سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - 18 Jan 2022
 
۱
۳۰
رئیسی در سومین گفتگوی تلویزیونی با مردم:

برای واردات واکسن کرونا خودم به میدان آمدم/ دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان از فاکتورهای دولت قبل را پرداخت می‌کنیم/ رئیسی به دولت خود در صد روز نخست چه نمره ای داد؟

يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۷
کد مطلب: 784300
رئیس‌جمهور گفت: نمره به دولت را باید مردم عزیز به ما بدهند، داوری و قضاوت مردم در این رابطه منصفانه و عادلانه است.
برای واردات واکسن کرونا خودم به میدان آمدم/ دولت مصمم به بازگشت امید به مردم است/ ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان از فاکتورهای دولت قبل را پرداخت می‌کنیم/ رئیسی به دولت خود در صد روز نخست چه نمره ای داد؟
به گزارش جهان نيوز، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در سومین گفتگوی تلویزیونی با مردم در آستانه یکصدمین روز فعالیت دولت سیزدهم در پاسخ به این سوال که خود شما به عنوان شهروند جمهوری اسلامی ایران به عملکرد یکصد روزه دولت چه نمره‌ای می‌دهید؟ گفت: نمره را باید مردم عزیزمان بدهند. داوری و قضاوت مردم در این رابطه منصفانه و عادلانه است.
 
دولت بازآفرینی اعتماد از دست رفته در جامعه را وظیفه خود می‌داند
 
دکتر رئیسی افزود: مردم هم از شرایطی که دولت تحویل شد و هم از گذر زمان خوب مطلع و آگاهند. مردم هم شرایط کرونایی که کشور با آن مواجه هست و بود و هم از شرایط اقتصادی و مالی و وضعیت خزانه و وضعیت کالاهای اساسی مطلع بودند. از همه مهم‌تر، امید و اعتماد مردم آسیب دیده بود و این از وظایف دولت بود که این امید و اعتماد را بازآفرینی کند.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف و مسائل پیش روی دولت صیانت از جان مردم بود، اظهار داشت: یکی از اولویت‌های دولت مسأله تامین واکسن و تامین شرایطی بود تا با مردم در برابر مشکلات معیشتی همراهی و نسبت به گره‌گشایی‌ها گام بردارد. در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری اعلام کردم که از بین مسایل پیش‌روی دولت، اولین مسأله، موضوع کرونا و ضرورت واکسیناسیون عمومی است.
 
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه هم شما و هم مردم عزیز به یاد دارید که در آن روزها، روزانه حدود ۷۰۰ خانواده ایرانی داغدار می‌شدند، تصریح کرد: عزیزان بسیاری را از دست دادیم؛ این از مسائلی بود که هم برای ما و هم برای مردم تبدیل به غصه شده بود که چرا کار جدی‌تر انجام نمی‌شود. پاسخی که آن روزها می‌شنیدیم یا در ارتباط با مشکلات تخصیص ارز بود یا اینکه عنوان می‌شد کشورها به دلیل مشکلات تحریم به ما واکسن نمی‌دهند.
 
واکسیناسیون عمومی را از اولویت‌های دولت قرار دادیم 
 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از بیش از ۳۰ میلیون واکسن خریداری شده ۵ میلیون واکسن بیشتر تحویل نشده بود، خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط مساله واکسیناسیون عمومی را اولویت‌های دولت قرار دادیم و امروز خدا را شاکریم که هم آمار ابتلا و هم آمار فوتی‌ها کاهش جدی پیدا کرده است. باید در این رابطه اول خدا را شاکر باشیم و بعد هم از مردم عزیزمان که خوب مساعدت کردند و بعد هم از کادر بهداشت و درمان که در کشور خوب کار کردند سپاسگزاری کنیم.
 
دکتر رئیسی گفت: امروز در صدمین روز دولت باید اعلام کنم که بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تزریق شده است. دوز اول و دوم و الان بعضی‌ها دوز سوم را می‌زنند. باز هم باید اقداماتی کنیم که از جان مردم صیانت شود. به مردم عزیزمان توصیه می‌کنم که شرایط فراهم شده که مدارس و دانشگاه‌ها را بازگشایی کنیم، شرایط بازگشایی فضای کسب و کارها آماده شده و فعالیت بیش از صد هزار کسب و کار تعطیل شده دو مرتبه آغاز شد، اما حتماً همه باید مراعات کنند، چون ممکن است باز موج دیگری در پیش داشته باشیم. رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای همه ضرورت دارد.
 
رئیس جمهور با اشاره به مشکلات کشورهای اطراف ایران درباره واکسیناسیون، تاکید کرد: امروز شرایط کشور و بسیاری از شهرها در زمینه واکسیناسیون وضعیت خوبی است و چند شهر وضعیت خاصی دارند.
 
از مردم برای همکاری در زمینه واکسیناسیون ممنونیم
 
آیت الله رئیسی با بیان اینکه دولت در مسأله واکسیناسیون عمومی موفق عمل کرده و در این رابطه از سوی مردم تقدیر شده است، بیان داشت: البته ما از خودمان ممنون نیستیم، از مردم ممنونیم که در این رابطه خوب همکاری کردند؛ یعنی روزی مردم به دنبال واکسن می‌گشتند و اما امروز ما دنبال این هستیم که مردم بیایند و واکسن بزنند و این شرایط، شرایط خوبی است.
 
دکتر رئیسی در پاسخ به سوالی درباره علت تاخیر در ارائه واکسن خریداری شده و ایجاد صف‌های طویل برای تهیه دارو در مقابل داروخانه‌ها، خاطر نشان کرد: بنده پیرو این مسئله به داروخانه نزدیک ریاست جمهوری سر زدم؛ بعضی داروخانه‌های دیگر را هم رفتم و مشاهده کردم که صف مردمی برای دریافت دارو شکل گرفته و مردم منتظرند و خیلی متأثر شدم.
 
رئیس جمهور با اشاره به نشستی با مسئولین مربوطه برای حل مشکلات توزیع دارو، بیان داشت: سریعا نشستی با مسئولین مربوطه در این رابطه داشتم و گفتیم شما چند مرکز در تهران برای توزیع دارو قرار دهید و این دارو را توزیع کنید که ظرف ۲ الی ۳ روز این چند مرکز تبدیل به حدود سیصد مرکز شد و این وضعیت برطرف شد.
 
رئیس جمهور با اشاره اقدامات انجام شده در زمینه تهیه واکسن از کشورهای مختلف خاطر نشان کرد: شخصا در رابطه با تهیه واکسن، با کشورهای مختلفی که می‌توانستند واکسن کرونا را تامین کنند تماس گرفتم و سیل ورود واکسن به کشور آغاز شد و این موضوع وضعیت را متفاوت کرد.
 
رئیس جمهور در پاسخ به این تعبیر مجری که خودتان به نوعی پشت فرمان نشستید، گفت: دوستان ما پیگیری کردند و مسأله تأمین ارز را آقای مخبر، معاون اول رئیس جمهور مورد بررسی قرار داد و همینطور برای این کار یک قرارگاه و ستاد جدی تشکیل داده شد.
 
رئیس جمهور با اشاره به احساس مسئولیت وزارت امور خارجه در این موضوع، تاکید کرد: مجموعه وزارت امورخارجه هم در این بخش ستادی تشکیل دادند و پیگیری کردند که باید با کشورهای مختلف تماس بگیرند یعنی به غیر از تماس شخصی من، لذا بنده گفتم باید تماس شخصی من دنبال و پیگیری شود.
 
تلاش وزارت امورخارجه برای تهیه واکسن
 
رئیس جمهور با اشاره به پیگیری خود برای تهیه واکسن افزود: معاون اول، وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌ها در این زمینه فعال عمل کردند تا واکسن وارد کشور شد. از طرفی دیگر در زمینه حمایت از تولید واکسن کرونای داخلی عزیزانی دست به کار شدند و واکسن کرونا تولید کردند و از آنها حمایت می‌شد و هم اکنون هم باید حمایت شود لذا حمایت از تولید داخلی و تولید واکسن داخلی مسأله ماست که همواره باید مورد تأکید و توجه قرار گیرد.
 
رئیس جمهور با اشاره به توصیه خود به صدا و سیما و نخبگان در زمینه اقدامات اقناعی جهت تزریق واکسن کرونا و صیانت از جان مردم، بیان داشت: بحمدالله در حال حاضر وضعیت فوتی‌هایمان ۲ رقمی است ولی باز هم یک نفر فوتی هم برای ما زیاد است لذا ما نباید به این شرایط قانع باشیم و قانع هم نیستیم بنابراین هر چه شرایط پیش می‌رود تأکید می‌کنیم که باید پیگیری بیشتری شود.
 
رئیس جمهور با اشاره به فعالیت معاون اول رئیس جمهور در قالب پیگیری موضوعات مربوط به مقابله با کرونا در قالب یک کمیسیون، بیان داشت: خود بنده هم هر هفته جلسه داشته و این مسئله را دنبال و رصد می‌کنم که از این شرایط عبور کنیم.
 
اهمیت دسترسی یه پزشک در سراسر کشور
 
رئیس جمهور در پاسخ به کمبود پزشک متخصص در کشور و مصوبه ارتقای ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی، گفت: مساله دسترسی آسان و ارزان به پزشک در سراسر کشور نکته بسیار مهمی است به ویژه پزشکان متخصص؛ در حال حاضر ما در تهران پزشک داریم اما باید در شهرستان‌ها هم داشته باشیم آن هم پزشک متخصص.
 
رئیس جمهور با طرح این سوال که در شهرستان‌ها امروز پزشک داریم اما آیا دسترسی به پزشک متخصص برای همه شهرستان‌ها و همه مردم امکان پذیر است؟، گفت: این سوال جدی است؛ در اولین جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع کمبود پزشک و به ویژه پزشک متخصص مطرح شد و ما در همان جلسه تصمیم گرفتیم که یک کارگروهی را مامور این کار کنیم تا این کارگروه طرحی را در زمینه جذب پزشکان متخصص و به ویژه دانشجویان مستعدی که امروز آمادگی فعالیت داشته و می توانند به مدارج عالی علمی برسند و متخصص شوند تهیه کند.
 
رئیس جمهور افزود: ما هر چه زودتر، یعنی ظرف چند روز آینده که جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می شود، این موضوع را در دستور کار قرارداده و درباره رفع مشکل کمبود پزشک متخصص در کشور، تصمیم گیری می‌کنیم.
 
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توجه به نظرات موافق و مخالف در این زمینه بیان داشت: نظرات در این باره بین پزشکان مختلف است لذا باید نظر همه شنیده شود تا یک کار و طرح جامعی تهیه شود؛ ان‌شاءالله به جوان های عزیز و مردم عزیزمان این وعده را می‌دهم که در اولین جلسه شورای انقلاب فرهنگی نسبت به این قضیه تصمیم‌گیری کنیم.
 
رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره مهار گرانی‌ها و تامین کالاهای اساسی گفت: بعد از مساله مهم جان مردم، همانطور که اشاره کردید، مساله نان و معیشت مردم از دغدغه‌های اولویت‌دار دولت بوده است. شرایط و وضعیتی که کار را در دولت شروع کردیم و مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، اقتضا می‌کرد که کارهای فوری انجام بگیرد.
 
میزان کالاهای اساسی به یک حد قابل قبولی رسیده است
 
دکتر رئیسی اضافه کرد: میزان ذخایر کالاهای اساسی نگران‌کننده بود. این ذخایر باید حتما به میزانی می‌رسید که رفع نگرانی کند و من امروز به مردم عزیزمان می‌گویم که تامین کالاهای اساسی به یک حد قابل قبولی رسیده که دیگر هیچ‌گونه نگرانی از جهت ذخایر کالاهای اساسی در کشور نداریم. یکی از نهاده‌هایی که حتما باید در کشور ذخیره قابل قبول داشته باشد، گندم است و امروز ذخایر کشور در حد قابل قبول است و از این جهت نگرانی وجود ندارد.
 
رئیس جمهور ادامه داد: در این مدت ذخایر مورد نیاز تامین شده، اما آن وقت نگران بودیم چون ذخایر از آن حدی که باید باشد پایین‌تر بود و این برای ما و بسیاری از مسئولین نگران‌کننده بود. امروز نگرانی در این رابطه وجود ندارد.
 
