کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۷ ماده غذایی غنی از امگا ۳

23 دی 1400 ساعت 14:00

استفاده از مواد غذایی دارای امگا ۳ برای جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها مفید و حیاتی است. در ادامه ۷ ماده غذایی که بیشترین مقدار امگا ۳ را دارند، معرفی می‌شوند.


به گزارش جهان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، اسیدهای چرب امگا ۳ از جمله مواد مغذی مهم برای بدن هستند. متخصصان تغذیه استفاده از آن‌ها را به ویژه برای جلوگیری از بیماری‌های عصبی توصیه می‌کنند؛ گفته می‌شود که این ماده تاثیر مثبتی بر افسردگی نیز دارند. در ادامه ۷ ماده غذایی که بیشترین مقدار امگا ۳ را دارند، معرفی می‌شوند:

۱- ماهی سالمون
ماهی‌های چرب مانند سالمون سرشار از «امگا ۳» هستند. بررسی‌ها حاکی از آن است که در هر ۱۰۰ گرم از بدن این نوع ماهی بیش از ۴۰۰۰ میلی‌گرم «امگا ۳» وجود دارد و در مجموع نیز هر چه گوشت ماهی تیره‌تر باشد این ماده در آن بیشتر است.

۲- روغن کلزا
روغن کلزا منبع اسید آلفا-لینولنیک است که از اسیدهای چرب خانواده «امگا ۳» محسوب می‌شود و در میان همه روغن‌های خوراکی نیز کمترین میزان چربی اشباع شده را دارد.

۳- تخم مرغ‌های طیوری که در فضای باز پرورش یافته‌اند

تخم‌مرغ نیز منبع «امگا ۳» است؛ اما به شرطی که مرغ‌ها در مرتع و در فضای باز باشند. در واقع، این رژیم غذایی مرغ‌ها است که نقش مهمی در مقوی بودن تخم‌هایشان دارد. به طور مثال اگر برای تغذیه مرغ‌ها از دانه‌های کتان استفاده شود، تخم‌های آن‌ها غنی از «امگا ۳» خواهند بود.

۴- دانه‌های چیا
دانه چیا نیز منبع قابل توجهی از «امگا ۳» همچنین سرشار از مواد معدنی دیگری مانند منگنز، کلسیم و فسفر است. می‌توان این دانه‌ها را در ماست یا روی سالاد ریخت و خورد.

۵- سویا
این ماده غذایی که به ویژه در میان گیاهخواران طرفداران زیادی دارد، نه تنها سرشار از فیبر و پروتئین است؛ بلکه منبع قابل توجهی از «امگا ۳» نیز (۱۴۴۳ میلی‌گرم در ۱۰۰ گرم) محسوب می‌شود. سویا یا جوانه آن را می‌توان در سالاد ریخت یا با هر غذای دیگری مصرف کرد.

۶- اسفناج
در بین سبزیجات سبز، اسفناج حاوی بیشترین میزان «امگا ۳» و به طور دقیق‌تر اسید آلفا-لینولئیک است. کلم بروکلی نیز حاوی این ماده مغذی است.

۷- گردوی تازه
گردوی تازه سرشار از آنتی اکسیدان و «امگا ۳» است. میوه‌ای بسیار پرانرژی است و به گفته متخصصان تغذیه، ایده آل این است که روزانه ۲۵ گرم گردو (معادل ۵ دانه) خورده شود.


کد مطلب: 788405

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/788405/۷-ماده-غذایی-غنی-امگا-۳

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com