دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - 8 Aug 2022
 
۱

توضیحات خطیب‌زاده درباره بازپرداخت طلب ایران

پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۸
کد مطلب: 795227
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد پولی که انگلیس بابت بدهی خود به ایران پرداخت کرده است، به‌صورت کامل و قطعی در اختیار ایران است و این ادعا که نزد دولت سوئیس است از اساس غیرواقعی است.
توضیحات خطیب‌زاده درباره بازپرداخت طلب ایران
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال رسانه ها در خصوص اقدامات گسترده انجام شده در خصوص دریافت بدهی چند دهه ای انگلیس به ایران اظهار داشت: مذاکره کنندگان کشورمان با محوریت دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران توانستند بعد از بیش از 40 سال و طی یک فرآیند مذاکراتی فشرده، و به رغم مانع تراشی های مکرر طرف انگلیسی، بدهی 390 میلیون پوندی بریتانیا به ایران را به خزانه کشور بازگردانند. این بدهی مربوط به اصل و فرع پیش پرداخت رژیم پهلوی به بریتانیا برای خرید تانکهای چیفتن در سال 1350 بود. طرف بریتانیایی، پس از انقلاب اسلامی ایران و طی بیش از 4 دهه، از تحویل این مبلغ به کشورمان به بهانه های مختلفی چون تحریم، از بازپرداخت این مبلغ سر باز می زد.

با این وجود نمایندگان کشورمان توانستند پیرو فرآیند حقوقی نزد دادگاههای ذیربط و فشار سیاسی بر دولت بریتانیا، مقامات این کشور را به اذعان در مورد ضرورت پرداخت بدهی وادار کنند. بر همین اساس بود که طی سالهای اخیر وزرای خارجه، دفاع و نیز نخست وزیر بریتانیا بناچار بر بدهی دولت متبوع خود اذعان کردند.

خطیب زاده در ادامه اظهار داشت: همانگونه که گفته شد، این مهم در روزهای اخیر با تلاش همه جانبه دستگاههای ذیربط نهایتا محقق گردید و حق مردم شریف ایران از بریتانیا اعاده و بحساب خزانه کشور واریز شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود:  لازم به تاکید است که این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این موضوع را ندارد.

خطیب زاده تاکید ضمن رد گمانه زنی های  انحرافی و غیرواقعی برخی رسانه های بریتانیایی، تاکید نمود: طلب مردم ایران با عزت و بدون ارتباط با هر گونه موضوع دیگری اعاده شده و این ادعا که نزد دولت سوئیس میباشد از اساس غیرواقعی است.

خطیب زاده در پایان اظهار داشت: مهمترین نکته ای که همه رسانه ها و مردم شریف ایران باید به آن توجه کنند این است که رسانه های انگلیسی به صورت هماهنگ با طرح هیجانی موضوع زندانیان امنیتی تلاش می‌نمایند تا بازپرداخت بدهی از سوی دولت متبوع خود را در سایه ببرند اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد و محوری است دریافت حقوق و طلب مردم ایران از دولت انگلیس است که دهه ها به دلیل مقاومت بیجای لندن بازپرداخت نشده باقی مانده بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *