چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
 
۱
۶۰
یادداشت حسین شریعتمداری//

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۰۰
کد مطلب: 789690
مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت: با شناختی که از برادران عزیزمان آقایان امیر‌عبداللهیان و شمخانی داریم و نیز با شناختی که آنها از چالش هسته‌ای چندین ساله ایران با آمریکا و متحدانش دارند بسیار بعید می‌دانیم که از طرح فریبی که در مذاکره مستقیم با آمریکا نهفته است بی‌خبر باشند، مخصوصاً آنکه هردو نفر آقایان نظر خویش را با چند « اما و اگر » همراه کرده‌اند
برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی
به گزارش جهان نيوز، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان «برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی» نوشت: بعد از ظهر دوشنبه هفته جاری آقای امیر‌عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه کشورمان در همایش ملی ایران و همسایگان ایران گفته‌اند: «طرف آمریکایی تاکنون از طرق مختلف پیام‌هایی را به ما ارسال کرده و خواهان سطحی از مذاکرات مستقیم با جمهوری اسلامی ایران است.»

و در ادامه توضیح داده‌اند: « اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا، لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگو را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را در برنامه کاری که برای مذاکرات رفع تحریم‌ها خواهیم داشت، نادیده نخواهیم گرفت»!

دیروز آقای شمخانی، دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی نیز در صفحه توئیتر خود متن کوتاهی نوشته بود که با اظهارات آقای امیرعبداللهیان همخوانی دارد. ایشان نوشته است: «تا‌کنون ارتباط با هیئت آمریکایی حاضر در وین با مبادله نوشتار غیر‌رسمی انجام شده و نیازی به بیش از این نبوده و نخواهد بود. این روش ارتباطی تنها زمانی با روش‌های دیگر جایگزین می‌شود که توافق خوب در دسترس باشد»!

و اما در این‌باره گفتنی‌هایی هست. بخوانید!

۱- با شناختی که از برادران عزیزمان آقایان امیر‌عبداللهیان و شمخانی داریم و نیز با شناختی که آنها از چالش هسته‌ای چندین ساله ایران با آمریکا و متحدانش دارند بسیار بعید می‌دانیم که از طرح فریبی که در مذاکره مستقیم با آمریکا نهفته است بی‌خبر باشند، مخصوصاً آنکه هردو نفر آقایان نظر خویش را با چند « اما و اگر » همراه کرده‌اند اما از آنجا که محافل آمریکایی و پادوهای داخلی آنها بعد از این اظهار‌نظرها و با خوشحالی از اینکه امتیازی برای آمریکا در راه است، با دُمشان گردو می‌شکنند! اشاره به نکاتی را در این خصوص و طرح فریبی که احتمالاً پیش پای دولت قرار گرفته است ضروری می‌دانیم.

۲- اظهار نظر وزیر خارجه کشورمان و توئیت همسوی آقای شمخانی در حالی است که اولاً؛ آمریکایی‌ها بارها نشان داده‌اند که مذاکره را فقط برای مذاکره می‌خواهند و نه حل و فصل مسائل فی‌مابین و ثانیاً؛ اگرچه مذاکرات وین روند پیچیده‌ای را طی می‌کند که ناشی از طفره رفتن اروپا از موضوع اصلی مذاکرات است، ولی صورت‌مسئله روشن است، آمریکا علاوه‌بر آنکه به تعهدات برجامی خود پایبند نبوده است، با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که قرار بود تضمین برجام باشد، از برجام خارج شده است و انتظار داشت ایران برای گنجاندن موضوعات جدیدی به برجام (نظارت بر صنایع موشکی و حضور در منطقه) با آمریکا به مذاکره بنشیند! (درخواستی که بیش از ۸ بار از سوی ترامپ تکرار شده بود). ولی ایران به این درخواست ترامپ (بخوانید درخواست مشترک آمریکا و اروپا) پاسخ مثبت نداد و طرح موذیانه و باج‌خواهانه دشمن ناکام ماند. اما چگونه؟.

۳- همین جا گفتنی است که برجام از نگاه آمریکا یک سند طلایی بود که با استفاده از دیپلماسی منفعلانه - بخوانید التماسی- دولت آقای روحانی و ساده‌لوحی تیم مذاکره‌کننده دولت قبلی به چنگ آورده بود و می‌دانست که خروج از آن به معنای از دست دادن این امتیاز بزرگ است. اما، با این وجود چرا ترامپ از برجام خارج شد؟! پاسخ را از زبان خانم موگرینی، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات بشنوید. فدریکا موگرینی یک هفته پس از خروج آمریکا از برجام و زمانی که روحانی می‌گفت «شر یک مزاحم از سر برجام کم شد»! فاش کرد که «من از روحانی ضمانت گرفتم که حتی در صورت خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، به برجام پایبند بماند»! ... اینکه، آقای روحانی با کدام منطق و بر اساس کدام اختیار، این تضمین را داده بود، سؤال درخور تاملی است که هرگز پاسخی به آن داده نشده است. ولی آنچه در این بند مورد نظر است اینکه آمریکا هنگامی از برجام خارج شد که اطمینان پیدا کرده بود ایران در برجام باقی می‌ماند. با این انتظار که محدودیت صنایع موشکی و حضور ایران در منطقه را نیز به برجام اضافه کند! و در غیر‌اینصورت هرگز حاضر به ترک این سند طلایی نبود. (ضمناً و خارج از موضوع، این پاسخ کسانی نیز هست که به کیهان خُرده می‌گرفتند چرا می‌گفت آمریکا هرگز از برجام خارج نمی‌شود).

۴- شواهدی که به آن اشاره شد حکایت از آن دارند که آمریکا مطمئن بود بعد از خروج از برجام، دور تازه‌ای از مذاکرات با موضوع برنامه موشکی ایران و حضورش در منطقه آغاز می‌شود و برجام ۲ و ۳ و ... (که به گفته هوشمندانه شهید سلیمانی نقطه پایان آن، از میان برداشتن جمهوری اسلامی ایران بود) شکل می‌گیرد! اما این ترفند آمریکا و متحدان اروپاییش با نگاه حکیمانه رهبر معظم انقلاب نا‌کام ماند و به دولت اجازه ورود به دور مورد اشاره مذاکرات داده نشد.

۵- با تشکیل مجلس یازدهم و حضور اکثریت نمایندگان انقلابی در آن، طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» که برگرفته از نظر رهبر معظم انقلاب بود، به تصویب رسید و دولت را وادار کرد که در مقابل عدم پایبندی آمریکا به تعهدات برجامی خود، ایران نیز تعهدات برجامی خود را کاهش داده و اجرای آن را متوقف کند. درپی این اقدام غیرتمندانه مجلس یازدهم بود که آمریکا از سر استیصال خواستار بازگشت به برجام شد ولی همچنان از لغو تحریم‌ها طفره می‌رفت و نهایتاً لغو تحریم‌هایی که ترامپ وضع کرده بود را پیش می‌کشید و حال آنکه ایران خواستار اولاً؛ لغو همه تحریم‌ها، ثانیاً؛ راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها است و تنها در این‌صورت با حضور دوباره آمریکا در برجام موافقت می‌کرد.

کاهش تعهدات ایران باعث شد که غرب با مذاکره در چارچوبی که ایران تعیین کرده بود تن بدهد و این شرط پذیرفته شده بود که اولاً؛ ایران هیچ‌گونه مذاکره مستقیمی با آمریکا ندارد و ثانیاً؛ فقط بعد از لغو همه تحریم‌ها و راستی‌آزمایی آن از سوی ایران، آمریکا می‌تواند به عنوان یکی از اعضای ۱+۵ به برجام باز‌گردد. مذاکرات وین با این چارچوب تعیین شده از سوی ایران و در اواخر دولت آقای روحانی آغاز شد. گفتنی است که دولت روحانی به شدت با طرح راهبردی مجلس مخالف بود ولی از آنجا که به قانون تبدیل شده بود چاره‌ای جز تمکین نداشت!.

۶- بعد از روی کار آمدن دولت آقای رئیسی، و با فاصله‌ای نه‌چندان زیاد مذاکرات وین با چارچوب یاد‌شده و توسط تیم جدید ادامه یافت. رئیس‌جمهور محترم اعلام کرد که تنها با لغو همه تحریم‌ها به آمریکا اجازه ورود دوباره به برجام داده خواهد شد و آقای امیر‌عبداللهیان اعلام کرد «تنها مذاکره‌ای را قبول داریم که به رفع واقعی تحریم‌ها و تامین حقوق حقه ایران بینجامد ... چرا که، لغو همه تحریم‌ها حق قانونی و منطقی ماست» با این دستورالعمل بود که تیم مذاکره‌کننده کشورمان با حضور آمریکا در میز مذاکرات موافقت نکرد و تیم آمریکا را با تحقیری که صدای اعتراض بلینکن وزیر خارجه آمریکا را در‌آورده بود، پشت دیوار محل مذاکرات نگاه داشت.

۷- اکنون این پرسش از آقایان امیرعبداللهیان و شمخانی در میان است که چرا و با کدام تحلیل منطقی و قابل قبول از احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا سخن می‌گوئید؟! و کدام بخش از صورت‌مسئله نا‌مشخص است که روشن شدن آن به مذاکره، آن‌هم مذاکره مستقیم با آمریکا نیاز دارد؟! تحریم‌ها‌ی برجامی و تحریم‌های دیگر نظیر تحریم‌های آیسا، سیسادا، ویزا، کاتسا و ... مشخص است. بنابراین مذاکره مستقیم برای چیست و چه ضرورتی دارد؟! ممکن است بفرمائید که باید نظر آمریکا نیز گرفته شود، که باید گفت مگر جناب امیرعبداللهیان نمی‌فرمایند که «طرف آمریکایی تاکنون به صورت Non paper (نوشته غیر رسمی) پیشنهادات خودش را در موضوعات فنی به ایران ارائه کرده است؟» بنابراین نظر آمریکا را دارید. مذاکره مستقیم برای چیست؟!

۸- آقای امیرعبداللهیان در همایش همسایگان ایران می‌فرمایند «اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب با تضمین بالا، لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگو را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را در برنامه کاری که برای مذاکرات رفع تحریم‌ها خواهیم داشت، نادیده نخواهیم گرفت.»! خُب اگر «یک توافق خوب با تضمین بالا» در دسترس است، باید ابعاد آن نیز مشخص شده باشد تا آن را «توافق خوب با تضمین بالا » تلقی کنید. در این صورت مذاکره مستقیم چه ضرورتی دارد؟! و چنانچه ابعاد این (به قول شما) توافق خوب با تضمین بالا مشخص نشده، اولا؛ً چرا از آن با‌عنوان توافق خوب یاد می‌فرمائید؟! و ثانیاً؛ چه تضمینی هست که توافق خوب با تضمین بالا باشد؟! شما که هنوز نمی‌دانید چیست؟!

۹- پرسش بعدی از آقایان این است که مگر ابعاد برجام مشخص نیست و حتی متن آن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تضمین نشده است؟‌ بنابراین اگر مقصود از مذاکرات بازگشت آمریکا به برجام و لغو همه تحریم‌ها (چه برجامی و چه تحریم‌های دیگر) است که ابعاد و جزئیات آن مشخص است و نیازی به مذاکره، آن‌هم مذاکره مستقیم ندارد. همین جا باید پرسید که آقایان آیا فکر نمی‌کنید که تلاش آمریکا برای مذاکره مستقیم (در حالی که ابعاد مسئله کاملاً مشخص است‎) با هدف افزودن مواد دیگری به برجام صورت می‌گیرد؟! و اگر چنین باشد، که - هیچ احتمال دیگری در میان نیست- آیا تن دادن شما به مذاکره مستقیم با آمریکا فرو رفتن در باتلاقی که برای کشورمان تدارک دیده‌اند نیست؟! تردید نکنید که چنین است.

۱۰- استقبال گسترده مقامات و محافل آمریکایی و پادوهای کاسه‌لیس داخلی آنها از اظهارات آقایان امیرعبداللهیان و شمخانی که در گزارش تیتر یک امروز کیهان به برخی از آنها اشاره شده است، به تنهایی و حتی بدون مراجعه به مستندات این یادداشت، به وضوح حاکی از آن است که برادران عزیزمان درپی آب به سوی سراب می‌روند! این اظهارات موجی از ابراز نگرانی در میان طیف گسترده نیروهای حزب‌اللهی و پا به‌رکاب انقلاب را نیز درپی داشته است و امید آنکه هرچه زودتر اظهارات نسنجیده خود را تصحیح کرده و شبهاتی که پدید آورده‌اند را بر‌طرف کنند و بالاخره به قول خواجه شیراز؛
دور است سر آب از این بادیه هش دار
تا غول بیابان نفریبد به سرابت!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اگر برجام بد بود چرا مداکرات ادامه دارد؟
Iran, Islamic Republic of
این اصلا برجام نیست اخوی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
همچین برجام برجام می کنند انگار بعد از برجام چنان شکوفایی اقتصادی ایجاد شد که تمام درختان گلابی ثمر داد و آب و نان را بر سر سفره مردم آوردند و چرخ اقتصاد کشور با سرعت به چرخش در آمد؟!
Iran, Islamic Republic of
بروید امارهای اقتصادی کشور را بعد از برجام 2015 نگاه کنید تا زمانی که ترامپ دیوانه از برجام خارج شد انگاه تاثیر لغو تحریمها را خواهید دید
جانباز
Iran, Islamic Republic of
یکی روی تخته سیاه نوشت ماست یکی دیگه اومد و کاسه ماست را کشید گفت این ماست است نه اون . چرا برادر فکر می کنی مردم نمیفهند و شما فقط می فهمید ؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
چرا قبول نمی کنید با خروج آمریکا از برجام و عدم اجرای تعهدات توسط اروپا و بازکشت ایران به قبل از مذاکرات دیگر برجام وجود ندارد؟! مذاکرات فعلی یک مذاکرات جدید و با تعهدات جدید است.
مختار
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
پس چیه عزیز دل برادر؟
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
چی هست اخوی؟
Iran, Islamic Republic of
هر چی باشد اگر اصلاح طلبان بدنبال آن بودند این برادر حسین اینگونه بردارانه قلم میزد جناب شریعتمداری همانگونه که در دوره قبل حتی صحبت از مذاکره را تحریم کرده بودید الان چرا برادرانه قلم میزنید..
Iran, Islamic Republic of
هیچ جای تاریخ نیست که پیامبر ص با پیمان شکن مذاکره مجدد کند..
Iran, Islamic Republic of
چقدر تاریخ می دانید!؟
Iran, Islamic Republic of
پس مذاکرات را قطع کنید
Iran, Islamic Republic of
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
Iran, Islamic Republic of
بله درسته آمریکایی ها هم سر خود برجام توافق نامه الجزایر و... خودشون رو نشون دادن
Iran, Islamic Republic of
اینها دارن مذاکره میکنن و برجام هیچ شباهتی به مذاکره نداشت . برجام یک سری خواسته های غربی ها بود که جناب ظریف وروحانی چشم بسته امضا کردن و این مذاکرات برای برداشتن تحریمهاست نه برجام و عملا برجامی دیگه وجود نداره که بخواد درباره اش صحبت بشه
Iran, Islamic Republic of
مذاکرات برای لغو موثر تحریم هاست بدون لغو تحریم به دشمن امتیاز نخواهیم داد.
Iran, Islamic Republic of
برجام مگه مذاکره بود؟ اونها نوشتن و ظریف هم امضا کرد و اسم اونکه مذاکره نبود بلکه دیکته بود
Iran, Islamic Republic of
احسنت
Iran, Islamic Republic of
نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی
....
....
313
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
آقای شریعتمداری دیگر سن و سال شما از اظهار نظر گذشته است لطفا به استراحت و عبادت بپردازید
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا برعكس بيني و بين الله همه تحليل هاي ايشان
بي نقص و عالي است و خار چشم دشنمان بويژه غرب ذليلان و غرب پرستان هست .
واقعا سلطان قلم زيبنده ايشان است و بس
Iran, Islamic Republic of
چیه شما را خیلی میسوزنه
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
این شریعتمداری چه کاره این مملکت است که برای مقامات بالا هم تعیین تکلیف میکند
عبدالله پور
Iran, Islamic Republic of
واقعاً
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
شما خودت چه کاره هستی که برای ایشان تعیین تکلیف میکنی؟
Iran, Islamic Republic of
خب تو هم نظرت رو بده و از اینکه نظر دیگرون اینقدر نافذه و تاثیرگذار حسودی نکن
Iran, Islamic Republic of
خدا نکنه بخواهیم به محبوبیت و حسن شهرت ایشون حسادت کنیم. .
جانباز
Iran, Islamic Republic of

یادش بخیر دلواپسان چه شعاری می دادند.
Iran, Islamic Republic of
اگر این حرف ها رو ظریف زده بود؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
خیلی فرقه که این حرف رو کی بزنه . .
Iran, Islamic Republic of
...
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
شما از جانب خودت صحبت کن... نه از جانب نیروهای انقلاب....!
Iran, Islamic Republic of
اگه سیاستمدران و مجریان مذاکرات فقط کاملا به نظرات رهبری توجه کنند هیچ مشکلی بوجود نمیاد
Iran, Islamic Republic of
بی صبرانه منتظر گفتگوی مستقیم با آمریکا هستم .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
اقتصاد که بهتر نشد.تیم مذاکره که بهتر نشد.بورس که بهتر نشدو...
امین
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان 8 سال مملکت را شخم زدند و زمین سوخته تحویل دادند از رئیسی انتظار معجزه نداریم !
Iran, Islamic Republic of
خدا حفظت کند آقای شریعتمداری استاد قلم مرد میدان بیان بی هماورد خدایا عمر با عزت و طولانی به این سرباز مخلص امام زمان و رهبری عطا بفرما
Iran, Islamic Republic of
منفی ها رو عشق است
رر
Iran, Islamic Republic of
اقاي شريعتمداري جنابعالي مگر وزير هستيد!!؟
Iran, Islamic Republic of
ايشان همه كاره و همه فن حريف هستند ..
Iran, Islamic Republic of
...
اکبر زاده
Iran, Islamic Republic of
سلام برادر . مگه فقط وزیر حق نظر داره ؟ بالاخره کی شما اصلاح طلب ها می خواهید دست بردارید ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
نمی دونم چرا در برخی بزنگاهها برخی از مسئولین مواضعشون اینطوری میشه که با اما و اگر میخوان اب باریکه ای برای کشور نگه دارند اونهم در برابر ستمگران چرا؟ بابا آمریکا دشمن ملت ایران با دیپلماسی هم کار پیش نمی ره باید توانایی داخلی خودمون رو کامل کنیم و بعد پای میز مذاکره بریم
United States
خیلی ها متوجه شده اند که جمهوری اسلامی پول لازم دارد.... .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
مگر قرار نبود با آمریکا فقط برای محاکمه قتل سردار سلیمانی ملاقات کنید؟
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
وقتي تيم مذاكره كننده ايران تیم آمریکا را با تحقیری که صدای اعتراض بلینکن وزیر خارجه آمریکا را در‌آورده بود، پشت دیوار محل مذاکرات نگاه داشت. ..
Iran, Islamic Republic of
این همان ادامه برجام است ولی انقلابی نه غرب گدایی
Germany
تحلیل دقیق و فنی بود. انشاءالله مقامات ذیربط توجه کنند.
Iran, Islamic Republic of
تحریمهای ظالمانه باید لغو کامل شود.
seid hassan
Iran, Islamic Republic of
شما عزیزجان همان بهتر که کار رو به اهلش بسپاری.
United States
سید محرومان هم مذاکره ی مستقیم با آمریکا را تایید کرد
Iran, Islamic Republic of
شمخانی‌را‌نمی‌شناسم‌ولی‌بحال‌امیر‌عبداللهیان‌دلم‌می‌سوزد‌.
Iran, Islamic Republic of
.....