دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۱
۱۲

تغییر ساعت رسمی صرفه‌جویی به همراه دارد

سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب: 793449
سخنگوی صنعت برق با اشاره به صرفه‌جویی بین ۱ تا ۲ درصدی برق طبق محاسابت علمی گفت: در سال آینده اگر مثل هر ساله تغییر ساعت رخ ندهد منجر به افزایش مصرف و مشکلاتی برای تأمین برق خواهد شد.
تغییر ساعت رسمی صرفه‌جویی به همراه دارد
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، در روزهای گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر طرح عدم تغییر ساعت رسمی کشور از مجلس شورای اسلامی به گوش رسید. استدلال آن‌ها نیز این بود که این طرح تأثیر بر مصرف برق کشور ندارد و بر ساعت بیولوژیک انسان اختلال ایجاد می‌کند.

در همین رابطه مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور گفت: در مورد تغییر ساعت رسمی کشور تاکنون پژوهش‌ها و تحقیقات متعددی از جانب صنعت برق، مرکز پژوهش‌های مجلس و مراکز علمی منتشر شده و به نوعی در همه آن‌ها اذعان شده که در صورت تغییر ساعت رسمی کشور، دو تأثیر مهم اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: اولاً بر پیک مصرف تأثیر خواهد داشت که ما عمدتاً پیک مصرفمان در شب اتفاق می‌افتد و تأثیر دوم آن بر مصرف انرژی است.

رجبی مشهدی ادامه داد: در هر کدام از پژوهش‌های مذکور، درصد صرفه‌جویی بسته به نوع محاسبه و سال‌های مختلف متفاوت است ولی می‌توان ادعا کرد که حدود ۲ درصد در اوج مصرف و ۱ درصد در مصرف انرژی تأثیر دارد.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه میزان تأثیر تغییر ساعت بر مصرف برق در هر سالی متفاوت است و آمار و مقالات علمی آن در دسترس است، افزود: در حال حاضر نیز حدود نیمی از کشورهای جهان ساعت خود را تغییر می‌دهند، حتی برخی دوبار در سال انجام می‌دهند و برخی بیش از یک ساعت انجام می‌دهند تا بیشتر از نور طبیعی روز استفاده شود. این کار از دیرباز نیز سابقه داشته و زمانی که برقی در کار نبوده، به منظور صرفه‌جویی در مصرف شمع ساعت خود را تغییر می‌دادند.

وی تصریح کرد: یک جنبه دیگر این کار این است که در مناطق گرمسیر ساعت کار یک ساعت زودتر شروع می‌شود و یک ساعت و نیم زودتر خاتمه میابد. بنابراین اگر مثل هر سال اصلاح ساعت صورت بگیرد، این به معنای دو ساعت صرفه‌جویی است؛ گویی که ساعت کاری را بین ۵ تا ۱۲ آورده‌ایم.

رجبی مشهدی با تأکید بر اینکه کاهش بار سرمایشی ادارات میزان قابل توجهی صرفه‌جویی را رقم می‌رند، افزود: افزون بر این نکته در سال ۱۴۰۰ ما با خشکسالی و تأمین برق و ناترازی شبکه نیز مواجه بودیم و در سال آینده اگر مثل هر ساله تغییر ساعت رخ ندهد منجر به افزایش مصرف و مشکلاتی برای تأمین برق خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


امین
Iran, Islamic Republic of
این استدلال یک وجهی و بسیار سطحی است..
Iran, Islamic Republic of
به جای تغییر ساعت ساعت کاررو تغییر بدین.....
Iran, Islamic Republic of
به جای تغییر ساعت که همه مردم رو درگیر کنه

بهترین راه اینه که فقط ساعت اداری در شش ماه اول سال یک ساعت بیاد جلو.
محمود
Iran, Islamic Republic of
واقعا بهترین راه همین است یکی به گوش مسئولین برساند
Iran, Islamic Republic of
....
United Kingdom
جون هرکی دوس دارید با تحلیل های الکی ساعتو تغییر ندین. بزارین ثابت بمونه.
Iran, Islamic Republic of
ندارد
Iran, Islamic Republic of
تغییر ساعت چیز بیخوده
اعصاب انسان را به هم می ریزد.
!!
Iran, Islamic Republic of
باور کنید .... هیچ تاثیری ندارد !!
Iran, Islamic Republic of
جلو آوردن ساعت در ۶ ماه اول باعث افزایش استرس و فشار روانی میشه
Iran, Islamic Republic of
تغییر ساعت برای استفاده بهتر از طول روز کار خوبی است ودر دنیا مرسوم است
Iran, Islamic Republic of
.....