چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۱

رمضان یعنی سوزاندن گناهان

دوشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: 796213
حجت‌الاسلام محسن قرائتی معلم و مفسر قرآن کریمدر شرح معنی نام رمضان گفت: خدا در این ماه با روزه به دنبال درمان و پاک شدن گناهان ما است.
رمضان یعنی سوزاندن گناهان
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، حجت‌الاسلام محسن قرائتی معلم و مفسر قرآن کریم در دومین برنامه سخن قرآن به شرح معنی نام رمضان پرداخته و می‌گوید خدا در این ماه با سختی روزه به دنبال درمان و پاک شدن گناهان ما است.

سال ۱۲ ماه است و فقط نام رمضان در قرآن آمده است، رمضان یعنی چه؟ در زبان عربی به سوزاندن که دود و خاکستر ندارد می‌گویند: «رمضه» و رمضان یعنی سوزاندن گناه.

درباره روزه‌داری در ماه رمضان من همیشه یک مثالی دارم، بچه‌ای را می‌برند که آمپول بزند، پرستار به او آرامش می‌دهد و می‌گوید: پسرم، عزیزم، کمی بچه را آرام می‌کند، بعد می‌گوید: چرا می‌ترسی، همه آمپول زده‌اند، بعد می‌گوید: کلا یک دقیق درد دارد و یا می‌گوید: اگر دردش زیاد بود دفعه بعد به تو آمپول نمی‌زنم و...

حال خدا هم می‌خواهد به ما آمپول بزند، می‌گوید: آستینت را بالا بزن، بعد می‌گوید: ای کسانی که ایمان آورده‌اید، روزه بگیرید، اینجا آمپول را می‌زند و بعد می‌گوید: نگران نباش همه ادیان روزه می‌گیرند، بعد می‌گوید: در ایام معدود باید روزه بگیری، حتی می‌گوید: اگر برایت ضرر دارد و مریض بودی روزه نگیر بعداً قضایش را بگیر. خدا دستوری نمی‌دهد که در توان ما نباشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *