جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - 12 Aug 2022
 
۰

سریال‌هایی که در جذب مخاطب موفق عمل کردند

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۱
کد مطلب: 791050
سریال های تلویزیونی که از شبکه های مختلف سیما پخش می شود می تواند در جهت اهداف رسانه ملی یعنی آگاهی بخشی و سرگرمی قدم بردارد و گاه می تواند تنها در ساعاتی آنتن تلویزیون را پر کند.
سریال‌هایی که در جذب مخاطب موفق عمل کردند
به گزارش جهان نيوز به نقل از میزان، سریال های تلویزیونی که از شبکه های مختلف سیما پخش می شود می تواند در جهت اهداف رسانه ملی یعنی آگاهی بخشی و سرگرمی قدم بردارد و گاه می تواند تنها در ساعاتی آنتن تلویزیون را پر کند که بیننده فهیم تلویزیون که می توان گفت از منتقدان سخت گیر نیز به شمار می آیند به خوبی انتخاب کرده و به راحتی با تغییر کانال سریال ها را انتخاب و دنبال می کند.

سریال ها در قالب های مختلف تنوع خاصی را برای مخاطب ایجاد می کند و به خوبی مخاطب قدرت انتخاب و تحلیل برای دیدن آثار را دارد . امسال در نوروز سال 1400 شاهد پخش سریال «نون خ» بودیم که فصل سوم این سریال بود و با اقبال بسیار خوبی از سوی مخاطب مواجه شد و توانست رتبه نخست بیننده و رضایتمندی در میان سریال های نوروزی را از آن خود کند.

*سریال های دنباله داری که در جذب مخاطب موفق عمل کردند
اما نکته حایز اهمیت این که ساخت سریال که بیش از یک فصل دارد در تمام دنیا رایج است اما گاهی تنها فصل های اولیه سریال مورد توجه مخاطب قرار می گیرد و استقبال مخاطب از فصل های دیگر پایین می آید که به عوامل مختلفی بستگی دارد گاهی شکست سریال در فصل های دیگر باعث می شود که بازیگر دچار یاس شده و بعد از شکست سریال در قسمت های بعد آرزو کند که کاش در فصل‌های اولیه با بینندگان خداحافظی می کرد.

سریال های دنباله دار در تلویزیون ایران نیز رایج شده و به جز چند مورد انگشت شمار بقیه آن ها توانستند در فصل های بعدی موفق ظاهر شوند که نشان از درایت عوامل سازنده و تصمیم گیرندگان رسانه ملی است. از جمله آن ها می توان به سریال های «نون خ» ، «پایتخت»، «دودکش»، «زیرخاکی»، «گاندو» ، «بچه مهندس»، «از سرنوشت»، «نجلا» و.. اشاره کرد که در فصل های بعدی هم نظر مخاطب را جلب کردند.

در بهار 1400 فصل سوم سریال «نون خ» به کارگردانی سعید آقاخانی توانست نظر مخاطب را جلب کند . در همین فصل «زیرخاکی» به کارگردانی جلیل سامان در زمانی که بیشتر برنامه های تلویزیون به انتخابات اختصاص یافته بود و موقعیت سرنوشت ساز کشور را گوشزد می کرد این طنز توانست نظر مخاطبان را در فصل دوم خود جلب کند. این مجموعه در مرکز سیما فیلم تهیه و تولید شد و فصل سوم آن نیز برای نوروز 1401 در نظر گرفته شده که در حال آماده سازی برای پخش است.

*احضار سریال ماورایی و موفق در آگاهی بخشی
از میان سریال های ماه رمضان ، سریال «احضار» به کارگردانی علیرضا افخمی یکی از آثار پربیننده بود این سریال که در مرکز سیما فیلم تهیه و تولید شده بود از مضمونی ماورایی برخوردار بود که باتوجه به تلاش سازندگان در رفع شبهات و ابهامات در حوزه ماوراء و توجه به مسایل دینی در این حوزه نظر بینندگان را به خود جلب کرد.

در فصل تابستان سریال «دودکش» به کارگردانی بروز نیک نژاد در فصل دوم توانست نظر مخاطب را با خود همراه کند که از شبکه یک سیما پخش شد. همچنین «گاندو» به کارگردانی جواد افشار هم در تابستان 1400 نظر مخاطبان را جلب کرد این سریال در گونه پلیسی – امنیتی ساخته شده بود که توانست نظر مخاطبان را با خود همراه کند. این سریال ازشبکه سه سیما پخش شد.

*«افرا» درامی عاشقانه و خوش ساخت
نیمه دوم شهریورماه سریال «افرا» به کارگردانی بهرنگ توفیقی نظر بینندگان سریال های تلویزیونی شبکه یک را جلب کرد. این سریال که اثری عاشقانه و ملودرام اجتماعی بود به مسایل محیط زیست توجه داشت که بسیار خوب به جنگل بانان و شرایط زندگی و کار آن ها توجه شده بود. این سریال توفیق خوبی در جذب مخاطب داشت و در پرونده کاری کارگردانی هم به عنوان اثری پربیننده ثبت شد.

*«هم سایه» موفق در تغییر نگاه مخاطب به افغان ها
مهرماه شبکه سه سیما پخش سریال «هم سایه» را آغاز کرد این سریال که توسط محمد حسین غضنفری ساخته شد در زمان پخش موفق به جذب نظر مخاطبان شد همزمانی پخش سریال با درگیری های افغانستان و طالبان کمک به دیده شدن سریال کرد. در این مجموعه تلاش شده بود که نگاه بعضا منفی به مهاجران افغانستان را که دربرخی از مردم وجود دارد تغییر دهد و با طراحی شخصیت های مثبت افغان ها در این سریال و روابط میان آن ها می توان گفت موفق هم بوده است.

*«سرجوخه» خوش ریتم و موفق
سریال «سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی که پیش تر نیز سریال «خانه امن» را ساخته بود توانست بینندگان شبکه یک سیما را راضی کند. این سریال با موضوع پلیسی ـ امنیتی به نفوذ اسرائیل در منطقه و غیور مردی حافظان کشور توجه داشت.

این مجموعه در آبان وآذر ماه از سریال های پربیننده تلویزیون بود که توسط مرکز سیما فیلم تهیه و تولید شد و با رضایتمندی بالای مخاطبان مواجه شد.

*«برف بی صدا»روایتی خوش ساخت از سه دهه
سریال تلویزیونی «برف بی صدا می بارد» به کارگردانی پوریا آذربایجانی یکی از آثار پربیننده این روزهای شبکه سه به شمار می آید. این سریال درامی خانوادگی – اجتماعی است که در بستر تاریخ روایت می شود و سه دهه شصت، هفتاد و نود را مورد توجه قرار می دهد . این مجموعه از معدود آثار خوش ساخت تاریخی تلویزیون به شمار می آید که با حضور بازیگران خوب و موفق در عرصه تلویزیون توانسته نظر مخاطب را جلب کند.

*«موقعیت مهدی» درامی عاشقانه درباره شهید باکری
اما سریال قابل اعتنایی که پیش از پخش از رسانه ملی توانسته با تدوین مناسب علاوه بر مینی سریال به یک اثر سینمایی بدل و در چهلمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در آید سریال «عاشورا» است که به کارگردانی هادی حجازی فر در مرکز سیما فیلم تهیه و تولید شده است این سریال نسخه سینمایی آن که به گواه برخی از صاحب نظران یکی ازآثار شاخص جشنواره فیلم فجر نیز خواهد بود نشان از توجه و اعتماد مدیران مرکز سیما فیلم به سازنده این اثر دارد. هادی حجازی فر اولین تجربه فیلمسازی خود را با ساخت سریالی درباره شهید مهدی باکری آغاز کرد و به خوبی از عهده کار برآمد که توانست با تدوین یک نسخه سینمایی هم تحویل جشنواره فیلم فجر دهد. این فیلم با عنوان «موقعیت مهدی» با بازی هادی حجازی فر در نقش شهید مهدی باکری یک درامی عاشقانه و جنگی است که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد . بعد از دهه 70 که از مجموعه های تلویزیونی نسخه های سینمایی هم استخراج و به نمایش درمی آید در سال های اخیر این اولین بار است که یک اثر تلویزیونی به قدری با کیفیت و با ساختار سینمایی ساخته شده است که می تواند به یک نسخه سینمایی تبدیل و در مهمترین جشنواره سینمایی کشور اجازه نمایش دریافت کند و در بخش مسابقه با دیگر آثار به رقابت بپردازد که نشان از درایت سازندگان و مدیران رسانه ملی دارد.
 
توجه مدیران سازمان صدا و سیما به تولید آثار موفق و پربیننده و در جهت اهداف مشخص این رسانه که همانا آگاهی بخشی و سرگرمی مخاطب در تولید آثار نمایشی است می تواند موفقیت بیش از پیش برای رسانه ملی و سازندگان آثار در پی داشته باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *