دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
 
۰

این ماده را نخورید تا سرطان نگیرید

شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۸
کد مطلب: 793064
نتایج یک مطالعه بر روی ۴۷ هزار فرد مبتلا به بیماری سلیاک نشان می دهد که خطر کلی سرطان در بیماران بالاتر از ۴۰ سال در اولین سال تشخیص بیماری سلیاک کمی افزایش می یابد.
این ماده را نخورید تا سرطان نگیرید
به گزارش جهان نيوز به نقل از مهر، «بنجامین لبوول»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کلمبیا نیویورک، می‌گوید: «بیماری سلیاک با افزایش خطر ابتلاء به انواع سرطان مرتبط است و ما معتقدیم که به دلیل التهاب طولانی مدتی است که به خاطر گلوتن ایجاد می‌شود.»

مطالعات قبلی بیماری سلیاک را با بدخیمی‌های گوارشی مانند آدنوکارسینوم روده کوچک و لنفوم مرتبط می‌دانستند.

محققان دریافتند که خطر ابتلاء به آدنوکارسینوم و آدنوم روده کوچک در افراد مبتلا به بیماری سلیاک در مقایسه با افراد بدون این بیماری به طور قابل توجهی افزایش یافته است.


لبوول در ادامه می‌افزاید: «ما از مطالعات قبلی دریافتیم که افراد مبتلا به بیماری سلیاک در معرض افزایش خطر ابتلاء به سرطان‌های خاص هستند، اما مطالعات محدودی در مورد این خطر در بیماری سلیاک در قرن ۲۱ انجام شده است.

ما قصد داشتیم تعیین کنیم که آیا هنوز خطر ابتلاء به سرطان در این دوره مدرن وجود دارد یا خیر، و متوجه شدیم که هنوز خطر وجود دارد، اما این افزایش اندک است و پس از یک سال اول پس از تشخیص بیماری سلیاک کاهش می‌یابد.»

این مطالعه سراسری در سوئد شامل ۴۷۲۴۱ بیمار مبتلا به بیماری سلیاک با میانگین سنی ۲۴ سال بود که از این تعداد ۶۴ درصد از سال ۲۰۰۰ تشخیص داده شده بودند.

پس از یک پیگیری متوسط ۱۱.۵ ساله، خطر ابتلاء به سرطان در بیماران مبتلا به بیماری سلیاک در مقایسه با گروه کنترل، ۱.۱۱ برابر افزایش یافته بود.

بیشتر موارد ابتلاء به سرطان، مربوط به سرطان دستگاه گوارش و هماتولوژیک بود.

خطر کلی سرطان در سال اول پس از تشخیص بیماری سلیاک افزایش یافت اما نه پس از آن.

لبوول می‌گوید: «به نظر می‌رسد که افزایش خطر ابتلاء به سرطان در افراد مبتلا به بیماری سلیاک با گذشت زمان کاهش می‌یابد که ممکن است به تأثیر مفید رژیم غذایی بدون گلوتن در درازمدت مرتبط باشد».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *