چهارشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۲ - 29 Mar 2023
 
۱

شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا

يکشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب: 797504
مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران، در ارتباط با شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا، توضیحاتی ارائه داد.
شرایط تزریق دوز چهارم واکسن کرونا
به گزارش جهان نيوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، علی گل محمدی مدیر گروه تخصصی پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: افراد بالای ۱۸ سال دارای سابقه ضعف سیستم ایمنی می‌توانند یکی از واکسن‌های نوترکیب را به فاصله حداقل ۴ ماه پس از مرحله سوم به عنوان نوبت چهارم دریافت کنند.

وی افزود: ملاک تشخیص ضعف سیستم ایمنی، ارائه گواهی از سوی پزشک متخصص است و اظهارنظر شخصی و شفاهی افراد مورد قبول نیست.

گل محمدی ادامه داد: تعریف ضعف سیستم ایمنی بر اساس سند کشوری گسترش واکسیناسیون کرونا شامل نقایص اولیه سیستم ایمنی، بیماری‌های خاص مانند سرطان تحت درمان با شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، بیماران پیوند عضو شده، بیماران دریافت کننده دارو‌های سرکوب کننده یا تضعیف کننده سیستم ایمنی، افراد اچ آی وی مثبت و بیماران تحت درمان با دیالیز هستند.

وی در خصوص امکان تزریق دوز چهارم و پنجم واکسن کووید ۱۹ برای متقاضیان سفر‌های خارجی، گفت: افرادی که سه نوبت از واکسن‌های موجود در کشور را دریافت کرده و به علت الزامات سفر باید یک یا دو نوبت واکسن دیگر را تزریق کنند، با اخذ رضایت کتبی و آگاهانه و ارائه مدارک سفر می‌توانند دوز چهارم و پنجم از واکسن‌های مورد تأیید کشور مقصد را دریافت کنند.

گل محمدی افزود: در این شرایط فاصله دوز سوم و چهارم حداقل یک ماه و فاصله توصیه شده بین دوز چهارم و پنجم ترجیحاً سه ماه است که در صورت اضطرار سفر، می‌تواند به حداقل یک ماه کاهش پیدا کند.

به گفته وی، تزریق نوبت چهارم واکسن کرونا در مراکز تجمعی واکسیناسیون تحت پوشش دانشگاه ایران در حال انجام است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *