شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - 28 Jan 2023
 
۱
۳۱

کیهان: فهم تفاوت آمریکا با چین و روسیه این قدر سخت است؟!

دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۲
کد مطلب: 789480
روزنامه حامی دو آتشه برجام، نوشت همان‌طور که آمریکا را به راستی‌آزمایی در مورد لغو تحریم‌ها ملزم می‌دانیم، باید برای ارتقای روابط با روسیه و چین نیز متوسل به راستی‌آزمایی شویم.
فهم تفاوت آمریکا با روسیه این قدر سخت است؟!
به گزارش جهان نيوز، روزنامه جمهوری اسلامی،‌در سرمقاله‌ای نوشت: اگر میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای برخوردار از حاکمیت مشروع، رابطه و تعامل فاقد سلطه‌پذیری وجود داشته باشد، این کشورها چه شرقی باشند و چه غربی، چه مسلمان باشند و چه غیرمسلمان و با هر مرام و مسلک سیاسی که باشند، چنین رابطه و تعاملی از مصادیق زیر سلطه شرق یا غرب رفتن محسوب نمی‌شود و در این موارد، سیاست «نه شرقی، نه غربی» رعایت شده است. اصل «نه شرقی، نه غربی» برخلاف اظهارنظر بعضی افراد که درصدد توجیه سیاست‌های نادرست هستند، یک اصل پایه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی است و هیچگاه نباید کنار گذاشته شود. توجیهاتی از قبیل اینکه منظور از شرق «شوروی» بود که فعلاً وجود ندارد و به همین دلیل حالا دیگر سیاست «نه شرقی، نه غربی» کاربردی ندارد، کاملاً غیرموجه هستند و با توسل به چنین توجیهاتی نمی‌توان خدشه وارد کردن به استقلال کشور را پنهان کرد.

با این نگاه، برخورداری از رابطه با چین و روسیه که این روزها بحث درباره آن به مسأله روز تبدیل شده و سفر رئیس‌جمهور رئیسی به مسکو نیز آن را تشدید کرده، در صورتی که یک رابطه معمولی و در قالب تعامل عادلانه طرفینی باشد امری طبیعی است.

این روزنامه می‌افزاید: «راستی‌آزمائی، یکی از راه‌های بسیار مفید برای ادامه تعامل با کشورها و ارتقاء روابط در صورت مثبت بودن وعده‌های آنهاست. همانطور که آمریکا را به راستی‌آزمائی در مورد لغو تحریم‌ها ملزم می‌دانیم، باید برای ارتقاء روابط با روسیه و چین نیز متوسل به راستی‌آزمائی شویم. اگر این قاعده را به گذشته تعمیم دهیم، هم روسیه و هم چین نمره منفی دارند، زیرا هیچکدام از سوداگری در ماجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران کوتاه نیامدند و تا توانستند جیب‌های خود را از اموال مردم ایران به بهانه فروش مواد تحریمی به صورت غیرعادی و با خریدن نفت با تخفیف‌های غیرعادی‌تر، پر کردند. از این منظر، چین و روسیه سابقه مثبتی ندارند و در راستی‌آزمائی رفوزه شده‌اند، ولی می‌توانیم بار دیگر درباره آنها راستی‌آزمائی را از حالا به بعد بکار ببندیم.

آقای رئیسی در بازگشت از مسکو از «همکاری‌های دفاعی» به عنوان بخشی از مذاکرات و قرار و مدار با روسیه یاد کرد. اگر روس‌ها در زمینه تسلیحات، با ما مثل آنچه در زمینه اس۳۰۰ و سوخت نیروگاه بوشهر کردند رفتار نکنند و بدون آنکه مسئولین ما را به دنبال نخود سیاه بفرستند، تسلیحات مورد نیاز ما ازجمله اس۴۰۰ را تحویل ایران بدهند و در صورت استمرار تحریم‌های ضدایرانی آمریکا، موارد تحریمی را نادیده گرفته و به صورت عادی با دولت و بازرگانان و شرکت‌های ایرانی تعامل نمایند، می‌توانیم روسیه را قابل اعتماد بدانیم و به استمرار روابط و حتی گسترش آن اقدام نمائیم. در مورد چین هم باید همین راستی‌آزمائی را بکار ببندیم و براساس نتیجه‌ای که به دست می‌آید در مورد گسترش روابط با این کشور تصمیم‌گیری نمائیم.»

این سرمقاله در شرایطی منتشر می‌شود که روزنامه مذکور به هنگام مذاکرات برجام و پذیرش واگذاری امتیازات نقد و فوری در ازای وعده‌های نسیه و فاقد ضمانت، کمترین اظهارنگرانی نداشت و با بازی در زمین پروپاگاندای رسانه‌ای غرب برای تحمیل توافقی خسارت‌بار به ایران، خواستار تعجیل در توافق بود؛ توافقی که متولیان وقت آن مدعی بودند هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست(!) در آن هنگام گردانندگان روزنامه مورد اشاره نه راستی‌آزمایی تعهدات آمریکا سرشان می‌شد، نه گرفتن تضمین‌، نه مرور سوابق خدعه و خیانت آمریکا. بلکه زعمای مقدم این روزنامه (امثال مرحوم هاشمی و حسن روحانی و...) برای صرف مذاکره با آمریکا جشن گرفته بودند و می‌گفتند تابو شکست و وزیر خارجه آمریکا تضمین داده که به تعهدات‌شان عمل کند و قس علی هذا!

جالب این که حالا هم همین طیف به جای ابراز ندامت از قصور و تقصیرهای خود و نشنیدن تذکرات دلسوزانه صاحب‌نظران، باز هم طلبکاری می‌کنند و به جای اعتراض به عهدشکنی ادامه‌دار آمریکا که غرب، درباره آینده روابط با چین و روسیه هشدار می‌دهند. این در حالی است که چین و روسیه، در روزگار تحریم‌های مطلق عرب برای از پا درآوردن ملت ایران، در تعاملات ضد تحریمی با کشورمان همکاری کرده‌اند.

بنابراین عجیب است که محافل مورد بحث، به جای اعتراض بر عهدشکنی‌‌ها و افزایش تحریم‌ها در دوره پسابرجام توسط غرب، به کشورهای دیگر حمله می‌کنند که کم یا زیاد، به ایران در دور زدن تحریم‌ها کمک کرده‌اند.

در موضوع نیروگاه بوشهر باید به یاد نویسنده سرمقاله مورد اشاره آورد که ساخت نیروگاه بوشهر، تعهد غربی‌ها بود و زیر تعهد خود زدند. و این روسیه بود که ولو با تأخیر، این نیروگاه را تکمیل کرد و تحویل داد. در حوزه تعاملات نظامی نیز، روشن است که پس از اقناع ولادیمیر پوتین توسط شهید سلیمانی، روسیه وارد جنگ در سوریه شد و در به شکست کشاندن نقشه جنگ نیابتی آمریکا به ایران و متحدانش کمک رساند.

و بالاخره؛ باید پرسید که آیا چین و روسیه هستند که به ایران می‌گویند علاوه بر تعطیلی برنامه هسته‌ای، باید قدرت نظامی و نفوذ منطقه‌ای خود را واگذار کنید، یا آمریکا؟!
مرجع : کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
شعار نه شرقی و نه غربی جزو اولویت سیاست خارجی کشور است
United Kingdom
آقای شریعتمدارى
ا_۱گر برجام بد بود الان مذاکره کنندگان ما در وین چکار می کنند.
۲_وزیر امورخارجه بصراحت می‌گوید که خواهان احیای توافقنامه و برگشت آمریکا به توافق نامه ۲۰۱۵ یا همان ررجام است. حالا شما چه میگویید؟
۳_ رئیس جمهور در روسیه می‌گوید خواهان بازگشت به برجام است. وزیرخارجه و هیات دولت و شورای عالی امنیت ملی خواهان برگشت به توافق ۲۰۱۵ هستند. آنگاه شما می گویید برجام خیانت است.
آقا ول ‌کن ابن بازی‌های سیاسی را
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
در اینکه برجام بد بود شکی نیست.
نکته اینجا است که ما تمامی تعهدات برجامی را انجام دادیم اما همان حداقل ها در برجام را نیز به دست نیاوردیم. ما به دنبال گرفتن حق خود در برجام هستیم.
کدخدا شیره جان برجام را مکید و تفاله آن را دور انداخت.
Iran, Islamic Republic of
میدونی چرا رئیس جمهور در روسیه میگه خواهان بازگشت به برجام هستیم؟؟؟
خیلی درست میگه
چون این آش رو این اصلاح طلبا برای ایران پختند و غرب از خداشه ایران به برجام برنگرده و همه کاسه کوزه ها رو سر ایران خراب کنه
پس
بهتر به برجام برگردیم ولی نه به هر قیمتی که ظریف جان قبول کرده.
بدون پذیرش هر گونه زور گویی و حفظ اقتدار.....
Iran, Islamic Republic of
خودت فهمیدی چی گفتی؟ .
Iran, Islamic Republic of
اگه خودت فهمدی چی گفتی دوباره یه توضیح بده ما هم بفهمیم
Iran, Islamic Republic of

یعنی:
استقلال کشورر، عزت کشور، وابسته نبودن به شرق و غرب.....
نه اینکه با غرب و شرق قطع رابطه کنی.
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
اگر روسیه خوب شده پس تابلو سر درب وزارت خارجه رو بردارید .روسیه هیچگاه خواهان ایران با اقتصاد قوی نیست
Iran, Islamic Republic of
تو یکی ساکت که از همون قماش دولت روحانی هستی که با برجام کمر مردم رو شکوندید
Iran, Islamic Republic of
....
گیلانی
Iran, Islamic Republic of
اگر بر مبنای نه شرقی نه غربی بود نباید برجامو امضاء می کردیم .
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
با ادب جان چون حرفی برای گفتن نداری توهین میکنی؟اگر برجام بده پس تو وین چیکار میکنید؟
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
گل گفتی
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
برجام اگر خوب بود که تحریم ها 10 برابر نمی شد !
تهرانی
Iran, Islamic Republic of
دنبال گرفتن حق ناچیزمون بابت امتیازات نقدی که دادیم.فهمیدنش سخته؟!
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
به نظر ما اصلاحطلبان فقط یک کشور در دنیا وجود دارد و آن آمریکاست و نباید با هیچ کشور دیگه ای رابطه داشت
مازندرانی اصیل
Iran, Islamic Republic of
اونهایی که خواب امریکا را میبینند، خدا بیدارشان کند!
این دسته بزرگواران از نوع همان آقایان هستند که در مشروطه به در و دیوار سفارت روس و انگلیس برای پناهندگی آویزان بودند و عاشق پلومرغ سفارتهای فخیمه!!! نوش جان دوست مازندرانی نما!
Iran, Islamic Republic of
چه توقعی داری جناب شریعتمداری . این جماعت غربگدای داخل کشور فقط یه قبله دارن اونم آمریکاست .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
آفرین
گل گفتی....
جالبه از این غربگدایان هیج خیری به مملکت و مردم نرسیده
هیج خیری
همش ضرررررر
Iran, Islamic Republic of
برو بخواب برادر
Iran, Islamic Republic of
این برخی ها که در ایران به اصلاح طلب شناخته می شوند رفتار و کردار و مرام کسانی را دارند که در قران به پیامبر بزرگوارمان می گفتند ما مصلح هستیم انا قران می فرماید اینها مفسد واقعی هستند اما نمی فهمند
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
فهمش که مشکل نیست اما بخاطر اقامت آقا زاده ها باید حرفی زد خوشایند یانکی ها
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
موضوع را پيچيده نكنيد- از خودتان سوال كنيد نيروگاه اتمي كي بايد تحويل ميشده و چرا نشده؟ با پاسخ اين سوال معلوم ميشود كه به روسيه به هيچ وجه نبايد اعتماد كرد. در ثاني فرصت كرديد تاريخ و تجاوز روسيه به ايران را هم تورقي بفرماييد. .
Canada
بقول یک حامعه شناس معروف، انسان موجودی منظق ساز هست و نه الزامن منظقی. بههمین دلیل هست که اونچه رو که بخواهیم تایید کنیم براش 1000 جور منظق جور میکنیم و اگر روزی بخواهیم ردش کنیم هم 1000 تا منظق برای رد اون موضوع
هیچگونه فرقی ندارند هردو استعمارگر هستند اما با طرق وشیوه های کاملا متفاوت
United States
روسها خیلی ناز و مامانی هستند...!!!.