازی بیش از 2500 دستگاه تاکسی در 6 ماهه دوم سال 1400، افتتاح 3 ایستگاه جدید، یک تقاطع و 6 ورودی مجزای ایستگاهی جدید در خطوط 6 و 7 مترو از جمله اقدامات بوده است.

راه اندازی قرارگاه جهادی مسکن برای پشتیبانی از ساخت 180 هزار واحد مسکونی
همچنین شهردار تهران قرارگاه جهادی مسکن  برای پشتیبانی از ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی از جمله۲۰ هزار واحد در بافت فرسوده را راه اندازی کرد. افزایش تسهیلات بانکی ساخت هر واحد در بافت‌های فرسوده از ۱۲۰ میلیون تومان به ۴۵۰ میلیون تومان از دیگر اقدامات بوده است.

در حوزه اجتماعی در 200 روز گذشته، ساماندهی بیش از 7000 معتاد متجاهر، شناسایی و پلمب ۲۹۱ مراکز خرید و فروش مواد مخدر و ۴۱ خانه پلاک قرمز، آزادسازی ۸۰ درصد دره فرحزاد و تاسیس کمپ‌های اعتیاد مجزا برای سالخوردگان، کودکان و بانوان برای اولین بار انجام شد.

نهضت واکسیناسیون کرونا برای همه مردم تهران به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر مانند کودکان کار، بی‌خانمان‌ها، مهاجران و اتباع خارجی فاقد شناسنامه و معتادان با راه اندازی ۷۲ مرکز واکسیناسیون ثابت و سیار جدید علاوه بر ظرفیتهای قبلی صورت گرفت.

شهرداری تهران به دنبال توسعه و ایجاد رفاه بیشتر برای شهروندان است. در این مدت  ۳۲ بازارچه میوه و تره‌بار جدید با عرضه میوه وتره‌بار 20 درصد ارزانتر از بازار، افزایش 3 برابری عرضه گوشت مرغ، 6 برابری گوشت قرمز و عرضه برنج ایرانی زیر قیمت بازار انجام شد.از سوی دیگر افزایش 3 برابری درآمد فروشگاه‌های شهروند با افزایش فروش و استقبال شهروندان را شاهد بودیم.

پاسخ به بیش از ۱۵۰۰ مراجعه مردمی بصورت مستقیم/ حضور میدانی شهردار و تمامی معاونان در مناطق و محلات
 طراحی و توسعه مدل هوشمند کنترل نقشه معماری در فرآیند صدور پروانه شهرداری تهران برای اولین بار درکشور با رویکرد افزایش سرعت و شفافیت فرآیند صدور پروانه به مردم صورت گرفت. 

اجرای طرح‌های جهادی تحول در نگهداشت شهر و استقبال از بهار و رسیدگی به بیش از 36 هزار مورد از مطالبات و شکایات مردمی در سامانه 137 انجام شد. حضور میدانی شهردار و تمامی معاونان در مناطق و محلات و ۱۲۰ مصوبه اجرایی برای تسریع در فعالیت‌های عمرانی مناطق و پاسخ به بیش از ۱۵۰۰ مراجعه مردمی بصورت مستقیم انجام شد.

 افزایش  اعتبارات زیر ساخت‌های شهری در مناطق کم برخوردار / آغاز به کار شورای سلامت اداری و تشکیل بیش از 350 پرونده تخلفات اداری
افزایش 7 و نیم برابری اعتبارات زیر ساخت‌های شهری در مناطق کم برخوردار در بودجه سال 1401 که نسبت به مناطق برخوردار بیش از 3 برابر رشد داشته است. همچنین  تکمیل، مرمت و بازسازی حدود ۱۰ کیلومتر شبکه اصلی آبهای سطحی برای مقابله با سیل و آبگرفتگی،  مناسب‌سازی 240 کیلومترمربع از معابر شهر برای استفاده معلولین، جانبازان، بانوان باردار و... در 25 محور، آغاز اصلاح ۱۰ فرآیند کلیدی همچون کاهش زمان فرآیند صدور پروانه و پایان کار به منظور شفاف‌سازی و کاهش فساد صورت گرفت.

فسخ واگذاری غیرقانونی برند فروشگاه شهروند/ورود شهرداری تهران به بورس کالا برای عرضه املاک به صورت شفاف
تولید و اجرای بیش از 4۰۰ هزار تن، آسفالت برای تعمیر و نگهداری معابر اصلی و بزرگراهی تهران با اولویت نقاط بسیار آسیب دیده از دیگر اقدامات شهرداری تهران در این مدت بوده است.

بر اساس این گزارش،  آغاز به کار شورای سلامت اداری و تشکیل بیش از 350 پرونده تخلفات اداری کارکنان، تخریب پل غیرقانونی پالادیوم و فسخ واگذاری غیرقانونی برند فروشگاه شهروند به مبلغ 3 میلیارد با ارزش واقعی ۶۰۰ میلیارد تومان به دستور شهردار، تجهیز و راه اندازی ۲۷ پارک مادر و کودک و ساخت ۲۰ پارک محله‌ای، تکمیل تقاطع‌های بزرگراهی با افتتاح ۴ تقاطع‌ و آغاز عملیات عمرانی ۱۸ تقاطع دیگر ، ورود شهرداری تهران به بورس کالا برای عرضه املاک به صورت شفاف و خرید کالا و تجهیزات مورد نیاز شهرداری در پروژه‌ها با حذف دلالان و واسطه‌ها از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است.

 برگزاری رویداد بزرگ کارآفرینی زنان و تولید ملی پس از دوسال تعطیلی/یکپارچه‌سازی 1200 حساب‌ درآمدی شهرداری در قالب یک حساب
 افزایش کمی فعالیت‌های فرهنگی و برگزاری بیش از 40 هزار رویداد و برنامه اعم از برنامه میدانی، مجازی، نمایشگاه، ایستگاه فرهنگی، کاروان سیار و ارتقا کیفی برنامه‌های فرهنگی از طریق هم افزایی قرارگاهی و افزایش فعالیت‌های مسجدمحور و هویت آفرین، برگزاری پویش بزرگ پرچم افتخار در شهر تهران با نصب بیش از 250 ابر پرچم، 4700 سازه تبلیغاتی، 11 هزار پرچم بزرگراهی و اهدای 150 هزار پرچم مقدس کشور به مردم تهران برای نصب بر سردر خانه‌ها انجام شد.

 برگزاری رویداد بزرگ کارآفرینی زنان و تولید ملی پس از دوسال تعطیلی و ایجاد فضای عرضه محصولات برای تولیدات بیش از ۳۵۰۰ زن سرپرست خانوار در قالب مراکز توانمندسازی کوثر، مشاغل خانگی و کسب و کارهای خرد صورت گرفت.

 تحقق ۹۳ درصدی بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران از طریق شفاف‌سازی و یکپارچه‌سازی 1200 حساب‌ درآمدی شهرداری در قالب یک حساب، دریافت مطالبات، فعالیت مناطق شهردای و تسریع در صدور پروانه ساخت از دیگر اقدامات بوده است.

بر اساس این گزارش، کاهش 30 درصدی تلفات جانی در تصادفات 3 ماه آخر سال 1400 با اصلاح هندسی نقاط حادثه‌خیز در معابر اصلی و پرتردد شهر را داشتیم.

سال ۱۴۰۰ اولین سال بدون فوتی ناشی از حوادث چهارشنبه سوری با آماده‌باش سراسری همه ظرفیت آتش‌نشانان شهرداری و استفاده از ظرفیت بیش از 1000 نفر از نیروهای داوطلب مردمی صورت گرفت.

