دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ - 26 Sep 2022
 
۱

قدرت‌نمایی داعش در عراق زیر سایه افزایش اختلافات گروه‌های سیاسی/ خطر از بیخ گوش شهرستان نفتی «بیجی» گذشت +نقشه میدانی

شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۴
کد مطلب: 791658
افزایش اختلافات گروه های سیاسی عراق باعث شده گروهک تروریستی داعش دوباره از فرصت استفاده کند و عملیات های را با کمک برخی جریان‌های داخلیو خارجی برای نفوذ و ناامن کردن مناطق مرکزی و شمالی ترتیب دهد.
قدرت‌نمایی داعش در عراق
به گزارش جهان نيوز به نقل از مشرق، در روزهای گذشته تحرکات هسته های مخفی گروهک تروریستی داعش در محورهای مرکزی و شمالی عراق به ویژه در استان صلاح الدین برای ناامن کردن برخی مناطق افزایش یافته است.

یک منبع میدانی آگاه که تحولات را در صلاح الدین از نزدیک دنبال می کند به تلاش عناصر مخفی داعش برای انجام عملیات غافلگیرانه در شمال این استان اشاره کرد و گفت:  نفوذ به شهرستان بیجی طرح و نقشه اصلی تروریست ها بود.

به گفته این منبع میدانی، با اقدام به موقع نیروهای اطلاعات، گروهی از نیروهای تیپ ۵۱ بسیج مردمی به همراه مجموعه ای از نیروهای امنیتی به منطقه اعزام و به سرعت وارد عمل شدند و تلاش تروریست ها را برای نفوذ به شهرستان بیجی ناکام گذاشتند.

این منبع میدانی افزود: نیروهای امنیتی و رزمندگان بسیج مردمی در ادامه عملیات در شمال استان صلاح الدین، جستجوی نقطه به نقطه را در دستور کار قرار دادند و توانستند امنیت مناطق «الحوایج و المقالع» را در امتداد رود دجله تامین کنند و عناصر مخفی داعش را در لاک دفاعی فرو ببرند.

براساس اطلاعاتی که این منبع میدانی در اختیار گذاشته، تروریست های داعش قصد داشتند از منطقه «البعیجی» در شرق شهرستان بیجی عملیات را آغاز و به عمق نفوذ کنند که با ورود رزمندگان این نقشه با شکست روبه رو شد.  
شهرستان راهبردی بیجی در شمال استان صلاح الدین واقع شده و جاده راهبردی «بغداد - صلاح الدین - نینوا - دهوک - ترکیه» که نقطه اتصال مرکز و شمال عراق محسوب می شود از این منطقه بسیار مهم می گذرد و همین بر اهمیتش افزوده است.


بیجی به دلیل داشتن پالایشگاه و منابع نفتی از اهمیت بالایی برای دولت مرکزی برخوردار است و رشته کوه های «مکحول و حمرین» هم از شرق این شهرستان عبور می کنند و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

همزمان با عملیات در شهرستان بیجی، گروهی از رزمندگان تیپ ۹ و ۳۵ بسیج مردمی به همراه نیروهای ارتش عملیاتی را در محور جزیره «البومرصوص» در شرق استان صلاح الدین و در نزدیکی رود دجله با هدف جلوگیری از نفوذ هسته های مخفی داعش ترتیب دادند.

رزمندگان تیپ « ۳۸ و ۸۸» بسیج مردمی و نیروهای هنگ تحت فرمان پلیس صلاح الدین هم در این محور حاضر شده اند تا به روند امن شدن منطقه سرعت دهند؛ این محدوده دروازه جنوبی شهر تکریت و دروازه شمالی شهر سامراء محسوب می شود و به دلیل قرار گرفتن در حد فاصل «الدور_مکیشیفه» دارای اهمیت ویژه ای است.

مناطق شرقی استان صلاح الدین به دلیل نزدیک بودن به مرزهای استان کرکوک حساس هستند و به دلیل صعب العبور بودن و واقع شدن در مسیر رشته کوه های حمرین هم محل مناسبی برای رشد تروریست های داعش به شمار می‌آیند و به گفته منابع میدانی عملیات نیروهای عراقی در این محور تا پاکسازی نهایی و برقراری کامل امنیت ادامه دارد.  


 
تشدید اختلافات میان احزاب عراق و تلاش این گروه های سیاسی برای گرفتن امتیازات از یکدیگر باعث شده گروهک تروریستی داعش از فرصت به وجود آمده (تمرکز نداشتن نیروهای عراقی) استفاده و برای ناامن کرد مناطق وارد عمل شود.

برخی از احزاب بعثی هم برای رسیدن به اهداف شان تلاش می کنند در این وضعیت از گروهک تروریستی داعش به عنوان یک اهرام برای امتیاز گیری استفاده کنند و طرح خود را با ناامن کردن مناطق پیش می برند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *