سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ - 5 Jul 2022
 
۰
۴

حداقل حقوق معلمان به ۷.۳ میلیون تومان می‌رسد/ تغییرات کسب رتبه معلمان

چهارشنبه ۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب: 792895
رئیس کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه حداقل حقوق معلمان به ۷.۳ میلیون تومان می‌رسد گفت: تغییراتی را در لایحه رتبه‌بندی اعمال کردیم به این صورت که حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل تغییر یافت و برای نخستین رتبه معلمان ۴۵درصد این سه موضوع محاسبه می‌شود.
حداقل حقوق معلمان چقدر شد؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، مجلس شورای اسلامی اصلاحات اعمال‌ شده در رتبه‌بندی معلمان را به‌منظور تأمین نظر شورای نگهبان تصویب کرد و مجدداً این لایحه برای اعمال نظر شورای نگهبان ارسال شد.

40 هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای رتبه‌بندی معلمان در سال 1401 و نیمه دوم سال 1400 تعیین شده است.

پیش از این، مجلس با اعمال تغییراتی در لایحه رتبه‌بندی معلمان، مصوب کرده بود هیچ معلمی کمتر از 80 درصد مربی رتبه‌ یک دانشگاه تهران دریافت نکند.

این موضوع با اشکال اصل 75 شورای نگهبان مواجه شد بنابراین در تغییرات جدید این‌گونه مصوب شد:

برای رتبه‌های موضوع این قانون، فوق‌العاده رتبه‌بندی در احکام کارگزینی معلمان تعیین می‌شود.

فوق‌العاده مذکور برای معلمان با رتبه آموزشیارمعلم حداقل چهل و پنج درصد (45%)، مربی‌معلم حداقل پنجاه و پنج درصد (55%)، استادیارمعلم حداقل شصت و پنج درصد (65%)، دانشیارمعلم حداقل هفتاد و پنج درصد (75%) و استادمعلم حداقل نود درصد (90%) مجموع امتیازات حق شغل و حق شاغل و فوق‌العاده شغل است.

در همین ارتباط، علیرضا منادی؛ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: شورای نگهبان معتقد است تعیین این موضوع که معلمان کمتر از 80 درصد حقوق دانشگاه خاصی را دریافت نکنند، صحیح نیست، چگونه حقوق جمعیت یک‌ میلیونی معلمان را به جمعیتی که اندک است ارتباط می‌دهید، از سوی دیگر این دانشگاه هیئت امنایی است و حقوق مربی 10 میلیون تومان بود که هیئت امنا 2 میلیون تومان حقوق را پایین آورد.

وی افزود: تغییراتی را در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال کردیم به این صورت که حق شغل، حق شاغل و فوق‌العاده شغل تغییر یافت و برای نخستین رتبه معلمان، 45 درصد این سه موضوع محاسبه می‌شود یعنی معلمی که هیچ سابقه‌ای ندارد یک‌میلیون و 600 تا یک‌ میلیون و 700 هزار تومان افزایش حقوق خواهد داشت و سال آینده حداقل حقوق 5 میلیون و 900 هزار تومان است بنابراین معلمان تازه‌کار حداقل 7 میلیون و 300 هزار تومان دریافت می‌کنند.

منادی با اشاره به اینکه تغییرات مدنظر شورای نگهبان در لایحه رتبه‌بندی معلمان اعمال شد، گفت: در لایحه آمده بود معلمان پس از دو سال ورود به این شغل، مشمول رتبه‌بندی شوند که در مجلس آن را به از همان بدو ورود تغییر دادیم همچنین لایحه فاصله میان رتبه‌ها یعنی ارتقاء به رتبه بالاتر را 6 سال تعیین کرده بود و در مجلس به 5 سال کاهش دادیم، این موارد با اشکال شورای نگهبان مواجه شد و گفتند که "این تغییرات با بار مالی همراه است."

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح کرد: این مسائل را با توجه به دو موضوع تغییر دادیم؛ نخست آن که لایحه خودش پول دارد و رقم آن مشخص است و چون رتبه‌بندی برای سال 1400 از نیمه دوم سال اجرا خواهد شد، پول کفایت می‌کرد همچنین دولت در بودجه سال 1401، 25 هزار میلیارد تومان اختصاص داد در حالی که دولت قبل رقم پایین‌تری را می‌پذیرفت همچنین مجلس، 13 هزار و 300 میلیارد تومان اختصاص داد تا اگر پول برای اجرای رتبه‌بندی در سال 1400کفایت نکرد، اعتبار وجود داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
کدوم رتبه بندی ؟ .
Iran, Islamic Republic of
دو سال هست مدارس تعطیل هست و معلم علاوه بر دریافتی ماهانه به انجام معاملات زمین ، مسکن و خودرو مشغول هست یا قبلا که در کلاس کم‌کاری می‌کرد و کلاس خصوصی میگذاشت
United Arab Emirates
الان دقیقا کجات می سوزه ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
دل باید بسوزد
دل بیدار و آگاه
اینکه یک قشر ولو زحمتکش و خدوم باشد اما نباید باجگیری کند
برای کمتر از هشت ماه کار حقوق دوازده ماه را بگیرد و بازده اندک در آموزش دادن و رشد دانش آموز