پنجشنبه ۱۶ تير ۱۴۰۱ - 7 Jul 2022
 
۲
۱۵

دوقطبی سازی روزنامه اصلاح طلب با علی دایی!

يکشنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۸
کد مطلب: 796732
این بار روزنامه شرق دوقطبی علی دایی و کسانی که قدر او را نمی‌دانند ساخته و خود ژست ایستادن در کنار او را گرفته است.
دوقطبی سازی روزنامه اصلاح طلب با علی دایی!
به گزارش جهان نيوز به نقل از جوان، دوقطبی‌سازی به شکلی عمیق و ایستادن طرف یکی از این قطب‌های ساختگی، کاری است که اصلاح‌طلبان در انجام آن در حوزه‌های مختلف سیاسی – فرهنگی- هنری و حتی ورزشی سابقه دارند.

این بار روزنامه شرق دوقطبی علی دایی و کسانی که قدر او را نمی‌دانند ساخته و خود ژست ایستادن در کنار او را گرفته است. حتی تیتر مطلب شرق هم مبتذل است: «چرا کراوات علی دایی مهم است؟» یعنی این را که کراوات او مهم است، اصلی غیر قابل خدشه در نظر گرفته و حالا فقط در مورد چرایی‌اش صحبت می‌کند!

- با علی دایی در فوتبال ایران آن هم بعد از تعریف و تمجید ستاره‌های بزرگ دنیا، رفتار‌های عجیب‌و‌غریبی شد.
- از محبوبیتش می‌ترسند
- اوج این قدر و ارج‌نهادن، اما شد آنکه اتوبانی حوالی کرج را به نام علی دایی کردند!
- برخلاف رفتاری که با علی دایی در فوتبال ایران شده او همواره چهره‌ای محبوب در بین فوتبالی‌های دنیاست.
- آخرین باری که ارزش علی دایی برای ایرانی‌هایی که قدرش را نمی‌دانند ثابت شده، مربوط به همین مراسم قرعه‌کشی جام جهانی در قطر است.

این جملات بخشی از تلاش روزنامه شرق برای دوقطبی‌سازی بین دایی و دیگران است. دو پاره کردن جامعه، اختلاف اندازی و ایجاد تفرقه بین مردم چه سودی برای این روزنامه اصلاح‌طلب خواهد داشت؟ شب قرعه کشی بازی‌های جام جهانی قطر، شبی پر از شادی و شوخی در فضای مجازی ایران بود و چرا برخی این شادمانی را نمی‌خواهند ببینند و دنبال بحث‌های دیگری هستند؟

همان ایام، شایعه‌ای در توئیتر پخش شد که علی دایی و سفیر ایران در قطر بحثی کوتاه داشته‌اند. متن آن توئیت با تمسخر کاربران مواجه شد و کسی آن را جدی نگرفت. بعدتر دایی و سفیر ایران هم موضوع را تکذیب کردند، اما روزنامه شرق مدعی است که «یکی، دو عکاس ایرانی حاضر در مراسم این موضوع را تأیید کرده...» که البته روشن نیست یکی، دو نفر یعنی دقیقاً چند نفر!

مهم نیست موضوع دروغ بود، مهم ماهیگیری روزنامه شرق از این ماجراست، گرچه این ماهیگیری را ناشیانه انجام دهد! برای همین هم، مطلب را هرچند دروغ است، بهانه نقد قرار می‌دهد. شرق می‌نویسد: «با وجود آنکه این شایعه توسط طرفین تکذیب شده، ولی به نظر می‌رسد فضای اجتماعی حاکم بر ایران از یک سو و کاریزمای علی دایی از سوی دیگر باعث شده تا این شایعه مهم جلوه کرده و بازتاب زیادی داشته باشد. اگرچه پذیرش این موضوع که مقامی در حد سفیر با نماینده‌ای ورزشی از ایران برای بستن یا نبستن کراوات وارد جدل شود غیرقابل باور می‌نماید، ولی از آنجا که ذهن مخاطب آمادگی پذیرش چنین موضوعی را داشته، داستان باورپذیر شده است».

