چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
 
۲
۱

حیدری: برخی مداحان اگزوزی‌خوان شدند

سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۵
کد مطلب: 789648
برخی از مداحان سبک‌هایی را برای هیأت‌های مذهبی ابداع کردند و اسم آن را اگزوزخوانی گذاشتند، که در واقع خشن‌خوانی است و تناسبی با مدح اهل بیت(ع) ندارد.
حیدری: برخی مداحان اگزوزی‌خوان شدند
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، برنامه جهان آرا شب گذشته دوشنبه ۴ بهمن‌ماه با موضوع «هیأت‌های مذهبی، از وضع فعلی تا وضع مطلوب» با حضور سید مهدی حسینی مداح اهل بیت(ع) که امسال هم در محضر رهبر انقلاب اجرای برنامه داشت و جواد حیدری نایب رئیس کانون مداحان و رئیس کمیته صیانت این قشر از شبکه افق پخش شد.

خروجی هیأت‌ها متناسب با افزایش تعداد آن‌ها نیست!
سید مهدی حسینی گفت: طی ۲۰ سال گذشته تعداد هیأت‌های مذهبی بیشتر شده اما خروجی آن متناسب با این افزایش نبوده و گناه و فساد در جامعه کاهش نیافته است. واقعیت این است که خروجی، متناسب با افزایش هیأت‌ها نیست.
وی افزود: محبت حقیقی در هیأت و در بین جوانان ایجاد نمی‌شود و دلیل آن هم این است که گرداننده هیأت، آموزش‌های ابتدایی و لازم را سپری نکرده و این مسئله باید آسیب‌شناسی شود.

حسینی در خصوص افسانه‌پردازی برای افزایش عزاداران هیأت اظهار کرد: در برخی از هیأت‌ها دیده می‌شود که مداح، هیجان کاذب به مراسم می‌دهد، درباره اهل بیت(ع) افسانه‌پردازی و مجلس را نورپردازی و ... می‌کنند، تا مخاطب جذب کنند اما این جذب به چه قیمتی است؟ محبت اهل بیت(ع) نیاز به این زرق و برق‌ها ندارد.

مداحانی که خشن می‌خوانند و اسمش را اگزوزی‌خوانی می‌گذارند
در ادامه برنامه جواد حیدری شاعر آیینی در رابطه با سبک‌های تازه‌ای که به هیأت‌ها راه پیدا کرده است، گفت: برخی از مداحان سبک‌هایی را ابداع کردند و اسم آن را اگزوزی‌خوانی گذاشتند، که در واقع خشن‌خوانی است که در واقع تناسبی با مدح اهل بیت(ع) ندارد.

وی اظهار کرد: فعالیت‌های جزیره‌ای در حوزه شعر آیینی و مداحی، کاری از پیش نمی‌برد، اگر می‌خواهیم تحول خاصی را شاهد باشیم باید که کار متمرکز داشته باشیم. مداحی دانشی است که همه علوم در آن نقش دارد و اگر به دنبال اثرگذاری آن هستیم، باید جوامع ستایشگری را تجمیع کنیم.

حیدری افزود: مشکل اینجاست که در حوزه مداحی، آنهایی که هنجارشکنند، افرادی هستند که بیشتر به چشم می‌آیند.

این شاعر آیینی با اشاره‌ای به منویات مقام معظم رهبری گفت: جوانی که نتواند پاسخ سوالاتش را در هیأت‌های مذهبی بگیرد به کجا برود؟ وقتی رهبر معظم انقلاب می‌گوید مداحی یک پدیده منحصر به فرد است، ناظر به همین ویژگی‌هاست. عنصر «مستمع» را در دوران کرونا حذف کردیم در حالی‌که می‌شد با رعایت پروتکل‌ها این عنصر را نگه داشت و حفظ کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
تازگی مداح هاخارج میخوانند!