تقویت دیپلماسی شهری با راهبرد احیای ظرفیت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری خارجی و صادرات خدمات فنی و مهندسی و احیای مجمع شهرداران آسیایی صورت گرفت و  افزایش ظرفیت همکاری‌های برون سازمانی دولت، مجلس، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی در حوزه‌های اقتصادی، عمرانی، حمل و نقل، بهداشت و درمان، مقابله با آسیب‌های اجتماعی و آمادگی دربرابر حوادث و بحران‌ها با تشکیل قرارگاه‌های متعدد و امضای تفاهم‌نامه با مجموعه نیروهای مسلح، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و وزارت نیرو و ... از دیگر اقدامات بوده است.

100درصد انضباط مالی در شهرداری تهران نسبت به مدیریت شهری سابق افزایش یافت
اعضای شورای شهر تهران از عملکرد شهرداری به خصوص در زمینه مالی راضی هستند. احمد صادقی، عضو شورای شهر تهران نیز درباره اقدامات صورت گرفته توسط شهرداری تهران اظهارداشت:  100درصد انضباط مالی در شهرداری تهران نسبت به مدیریت شهری سابق افزایش یافته که تشکیل خزانه واحد، اصل اساسی در این زمینه بوده است. درآمدها اکنون به صورت شفاف به یک حساب و خزانه واحد واریز می‌شود و نوع هزینه‌کرد و درآمد سازمان‌های تابعه و واحدها کاملاً مشخص است و ان‌شاءالله با همین رویکرد اقدامات بسیار مؤثری در شهر تهران انجام می‌گیرد. به هر حال خزانه واحد و نظم مالی امکانی برای شهرداری ایجاد کرد تا مدیریت شهری اشراف جدی بر مدیریت و پیگیری مسائل داشته باشد.

وی ادامه داد: به هر حال سیاست دولت جدید تأمین مسکن ارزان برای اقشار کم درآمد است در دوره گذشته دولت و مدیریت شهری شاهد افزایش بی‌رویه و غیر منتظره مسکن در تهران و کلانشهرهای مختلف بوده‌ایم و مسکن‌دار شدن تبدیل به یک آرزو و رویا شده است خوشبختانه اکنون نهضت مسکن‌سازی به راه افتاده و علیرضا زاکانی شهردار تهران هم ویژه به این مسأله نگاه دارد.

نگاه تحولی امروز شهرداری تهران نشان از اقدامات متفاوت از مدیریت شهری گذشته دارد، شهرداری با جریان رو به جلو و متناسب با مشکلات دائماً باید به روز شود.

پرویز سروری، نائب رئیس شورای شهر تهران هم درباره تحول و تغییر در شهر تهران می گوید: بیش از 6 ماه است که مدیریت شهری جدید فعالیت خود را در پایتخت آغاز کرده و به نوعی کار را در دست گرفته است به هر حال شهرداری باید سازماندهی‌های جدید را انجام می‌داد و پی‌ریزی‌ها برای اجرای برنامه‌های نو صورت می‌گرفت تا پس از آن بتوان مأموریت‌ها را جهت ارائه خدمت بیشتر به شهروندان انجام دهیم .

 شرایط در شهر تهران به صورتی بود که نیاز به اقدامات اولیه و اورژانسی وجود داشت
وی ادامه داد: نگاه تحولی امروز شهرداری تهران نشان از اقدامات متفاوت از مدیریت شهری گذشته دارد، شهرداری با جریان رو به جلو و متناسب با مشکلات دائماً باید به روز شود و اقدامات گسترده‌ای به ویژه در حوزه هوشمندسازی انجام گیرد.

سروری گفت: شرایط در شهر تهران به صورتی بود که نیاز به اقدامات اولیه و اورژانسی وجود داشت. از جمله اینکه موضوع حائز اهمیت مسأله حمل و نقل عمومی بود که با یک افت شدید در این حوزه مواجه بودیم. به طوری که 6300 دستگاه اتوبوس در دوره شورای چهارم در تهران فعال بود که متأسفانه در مدیریت شهری قبلی به شدت تنزل یافته بود و به 2200 تا 2100 مورد رسید و همین مسأله شرایط حمل و نقل عمومی را حاد کرد و آلودگی هوا را هم افزایش داد.

بر اساس این گزارش، بیش از 200  روز است که علیرضا زاکانی شهردار تهران، اداره شهر را برعهده گرفته است. اقدامات متعددی در شهر صورت گرفت. خزانه واحد ایجاد شد تا شفاف‌سازی به صورت کامل صورت گیرد. همچنین در حوزه حمل و نقل ، خدمات شهری، اجتماعی و ... هم اقداماتی انجام شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خدا قوت رزمنده دلاور جناب آقای دکتر زاکانی که با اقدامات انقلابی به عمر چپاولان و خواب رفتگان پایان دادی
یادمان نرفته با بارش برف 20 سانتی زمان شهردار قبل، تهران قفل شد.
یا اون هفت تیرکش...
Canada
.....
سامان
Iran, Islamic Republic of
کارنامه دکتر زاکانی در 200 روز مدیریت کلانشهر تهران قابل قبول است.
علی
Iran, Islamic Republic of
ایشون ضعیف ترین شهردار تاریخ هستن
Iran, Islamic Republic of
سلام صبح بخیر، شهردار زاکانی واقعاً خیلی آدم درستیه، و همیشه هم پای کاره، خداوند حفظش کند، ان شاء الله
Iran, Islamic Republic of
علی آقا تهمت زدن که کنتور نمی ندازه. انصاف هم خوب چیزیه
شهردارهای شما رو هم دیدیم
اون از شهردار هفت تیر کش تان این هم از جناچی دوچرخه سوارتان
هر کی حرف بزنه شما باید با عملکرد نه بد بلکه عملکرد منفی شهردارانتان ، کاملا سکوت کنید.
امین
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان شهرداری تهران را با 85 هزار میلیارد تومان بدهی تحویل دادند از زاکانی انتظار معجزه نداریم !
محمد
Iran, Islamic Republic of
جایی که از ایشون تعریف می کنه سایت جهان نیوزه!! ای خدا
Iran, Islamic Republic of
فعلا يك كلنگ ساخت مسكن بر زمين كوبيده نشده .
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران از قرارگاه و تعاونی مسکن خاطره خوشی ندارند
سعید
Iran, Islamic Republic of
از زمان شهرداری جناب زاکانی سامانه پیامکی 2000111 که زمان ورود اتوبوسهابه ایستگاه را اعلام میکرد قطع کردند حالا میخواهند برنامه جدید بگذارند عجب صبری خدا دارد؟؟؟
حسن
Iran, Islamic Republic of
فک کنم جهان نیوز داره افکار رو آماده میکنه برا پست وزارت یا استانداری زاکانی،..!!
Iran, Islamic Republic of
شهردای خودش چهارتا وزراتخونه است
چی میگی
Iran, Islamic Republic of
چه لزومی داره اصرار می کنید که کارنامه بدین
اینا جلب توجه نمیکنه اصلا
United States
«تقریبا تمام درآمد شهرداری تهران صرف حقوق و مزایای پرسنل می شود و مجال شروع یک طرح بزرگ را نمی‌دهد».
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
مشک آن است که خود ببوسد نه آنکه عطار بگوید
احمد
Germany
کار برای شهرداری تهران یعنی زدن اتوبان یا تونل اینها که کار روتین و جزئی هستند.
Iran, Islamic Republic of
تهران ۲ میدان خیلی مهم دا د که یکی نشانه انقلاب اسلامی است و دیگری نشان شیعه.
قبلا هر دوی این میدانها یعنی ولی عصر عج و انقلاب زیبا بودند که متاسفانه در دوره قالیباف به زشترین میدانهای دنیا تبدیل شدند، شاید از میدان یک روستا در خارج هم زشت تر است.
.