در حالی که موضوع برای مخاطبی که کمی اهل تحلیل و سواد باشد، باور پذیر نبود و نیست، البته اگر روزنامه شرق اجازه بدهد و «یکی، دو» شاهد برای بحث جور نکند!

چرا شرق اصرار بر نوعی مدح خاص از علی دایی دارد که گویی نه فقط مدح که حاوی دفاع از او در برابر یک جمع موهومی است که قدرش را نمی‌دانند؟ در ادامه نوشته، روشن می‌شود که چرا علی دایی برای این رسانه اصلاح‌طلب مهم است: «مردی که می‌گوید به توصیه پدر هرگز وارد عرصه سیاست نمی‌شود و کار‌های سیاسی انجام نمی‌دهد، ولی در بیشتر اتفاقات سیاسی رخ‌داده ردپایی هرچند اندک از خودش به جا گذاشته است. کمک مالی‌اش به ستاد میرحسین موسوی، ارتباط حسنه‌اش با محمد خاتمی و البته جبهه‌گیری‌هایش علیه محمود احمدی‌نژاد او را تبدیل به چهره‌ای متفاوت کرده است.»

در واقع علی دایی برای شرق از منظر سیاسی اهمیت دارد و همه آنچه درباره افتخارات فوتبالی دایی نوشته، قدر کمک او به ستاد موسوی ارزش ندارد! این رسانه، یک دروغ و شایعه را بهانه نگارش کرده تا بگوید علی دایی خوب است، چون حامی کاندیدای اصلاح‌طلب و مخالف احمدی‌نژاد بوده است. حتی قهرمانان ورزشی هم برای اصلاح‌طلبان ابزار کار سیاسی هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خود علی دایی عاشق حاشیه است
Iran, Islamic Republic of
تمامی مواردی که علی دایی تا به الان در موردش صحبت و گاها ورود کرده از اصول بوده ولی برای شما ظاهرا جزو حواشی و غیرضروریات هست
آرین
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ایا کراوات نشان به صلیب کشیدن مسیح است.
Iran, Islamic Republic of
این دوقطبی‌ سازی‌های اصلاح‌طلبان بتدریج سیلی ایجاد خواهد کرد که منشاء ایجادش را با خود خواهد برد! این سنت الهی است که دروغ بی ریشه، در قبال حق دوام نداشته و نخواهد داشت. شجره طیبه انقلابی با خون صدهاهزار شهید متقی و صالح آبیاری شده و هرگز در مقابل شجره خبیثه آسیب نخواهد دید
Iran, Islamic Republic of
نکنه شماها خودتونو طیبه و مخالفاتونو خبیثه میدونین؟!!
Iran, Islamic Republic of
توهم این قوم اصلاح طلب تمومی نداره
اصغر
Iran, Islamic Republic of
جهان تیغی گرامی چرا جماعت مدعی اصولگرایی به این میزان از قبیله اصلاح‌طلب می ترسد کوچگترین حرکات و رفتار ایشان برایشان مهم است ، این جریان های سیاسی برای مردم کوچه و خیابان ارزشی ندارند و ملت کاملا نسبت به آنها بی تفاوت هستند شک دارید کافیست با چشمان غیر جناحی و قبیله ای در میان مردم قرار بگیرید و خود مشاهده کنید و این جریان ها اولویت های دهم ملت هم نیستند .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز خودش میدانید ولی نمی خواهد قبول کند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
حالا که بعد از انتخاب سه دولت هشت ساله همسو (کارگزاران، اصلاحات و اعتدال) و بعد حداقل 32سال دولتمداری این جریانات ناکارآمد همسو وضعیت اقتصاد و معیشت خشک و تر به این روز افتاده، بی تفاوت شده اند؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
درود بر علی دایی
پویانفر
United States
جهان نیوز خودش بیشتر جهت گیری غیر منصفانه رو داره!
!!
Iran, Islamic Republic of
اصلاحاتی های مذبذب !!
Iran, Islamic Republic of
چیزی که خیلی ها بهش دقت نمیکنن اینه که دایی در چهار سال گذشته در دولت روحانی ممنوع افکار بود!!!.
و مورد غضب وزارت اطلاعات روحانی قرار گرفته بود بعد از اختلافی که با مدیر عامل تیم صبا داشت.!!!!