کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۵ ترفند ساده برای داشتن قهوه‌ای با کیفیت

باشگاه خبرنگاران , 3 فروردين 1401 ساعت 6:08

شاید به نظر می‌رسد برای داشتن یک فنجان قهوه خوش عطر و طعم به ابزارهایی حرفه‌ای و گران‌قیمت نیاز داریم، اما این‌طور نیست.


به گزارش جهان نیوز، قهوه‌هایی که ما در خانه درست می‌کنیم معمولی هستند! یعنی به اندازه‌ای خوبند که بتوانیم صبح خود را با آن شروع کنیم. اولین چیزی که برای داشتن یک قهوه دمی مطلوب به ذهن می‌رسد فراهم کردن دانه‌های با کیفیتی است که به خوبی آسیاب شده باشند و درشتی و زبری یکنواختی داشته باشند، ولی ما نه باریستاهایی حرفه‌ای هستیم و نه آسیاب‌هایی گران‌قیمت در دسترس داریم.

خوشبختانه روش‌های موثری برای داشتن قهوه‌ای با طعم و عطر مطلوب وجود دارند که اتفاقا راهکارهایی ارزان‌قیمت و عملی هستند. نیویورک‌تایمز با کمک متخصصان این حوزه این نکات را در اختیار ما قرار داده است:‌

۱- ظرف نگهداری قهوه
اکسیژن به قهوه طعم کهنگی می‌دهد. بهترین وسیله برای نگهداری قهوه بسته‌هایی هستند که در آن‌ها محکم می‌شود و پوششی آلمینیومی دارد؛ اگر قهوه شما در چنین بسته‌بندی‌هایی عرضه شده است، بهتر است آن را به ظرف دیگری منتقل نکنید. مهم‌ترین مسئله در انتخاب ظرف قهوه این است که اکسیژن را از آن دور نگه دارد. در واقع ریختن قهوه در ظرفی دیگر می‌تواند لایه دی‌اکسیدکربنی را که از آن محافظت می‌کند از بین ببرد. اما اگر قهوه شما بسته‌بندی مناسبی نداشت آن را به ظرفی که در آن محکم می‌شود و در معرض هوا قرار ندارد منتقل کنید و در محلی خنک و تاریک، دور از اجاق‌گاز نگهداری کنید. به یاد داشته باشید رطوبت، نور و گرما کیفیت قهوه شما را کاهش می‌دهد.

۲- ترازوی آشپزخانه
دانه‌ها و پودرهای قهوه اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی دارند. اگر شما از یک قاشق یا پیمانه برای اندازه‌گیری میزان قهوه مورد نیاز خود استفاده کنید ممکن است هر روز با نتیجه جدیدی روبرو شوید، زیرا مقدار قهوه‌ای که در پیمانه شما قرار می‌گیرد با توجه به سایز آسیاب و دانه آن، متفاوت خواهد بود. شاید کمی تعجب کنید، ولی رعایت نسبت آب و قهوه در کیفیت نهایی قهوه و غلظت آن بسیار موثر است. پس بهتر است از یک ترازوی آشپزخانه استفاده کنید.

۳- صافی قهوه
میزان تماس قهوه شما با آب گرم در کیفیت و طعم قهوه نهایی بسیار موثر است. استفاده از یک صافی مناسب روشی ارزان‌قیمت برای داشتن قهوه‌ای با طعم دلخواه است. تماس آهسته آب و قهوه منجر به استخراج عطر و طعم بیشتر خواهد شد. کنترل دمای آب نیز فاکتور مهم دیگری است که کیفیت نهایی قهوه شما از آن تاثیر می‌پذیرد.

۴- لیوان مناسب
بیشتر ما به لیوان‌های یکبار مصرف دردار علاقه‌مندیم، ولی نباید فراموش کنیم که در شناسایی طعم، علاوه بر قوه چشایی، قوه بویایی ما نیز دخیل است. بهتر است برای نوشیدن قهوه خود از یک لیوان مناسب استفاده کنید تا عطر قهوه را به خوبی استشمام کنید. برای تجربه کردن طعم قهوه‌ای با کیفیت باید آن را گرم بنوشید و در حالی که عطر آن را استشمام می‌کنید، کمی روی زبان خود نگه دارید، ولی نه آنقدر که زبان خود را بسوزانید!

۵- تمیزکردن قهوه‌ساز
بسیار مهم است که دستگاه قهوه‌ساز خود را به طور مرتب تمیز کنید. برای این کار می‌توانید محلول‌های جرم‌گیر موجود در بازار را به کار برید و یا از میزان برابری سرکه سفید به همراه آب تصفیه شده برای رسوب‌زدایی قطعات دستگاه استفاده کنید. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که حداقل ماهی یکبار دستگاه خود را تمیز کنید تا قهوه‌ای با طعم دلخواه داشته باشید.


کد مطلب: 795524

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/795524/۵-ترفند-ساده-داشتن-قهوه-ای-کیفیت

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com