يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - 22 May 2022
 
۱
۳

قیمت واقعی گوشت ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است

دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب: 788856
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران گفت: در حال حاضر آماری از میزان قاچاق نداریم. ولی آن طور که به ما گفته شده هفته‌ای چندین هزار راس دام از مرزهای غربی کشور قاچاق می شود.
قیمت واقعی گوشت ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است
به گزارش جهان نيوز، فضل خرم مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه گفته می‌شود صادرات دام باعث افزایش قیمت گوشت شده‌ است، گفت: حدود ۶۷ میلیون راس دام روستایی، عشایری و صنعتی وجود دارد و در ۱۵ روز اخیر حدود ۵۰۰۰  راس دام صادر شده است. سوال اینجاست که چطور چنین چیزی امکان دارد که در مقابل این تعداد دام، صادرات ۵۰۰۰  راس باعث افزایش قیمت شود؟

وی ادامه داد: در خصوص افزایش قیمت گوشت یا گرانفروشی در سطح توزیع رخ داده است یا اینکه دام به صورت غیر رسمی از کشور خارج می شود.

افزایش هزینه‌ها قیمت تمام شده‌ تولید را بالا برده است
وی در ادامه تصریح کرد: البته افزایش قیمت گوشت امر طبیعی است. چه بسا اگر به بازار مواد غذایی نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که در همین چند وقت‌ اخیر قیمت شکر افزایش یافته یا مثلا قیمت ماهی نسبت به دوسال گذشته ۳ برابر افزایش داشته است، در حالی که گوشت در دوسال اخیر با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قیمت چندانی نداشته است.
 
قیمت گوشت سرکوب می‌شود
خرم در ادامه افزود: چرا تلاش بر این است که قیمت گوشت سرکوب شود؟ برای تولید یک کیلو گوشت حدود ۱۴ کیلوگرم نهاده نیاز داریم. با افزایش قیمت نهاده‌ها اگر متوسط قیمت نهاده را کیلویی۷۰۰۰ تومان در نظر بگیریم حدود ۹۸ هزار تومان فقط هزینه علوفه است. این هزینه در کنار سایر هزینه‌های دیگر قطعا قیمت تمام شده تولید را بالا می‌برد. اینکه قیمت گوشت امروز کیلویی ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان است به دلیل سرکوب قیمت‌هاست. قیمت گوشت با توجه به افزایش هزینه‌های تولید باید کیلویی ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان باشد تا تولیدکننده حداقل ضرر نکند.

وی در پاسخ به این سوال که دامداران دام‌سبک با مشکلات بسیاری از جمله افزایش قیمت نهاده‌ها، مازاد دام و فروش دام با قیمت پایین و... دست و پنجه نرم می‌کنند و چرا دولت به مشکلات آنها رسیدگی نمی‌کند، گفت: سال‌های گذشته در حوزه دام عشایر ۵۰۰ هزار تن نهاده دریافت می‌کردیم. تا آذرماه سالجاری هم بیش از ۵۶۰ هزار تن جو، ‌ ذرت، سبوس و کنجاله سویا بین دامداران توزیع شد. قبلا فاصله قیمت نهاده‌ دولتی و آزاد ۱۵۰ تومان بود که این عدد افزایش یافته و در حال حاضر نهاده‌ها در بازار آزاد ۳۰۰ درصد گرانتر از نهاده‌های دولتی هستند.

خرم افزود: برای مثال جوی دولتی کیلویی حدود ۲۰۰۰ تومان قیمت دارد، ولی در بازار آزاد قیمت آن به کیلویی ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان می‌رسد.

۱۵ تا ۲۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز دامداران توسط دولت تامین می‌شود
وی تصریح کرد: در گذشته دولت ۱۵ تا ۲۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز دامداران را تامین می‌کرد در حال حاضر هم به همین میزان تامین می‌شود ولی همین افزایش قیمت نهاده‌ها فشار بیشتری به دولت وارد کرده و تصور می‌شود دولت اقدامی در این راستا انجام نداده‌ است.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران با بیان اینکه دولت برنامه‌های حمایتی خرید دام را هم در دستور کار قرار داده است، گفت: ۱۱۳ تا ۱۱۵ هزار راس دام عشایری خریداری شد. البته چون زمان خرید مناسب نبود و دام‌ها وارد مرحله آبستنی شده بودند این خرید متوقف و تصمیم بر این شد به جای اینکه دام‌ها به کشتارگاه بروند، حفظ شوند. بنابراین ۱۸۰ هزار تن نهاده برای حفظ ۱.۵ میلیون راس دام مولد در اختیار جامعه عشایری قرار گرفت که این یعنی ماهیانه ۴۵ هزار تن نهاده توزیع می‌شود.

وی اضافه کرد: خرید حمایتی دام هم انجام می‌شود. در حال حاضر دولت با قیمت هر کیلو ۶۲ هزار تومان دام را از دامداران خریداری می‌کند. یعنی ۵۳ هزار تومان پول نقد به دامدار پرداخت می‌شود و ۹۰۰۰ تومان مابقی نیز به صورت خوراک دام تحویل می‌دهند.

خرم در پاسخ به اینکه دامداران معتقدند هر کیلو دام سبک با قیمت ۶۲ هزار تومان هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد و آیا نباید رقم بیشتری برای آن تعیین می‌شد، گفت: تصمیم دولت بر این بوده که هر کیلو دام زنده سبک را ۶۲ هزار تومان خریداری کند، اما اینکه چقدر این طرح اجرایی است و با توجه به افزایش هزینه‌ها آیا دامداران حاضر به تحویل دام‌هایشان با این قیمت هستند یا خیر، جای بحث دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رضا
Iran, Islamic Republic of
سلام
خیلی عجیب است که این اقایان وقتی صحبت از نهاده دامی می شود می گویند مقداری که با ارز 4200 تومانی بدست آنها می رسد بین 10 تا 15 درصد است. اما وقتی که اعلام می شود قرار است ارز ترجیحی مربوط به نهاده های دامی حذف شود فریاد بر می اورند که اگر چنین اقفاقی بیفتد قیمت ها سر به فلک می زند. خب اگر نهاده دامی با ارز ترجیحی بدست آنها نمی رسد چرا با حذف آن مخالفند؟ معلوم می شود سود آنها در وجود ارز 4200 تومانی است حتی اگر معلوم نباشداین ارزها و یا نهاده های خریداری شده با آن به کجا می روند.
Iran, Islamic Republic of
پنج ماه پیش همین مسئول قیمت واقعی را بین 95000تومان تا 110000تومان در رسانه ها اعلام کرد.
Iran, Islamic Republic of
معلومه دوباره از مرغ لومدن به گوشت .