آیت‌الله رئیسی نکته بعدی را مساله اداره کشور عنوان کرد و اظهار داشت: یادم نمی‌رود که در روزهای پایانی مرداد ماه در دولت بحثی مطرح بود. هنوز دولت ما از مجلس رای اعتماد نگرفته بود و با دولت گذشته کار می‌کردم. در جلسه دولت بحث پرداخت حقوق مرداد ماه مطرح بود. دوستان ما در دولت نسبت به تامین حقوق کارکنان دولت نگران بودند که اصلا از کدام منبع و چگونه می‌شود بدون استقراض از بانک مرکزی یا بدون خلق پول حقوق مرداد ماه پرداخت شود‌.
 
حقوق و دستمزد در کشور بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت می‌شود
 
رئیس جمهور تصریح کرد: امروز سه ماه از کار دولت می‌گذرد و حقوق و دستمزد در کشور بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت می‌شود. غیر از آنکه شما و عزیزان اقتصادی این نکته را می‌دانید، مردم عزیزمان بدانند ما در هر ماه علاوه بر هزینه‌هایی که خودمان داریم، هزینه‌هایی هم داریم که در دولت قبل انجام شده است. قبلا خرج شده و ما باید الان پرداخت کنیم. هر ماه به طور متوسط ۱۰ هزار میلیارد تومان دولت پرداخت می‌کند.
 
دکتر رئیسی در پاسخ به این سوال که این پول شامل چه هزینه‌هایی است؟ خاطرنشان کرد: این هزینه مربوط به سر رسید اوراقی است که دولت باید پرداخت کند. یعنی علاوه بر هزینه‌های جاری این دولت باید به طور متوسط ۱۰ میلیارد تومان در ماه بابت فاکتورهایی که از قبل هزینه شده پرداخت کند. این هم اضافه است بر آنچه که باید پرداخت شود.
 
 
رئیس جمهور با اشاره به اینکه تاکید شده است که از بانک مرکزی استقراض نشود، گفت: اگر بخواهم روشن بگویم، استقراض از بانک مرکزی یعنی خلق پول، یعنی آثار تورمی که مردم احساس می‌کنند. امروز آثار تورمی که مردم می‌بینند برای تصمیماتی است که از گذشته گرفته شده و امروز آثار آن در سفره و زندگی مردم مشاهده می‌شود. اگر ما امروز از بانک مرکزی استقراض داشته باشیم، حتما آثار آن بعد از چند ماه در زندگی مردم آشکار خواهد شد، لذا گفتیم که باید پرداخت‌ها بدون استقراض از بانک مرکزی انجام شود.
 
حساسیت دولت نسبت به خلق پول
 
آیت‌الله رئیسی افزود: در این سه ماه دولت در این زمینه موفق بود. بعد از این هم قرار ما این است که نسبت به خلق پول به طور جد حساس باشیم. نسبت به افزایش نقدینگی، نسبت به هر اقدامی که در جامعه تورم ایجاد کند، باید حساسیت داشت. الان بودجه ۱۴۰۱ در دولت مورد بحث است و همه تلاش ما بر این است که ساختارهای بودجه به نحوی تنظیم شود که بتواند ضد تورم باشد. گزارشی هم که در این مدت از مراکز آماری داریم حاکی از این است که تورم کنترل شده و رو به کاهش رفته است.
 
رئیس جمهور اظهار داشت: این برای ما خبر خوبی است که تورم کاهش یابد اما این باید ادامه پیدا کند. یعنی اقدامات ضد تورمی باید همواره انجام شود تا بتواند هم گرانی را کنترل کند و هم تورم را کاهش دهد. این هم اقدام دوم بوده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
واکسن هم از دولت قبل است!!
Iran, Islamic Republic of
10000میلیارد تومان ؟؟!! یکدفعه بگین جناب روحانی ماهی سه عدد خاوری تقدیم مردم و دولت جدید کرده !!!! تمام
پاسخ به 22:14
Iran, Islamic Republic of
در دولت قبل مردم در به در بدنبال واکسن بودند اما حالا دولت در به در بدنبال واکسن نزده هاست.
حافظه ملت
Iran, Islamic Republic of
در دولت روحانی مردم برای تزریق واکسن هزینه می کردند و به ارمنستان سفر می کردند.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
مسئولان دولت قبل میگفتن بدلیل تحریم و عدم تصویب FATF نمی توانیم واکسن بخریم !!!
Iran, Islamic Republic of
هرچه کار ها رفتارهایمان خالص تر و با اخلاص فقط رضایت و تسلیم امر خدا باشد قطعا خداوند برکاتش را چندین برابر میکند.
Romania
آقای رئیسی ، شایداقتصاددانانی که با آنها مشورت می کنید نگاه و رویکرد غربی و لیبرالی دارند و از الگوی اقتصادی حاکم بر کشورهای غربی از جمله آمریکای جنایتکار
پیروی می کنند؟!!
توزیع جمعیت پزشکان عادلانه نیست
Romania
آقای رئیسی ، کشور کمبود پزشک ندارد بلکه توزیع جمعیت پزشک در کشور بطور صحیح انجام نشده ، مثلاً همه پزشکان خوب در تهران متمرکز شدند.!!! اگه ظرفیت پزشکی افزایش پیدا کنه، 10 سال دیگه ، پزشکان
کشور باید بیکار در منزل بنشینند.!!!!
Iran, Islamic Republic of
خیر
کشور هر دو مشکل را دارد
هم کمبود پزشک وجود دارد و هم توزیع نامناسب
امیرحسین
Iran, Islamic Republic of
رئیسی با واردات 140 میلیون دوز واکسن کاری کرد کارستان.
مطلع
Iran, Islamic Republic of
دولت قبل 650 هزار میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی و 450 هزار میلیارد تومان کسری بودجه به ارث گذاشته اداره کردن کشور با اینهمه بدهی در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی واقعا"هنر است و از آقای دکتر رئیسی تقدیر و تشکر می کنیم.
Germany
صداقت در کلام‌ رئیس جمهور حس میشه
موفق و سلامت باشه انشاءالله به لطف پروردگار
Netherlands
۲ سال به رییسی و دولت فرصت داده شود ببینیم چه می کنند .
عباس کاشانی
Iran, Islamic Republic of
ایشان چرا در مصاحبه های خود هیچگاه از قدرت خرید مردم نمی گوید؟ .
Iran, Islamic Republic of
واکسن نمیخوایم
Iran, Islamic Republic of
دولت آقای رییسی مشغول انجام کارهای زیر بنایی ضد فساد است ولی سرعت کم است یکی از اینها حذف هیات امنای دانشگاهها ست.
واکسن می خواهیم.
Iran, Islamic Republic of
100 روز قبل که واکسن نبود روزانه حدود 700 نفر فوتی کرونا داشتیم.
.
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی ، کسانی که امروز دم از کمبود پزشک در کشور می زنند ، برای منافع شخصی خودش و برای احداث دانشگاههای خصوص برای رشته پزشکی دست و پا می زنند و به منافع مردم کاری ندارند . ا..
متخصص فارماکولوژی
Iran, Islamic Republic of
نامه دکتر مرندی به دکتر قالیباف هم به نظر من همه واقعیت نبود. مجلس مشکل را درست تشخیص داده اما راه حل کمی چیچیده است.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اگه آقای رئیسی مستقیماً وارد مذاکره بدون واسطه با آمریکا نشه، همه ما در قحطی و نا امنی نابود میشیم!!!!!!. حالا بیاید من رو فحش بدید تا اوضاع درست بشه . یه کم تعقل کنید . همه تحریمها زیر نظر خزانه داری آمریکاست، پس بقیه این وسط نخودی هستن .
Iran, Islamic Republic of
....
آقای رییسی بزرگوار ودوست داشتنی واکسیناسیون جمعی وبازگشایی ها یک سیاست کاملا اشتباه ،غلط ومحکوم به شکست میباشد
Iran, Islamic Republic of
احسنت
جناب آقای رییس جمهور لطفا درخصوص فعالیت مدارس در ایام کرونایی در جاییکه موسسات آموزش عالی بصورت مجازی برگزار میگردند،تجدید نظر فرمایید
United States
شرافت ندارید که نظرات مخالف رو سانسور نکنید!!
Iran, Islamic Republic of
احسنت
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی درباره بورس و بالارفتن بی حدوحصر قیمتا هم نظر خواهی کنید.
علی محمدنصیری
Iran, Islamic Republic of
سپاس سید
مرصاد
Iran, Islamic Republic of
بزرگترین خطر برای دولت رئیسی ؛ باقی ماندن عوامل دولت روحانی ، در دولت است !!