کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

چه زمانی شام خوردن مناسب است؟

23 فروردين 1401 ساعت 2:00

یکی از راه‌های لاغرشدن این است که کالری دریافتی خود را کاهش دهید. در این میان ممکن است زمان مناسب برای غذاخوردن نیز شما را در دستیابی به اهدافتان یاری کند.


به گزارش جهان نیوز به نقل از خبرآنلاین، «به نظر می‌رسد که تغذیه مناسب جهت حفظ سلامتی فقط به آن چه می‌خورید بستگی ندارد بلکه به زمان خوردنتان نیز بستگی دارد.

ممکن است از خود بپرسید که آیا اصلاً بهترین زمان برای خوردن شام وجود دارد؛ به خصوص اگر در حال تلاش برای کاهش وزن هستید یا این که ملاحظات بهداشتی دیگری دارید.

تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از بزرگسالان، الگوی غذایی نامنظمی دارند. به‌ عنوان مثال در یک مطالعه‌ کوچک که روی ۱۵۶ نفر انجام شد، نیمی از شرکت‌کنندگان هر روز در یک بازه زمانی ۱۵ ساعته غذا می‌خوردند.

برخی آخرین وعده‌ غذایی را ساعت چهار بعدازظهر مصرف می‌کردند و بعضی دیگر تا پایان شب مشغول خوردن میان‌وعده بودند.

بنابراین در رابطه با بهترین زمان شام‌خوردن می‌توان گفت این مسئله به اهدافی که برای سلامتی‌تان در نظر گرفته‌اید یا بیماری‌هایی که به آنها مبتلا هستید، بستگی دارد.
بهترین زمان شام‌خوردن

یکی از راه‌های لاغرشدن این است که کالری دریافتی خود را کاهش دهید. در این میان ممکن است زمان مناسب برای غذاخوردن نیز شما را در دستیابی به اهدافتان یاری کند.

مطالعات نشان داده‌اند که شما باید آخرین وعده‌ غذایی را پیش از این که بدن شروع به ترشح ملاتونین کند و مهیای خواب شود، بخورید.

با تاریکی هوا مغز ملاتونین ترشح می‌کند.

این فرآیند ریتم شبانه‌روی یا سیرکادین (circadian rhythm) نام دارد که عملکردهای اصلی بدن را تنظیم می‌کند و ارتباط نزدیکی با متابولیسم دارد.

غذاخوردن زمانی که مغز در حال آماده‌شدن برای خواب است، باعث افزایش چربی بدن می‌شود.

علاوه بر آن محققان به این نتیجه رسیده‌اند که دیر غذاخوردن می‌تواند در ریتم شبانه‌روزی بدن اختلال ایجاد کند و در پی آن، خطر افزایش وزن و عوارض مرتبط با آن را افزایش دهد.

اگر هدف شما کاهش وزن و لاغری است، توصیه می‌شود قبل از غروب خورشید شام بخورید تا خللی در ریتم شبانه‌روزی‌ بدن‌تان ایجاد نشود.

دیروقت غذاخوردن باعث می‌شود صبح روز بعد برای خوردن صبحانه اشتهای کافی نداشته باشید.

صبحانه‌نخوردن، باعث پرخوری در طی روز می‌شود و همین امر اضافه‌وزن را در پی دارد.

به نظر می‌رسد زمان ایده‌آل برای خوردن شام با ریتم شبانه‌روزی شما همخوانی دارد و به بدن شما فرصت می‌دهد تا پیش از خواب، غذا را به اندازه کافی هضم کند.

بهتر است حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب شام بخورید.


کد مطلب: 796853

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/796853/زمانی-شام-خوردن-مناسب

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com