چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
 
۲
۹
رئیس کل بانک مرکزی:

ناظران شرعی به ساختار بانک‌ها اضافه می‌شوند

پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب: 789190
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در راستای نظارت بر اجرای مصوبات شورای فقهی در نظام بانکی کشور، ناظران شرعی به کمیته تطبیق بانک‌ها اضافه خواهند شد.
ناظران شرعی به ساختار بانک‌ها اضافه می‌شوند
به گزارش جهان نيوز، علی صالح آبادی عصر امروز در جمع اعضای «کارگروه تخصصی فقهی بانک مرکزی» در قم با بیان اینکه تحول نظام بانکی بر‌اساس تطبیق با اصول فقهی و شرعی در این دوره با جدیت پیگیری خواهد شد، اظهار داشت: در این راستا و در مرحله نخست حوزه نظارت بانک مرکزی موظف شده است عملکرد بانک‌ها در اجرای اصول شرعی را در قالب فرم‌های مشخص به طور مستمر مورد بررسی قرار دهد.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی ادامه داد: همچنین چارچوب اضافه شدن افرادی به عنوان ناظر شرعی در کمیته تطبیق بانک‌ها به منظور اجرا و نظارت بر مصوبات شورای فقهی در این شورا در حال تدوین است.

صالح آبادی یادآور شد: در همین راستا فهرست افرادی که توسط شورای فقهی احراز صلاحیت شوند در اختیار بانک‌ها قرار خواهد گرفت.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین بر ضرورت آموزش ضوابط فقهی و شرعی در حوزه بانکی به مدیران ارشد و تمام پرسنل شبکه بانکی تاکید و ابراز امیدواری کرد که این روند به بهبود فرآیندهای بانکی در راستای اجرای اصول بانکداری اسلامی منجر شود.

حجه الاسلام مصباحی مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی نیز در این نشست گفت: با حضور دکتر صالح آبادی در بانک مرکزی شاهد افزایش توجه اصول فقهی و شرعی در نظام بانکی کشور هستیم و اثربخشی تصمیمات شورای فقهی از این به بعد بیش از پیش خواهد شد.

وی در ادامه با تشکر از زحمات و نگاه ویژه صالح‌آبادی به جایگاه شورای فقهی در ساختار بانک مرکزی گفت: مفاد ماده 16 برنامه ششم توسعه در صورت نظارت جدی بر عملکرد بانک ها عملی خواهد شد.

مصباحی مقدم تعمیق و گسترش آموزش مبانی بانکداری اسلامی در نظام بانکی را از ضروریات دانست و تأکید کرد: تحول در نظام بانکی بر اساس اصول فقه اسلامی وظیفه شورای شورای فقهی و کارگروه تخصصی آن است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علیرضا
Iran, Islamic Republic of
....
.
Iran, Islamic Republic of
قانون مجری می خواد، بس کنید .
حبیب دهکردی
Iran, Islamic Republic of
سطحی ترین پیشنهاد و کاری که میتوان انجام داد و معنی ان هم این است که کاری نمیتوانیم انجام دهیم .
Iran, Islamic Republic of
بجای استقرار ناظران شرعی که طبیعتا بدون حقوق مستقر نخواهند شد قوانین مربوط به بانکداری اسلامی تنظیم و تدوین شود.
Iran, Islamic Republic of
یعنی ....
Iran, Islamic Republic of
کامنت های بالا گویای نظر مردمه
Iran, Islamic Republic of
این فکر و حرکت قوز بالای قوز است به چه زبونی گفته شود که مردم جداً مشکل اقتصادی و مالی دارند.
Iran, Islamic Republic of
.ناظران شرعی در خدمت بانک ها برای مشروعیت به اقداماتشان فعالیت خواهند کرد وگرنه بر کسی پوشیده نیست که سودهای دریافتی ربا است
حسینی
Iran, Islamic Republic of

یعنی تا حالا که ناظر شرعی نبود کاهای حرام و غیر شرعی میشد .