دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ - 23 May 2022
 
۴
۱۰
درباره جدیدترین اظهارات فرمانده کل سپاه درباره انتقام سخت

کدام بخش از «انتقام سخت» قاتلین حاج قاسم اتفاق افتاده است؟

دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب: 788089
طی دو سال گذشته هر از گاهی در منابع خارجی از مرگ افرادی خبر داده می شود که یک نقطه اشتراک آنها، نقش آفرینی در ماجرای ترور حاج قاسم بوده است.
کدام بخش از «انتقام سخت» قاتلین حاج قاسم اتفاق افتاده است؟
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: کلید واژه «انتقام سخت» از ابتدای شهادت حاج قاسم، به عنوان اصلی ترین گزاره ایران در مواجهه با حادثه ترور شهید سلیمانی تاکنون مطرح بوده است. در جدیدترین اظهار نظر رسمی درباره «انتقام سخت»، سردار سلامی، فرمانده کل سپاه گفته است: «بخشی از انتقام سخت را گرفته‌ایم و بخش دیگری از آن هنوز باقی مانده است و مطمئناً همه این را می‌دانند». بعد از این اظهارات، اولین سوال مهم این است که کدام بخش از انتقام سخت اتفاق افتاده است؟

یک: از منظر هدفگذاری راهبردی، نقطه پایانی انتقام سخت، اخراج آمریکا از منطقه خاورمیانه است. سنجش اجرایی شدن اخراج حقیقی  آمریکا از منطقه علامتی دارد و آن عبارت است از «کاهش ملموس حضور و اثر گذاری نظامی و نفوذ سیاسی آمریکا در خاورمیانه»

دو: از زمان شهادت حاج قاسم، حضور مسلط نظامی آمریکا در افغانستان به اتمام رسیده، نقش نظامی آمریکا ولو در ظاهر به نقش مستشاری در عراق تنزل یافته است، شیب اثرگذاری آمریکا در پرونده های مهم نظامی منطقه منجمله «یمن» و «سوریه» از بی تمایلی به بی عملی کم سابقه سوق پیدا کرده است. به صورت کلی نیز تصمیم سازان بیشتری در آمریکا در دو سال اخیر بر پر هزینه شدن حضور آمریکا در خلیج فارس و لزوم خروج از این منطقه سخن می گویند.

سه: اما از اظهارات سردار سلامی بخش غیر راهبردی انتقام سخت را هم می توان بردداشت کرد. این در حالیست که طی روزهای گذشته رهبر معظم انقلاب نیز از تقاص دنیایی قاتلین سردار سلیمانی سخن گفته اند. سردار قاآنی، فرمانده سپاه قدس هم در اظهارتی صریح گفته است، در صورت لزوم، زمینه انتقام از آمریکایی ها را از درون خانه های خودشان و با افرادی از کنار دست خودشان فراهم خواهند کرد.

چهار: طی دو سال گذشته هر از گاهی در منابع خارجی از مرگ افرادی خبر داده می شود که یک نقطه اشتراک آنها، نقش آفرینی در ماجرای ترور حاج قاسم بوده است. موضوعی که در داخل ایران هیچ منبع رسمی درباره آن اظهار نمی کند و منابع خارجی نیز به صورت قطره چکانی درباره افراد حذف شده اطلاعاتی را به بیرون درز می دهند.

پنج: روند اخباری که درباره حذف افراد دخیل در ترور سردار سلیمانی در منابع خارجی در حال انتشار است، یک نظم معنادار در درون خود نهفته دارد. این نظم می گوید یک فهرست مشخص درباره افراد دخیل در ترور سردار سلیمانی وجود دارد و از چند ماه قبل ظاهرا اسامی از پایین به بالا در حال خط خوردن هست و اگر این فرضیه درست باشد، هر چه زمان می گذرد اسامی بزرگ تر خواهد شد.

*مدیر مسئول جهان نيوز

بیشتر بخوانید:
آیا اسامی فهرست انتقام سخت سردار سلامی در حال خط خوردن هست؟!
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آقا مهدی جهانتیغی ی لطف کن شما تحلیل نذار آقاااااا.
چ اصراری داری .
Iran, Islamic Republic of
هر وقت ترامپ و وزیر امور خارجه اش و نتانیاهو رو زدین انتقام سخت گرفته شده است . .
United States
پس انتقام سخت گرفته شده است... ؟؟!!والسلام
Iran, Islamic Republic of
دوباره قمپز و دوباره متن های بدیهی جهان تیغی.
Romania
انتصاب آقای علی عسگری رئیس صدا و سیما به مدیر عاملی بزرگترین شرکت تولید کننده پتروشیمی کشور خبررسانی کنید. !!
سید علی رضوی طباطبایی
Canada
باز شروع کرد این جهانتیغی .
Iran, Islamic Republic of
....
بسیجی
Iran, Islamic Republic of
هیچ بخشیش اتفاق نیفتاده متاسفانه.!
United States
هیچ
United States
انتقام سخت گرفته شد.... دیگر حرفش را هم نزنید..